REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki podatkowe wniesienia spółki z o.o. do spółki komandytowej

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Kutrzebka Paulina

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia wątpliwości co do powstania po stronie wspólników obowiązku podatkowego od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych po wniesieniu przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej stała się przedmiotem jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych wydanej 7 marca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB1/415-1255/11/AK).

Pojęcie dochodu

W interpretacji podkreślono, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwaną dalej „Ustawą”) przychodami z kapitałów pieniężnych są dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały lub akcje w spółkach mających osobowość prawną lub w spółdzielniach. W myśl art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy, za dochód w zyskach osób prawnych uważa się dochód, który został faktycznie uzyskany z tego udziału. Dotyczy to również wartości niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych po przekształceniu tych spółek w spółki osobowe. Reasumując, dochód z tytułu wartości niepodzielonych zysków powstaje z dniem przekształcenia spółki z kapitałowej w osobową, a zatem z dniem wpisania spółki osobowej do rejestru spółek. Wartość omawianego podatku wynosi 19 % dochodów.

REKLAMA

Przekształcenie spółki

Warto również zaznaczyć, że spółka powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana jako płatnik do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od uzyskanych z tytułu zysków osób prawnych (art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy) od dochodu faktycznie uzyskanego z udziałów w zyskach osób prawnych, z uwzględnieniem wartości niepodzielonych zysków po przekształceniu (art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy).

Zobacz: Prawo dla firm

Należy podkreślić, że co do zasady przekształcenie spółki nie stanowi jej likwidacji. Z dniem wykreślenia byłej spółki oraz wpisaniem nowej, powstałej w wyniku przekształcenia, następuje kontynuacja działalności jako innej osoby prawnej. Z uwagi na tożsamość podmiotów na powstałą spółkę przechodzi majątek spółki przekształcanej, a także dokonuje się sukcesja wszystkich praw i obowiązków tejże spółki, w tym zobowiązań podatkowych (art. 93a § 2 pkt 1 lit. b Ordynacji podatkowej). W przedstawionym w interpretacji przypadku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierzała wnieść jako aport prowadzone własne przedsiębiorstwo do spółki przekształconej. Zgodnie z regulacjami spółek osobowych wkładem wniesionym przez wspólnika może być przeniesienie lub obciążenie własności rzeczy lub innych praw, w tym również dokonanie innych świadczeń na rzecz spółki. W omawianej interpretacji podatkowej zwrócono uwagę na fakt, że wniesienie aportu w postaci własnego przedsiębiorstwa (wkładu niepieniężnego) przez spółkę z o.o. do powstałej po przekształceniu spółki osobowej nie stanowi czynności tożsamej z samym przekształceniem spółki.

Zobacz serwis: Spółki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniesienie wkładu

Reasumując, wniesienie wkładu w postaci przedsiębiorstwa do spółki osobowej nie stanowi dochodu faktycznie uzyskanego z udziałów w zyskach osób prawnych. Zatem, jak uznano w interpretacji, na dzień wniesienia aportu nie powstanie przychód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej (art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy).   

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  REKLAMA

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  REKLAMA