REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skutki podatkowe wniesienia spółki z o.o. do spółki komandytowej

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Kutrzebka Paulina
Wniesienie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do spółki komandytowej. /Fot. Fotolia
Wniesienie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do spółki komandytowej. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia wątpliwości co do powstania po stronie wspólników obowiązku podatkowego od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych po wniesieniu przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej stała się przedmiotem jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych wydanej 7 marca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB1/415-1255/11/AK).

Pojęcie dochodu

W interpretacji podkreślono, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwaną dalej „Ustawą”) przychodami z kapitałów pieniężnych są dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały lub akcje w spółkach mających osobowość prawną lub w spółdzielniach. W myśl art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy, za dochód w zyskach osób prawnych uważa się dochód, który został faktycznie uzyskany z tego udziału. Dotyczy to również wartości niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych po przekształceniu tych spółek w spółki osobowe. Reasumując, dochód z tytułu wartości niepodzielonych zysków powstaje z dniem przekształcenia spółki z kapitałowej w osobową, a zatem z dniem wpisania spółki osobowej do rejestru spółek. Wartość omawianego podatku wynosi 19 % dochodów.

REKLAMA

Przekształcenie spółki

Warto również zaznaczyć, że spółka powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana jako płatnik do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od uzyskanych z tytułu zysków osób prawnych (art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy) od dochodu faktycznie uzyskanego z udziałów w zyskach osób prawnych, z uwzględnieniem wartości niepodzielonych zysków po przekształceniu (art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy).

Zobacz: Prawo dla firm

Należy podkreślić, że co do zasady przekształcenie spółki nie stanowi jej likwidacji. Z dniem wykreślenia byłej spółki oraz wpisaniem nowej, powstałej w wyniku przekształcenia, następuje kontynuacja działalności jako innej osoby prawnej. Z uwagi na tożsamość podmiotów na powstałą spółkę przechodzi majątek spółki przekształcanej, a także dokonuje się sukcesja wszystkich praw i obowiązków tejże spółki, w tym zobowiązań podatkowych (art. 93a § 2 pkt 1 lit. b Ordynacji podatkowej). W przedstawionym w interpretacji przypadku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierzała wnieść jako aport prowadzone własne przedsiębiorstwo do spółki przekształconej. Zgodnie z regulacjami spółek osobowych wkładem wniesionym przez wspólnika może być przeniesienie lub obciążenie własności rzeczy lub innych praw, w tym również dokonanie innych świadczeń na rzecz spółki. W omawianej interpretacji podatkowej zwrócono uwagę na fakt, że wniesienie aportu w postaci własnego przedsiębiorstwa (wkładu niepieniężnego) przez spółkę z o.o. do powstałej po przekształceniu spółki osobowej nie stanowi czynności tożsamej z samym przekształceniem spółki.

Zobacz serwis: Spółki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniesienie wkładu

Reasumując, wniesienie wkładu w postaci przedsiębiorstwa do spółki osobowej nie stanowi dochodu faktycznie uzyskanego z udziałów w zyskach osób prawnych. Zatem, jak uznano w interpretacji, na dzień wniesienia aportu nie powstanie przychód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej (art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy).   

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA