Skutki podatkowe wniesienia spółki z o.o. do spółki komandytowej
REKLAMA
REKLAMA
Pojęcie dochodu
W interpretacji podkreślono, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwaną dalej „Ustawą”) przychodami z kapitałów pieniężnych są dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały lub akcje w spółkach mających osobowość prawną lub w spółdzielniach. W myśl art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy, za dochód w zyskach osób prawnych uważa się dochód, który został faktycznie uzyskany z tego udziału. Dotyczy to również wartości niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych po przekształceniu tych spółek w spółki osobowe. Reasumując, dochód z tytułu wartości niepodzielonych zysków powstaje z dniem przekształcenia spółki z kapitałowej w osobową, a zatem z dniem wpisania spółki osobowej do rejestru spółek. Wartość omawianego podatku wynosi 19 % dochodów.
REKLAMA
Przekształcenie spółki
Warto również zaznaczyć, że spółka powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana jako płatnik do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od uzyskanych z tytułu zysków osób prawnych (art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy) od dochodu faktycznie uzyskanego z udziałów w zyskach osób prawnych, z uwzględnieniem wartości niepodzielonych zysków po przekształceniu (art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy).
Zobacz: Prawo dla firm
Należy podkreślić, że co do zasady przekształcenie spółki nie stanowi jej likwidacji. Z dniem wykreślenia byłej spółki oraz wpisaniem nowej, powstałej w wyniku przekształcenia, następuje kontynuacja działalności jako innej osoby prawnej. Z uwagi na tożsamość podmiotów na powstałą spółkę przechodzi majątek spółki przekształcanej, a także dokonuje się sukcesja wszystkich praw i obowiązków tejże spółki, w tym zobowiązań podatkowych (art. 93a § 2 pkt 1 lit. b Ordynacji podatkowej). W przedstawionym w interpretacji przypadku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierzała wnieść jako aport prowadzone własne przedsiębiorstwo do spółki przekształconej. Zgodnie z regulacjami spółek osobowych wkładem wniesionym przez wspólnika może być przeniesienie lub obciążenie własności rzeczy lub innych praw, w tym również dokonanie innych świadczeń na rzecz spółki. W omawianej interpretacji podatkowej zwrócono uwagę na fakt, że wniesienie aportu w postaci własnego przedsiębiorstwa (wkładu niepieniężnego) przez spółkę z o.o. do powstałej po przekształceniu spółki osobowej nie stanowi czynności tożsamej z samym przekształceniem spółki.
Zobacz serwis: Spółki
Wniesienie wkładu
Reasumując, wniesienie wkładu w postaci przedsiębiorstwa do spółki osobowej nie stanowi dochodu faktycznie uzyskanego z udziałów w zyskach osób prawnych. Zatem, jak uznano w interpretacji, na dzień wniesienia aportu nie powstanie przychód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej (art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.