REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka z o.o., Rejestracja spółki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Forma czynności i prawnych zawieranych pomiędzy jednoosobową spółką z o.o. a jej jedynym wspólnikiem

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych, zniosła obowiązek składania oświadczeń woli spółce jedynemu wspólnikowi spółki z o.o. w formie aktu notarialnego. Nie zawsze jednak wystarczy zwykła forma pisemna.

Apelacja w postępowaniu rejestrowym

Apelacja w postępowaniu rejestrowym KRS jest środkiem zaskarżenia od postanowień sądu pierwszej instancji orzekających co do istoty sprawy. Powinna spełniać określone prawem wymogi, aby nie została odrzucona przez sąd już w fazie formalnego badania pisma procesowego.

Skarga na orzeczenie referendarza w postępowaniu rejestrowym

Postępowanie rejestrowe jest nieprocesowym postępowaniem sądowym. Warto pamiętać, iż od orzeczenia referendarza sądowego wydanego w sprawie o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego przysługiwać będzie skarga na orzeczenie referendarza sądowego.

Czym są spółki kapitałowe?

Spółki kapitałowe są podmiotami ujawnianymi w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego obok spółek osobowych. Stanowczo różnią się jednak od spółek osobowych głównie w zakresie odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

REKLAMA

Czy wszyscy wspólnicy sp. z o.o. figurują w odpisie z KRS?

Często dla celów biznesowych następuje potrzeba ustalenia pełnego składu wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie wszystkie informacje będą jednak ujawnione w odpisie z Krajowego Rejestru Sądowego („KRS”). Ważne więc by wiedzieć jak odczytywać odpis z KRS i gdzie szukać brakujących danych.

Odpowiedzialność za zgłoszenie fałszywych danych w KRS

Podmioty uwidocznione w Krajowym Rejestrze Sądowym („KRS”) mają obok obowiązku aktualizacji danych wpisanych w KRS również obowiązek zgłaszania DANYCH PRAWDZIWYCH. Jest to oczywiste z uwagi chociaż na ogólną zasadę domniemania prawdziwości danych ujawnionych w KRS.

Co grozi za niezłożenie wniosków lub dokumentów do KRS w ustawowym terminie?

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym nakłada na podmioty wpisane do KRS obowiązki aktualizacji danych czy składania dokumentów wymaganych przepisami prawa. Jest to wymóg, który ma pomóc w realizacji zasady pewności obrotu gospodarczego. Brak odpowiedniego zgłoszenia może skutkować sankcją.

Przy zgłoszeniu podmiotu do KRS konieczny jest tytuł prawny do lokalu

Czy składając wniosek o wpis lub zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego muszę dołączyć dokument wykazujący tytuł prawny do lokalu (np. umowę najmu)?

REKLAMA

Główne zasady wypełniania formularzy KRS

Osoby wypełniające wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego często otrzymują jego zwroty. Informacje wskazane w zarządzeniu o zwrocie są czasami niezrozumiałe dla wnioskodawcy. Przestawiamy poniżej główne zasady wypełniania formularzy wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego.

Czym jest numer REGON – jaki wniosek wypełnić?

Podmioty występujące w obrocie ze względów statystycznych powinny wystąpić o nadanie im numeru REGON. Ostatnio przepisy zmieniły się i od dnia 31 marca 2009 roku rejestrując podmiot w Krajowym Rejestrze Sądowym („KRS”), lub dokonując aktualizacji jego danych należy złożyć odpowiednie wnioski dotyczące REGON wraz w wnioskami kierowanymi do Krajowego Rejestru Sądowego (o ile zmiana danych w KRS pociąga za sobą konieczność aktualizacji danych w urzędzie statystycznym).

Ogólna charakterystyka postępowania rejestrowego

Postępowanie rejestrowe jest postępowaniem nieprocesowym. Podmiot wnoszący o dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego powinien wiedzieć, czym jest postępowanie rejestrowe, jaka jest jego charakterystyka, aby szybko i skutecznie uzyskać wpisy w rejestrze.

Czym jest w praktyce Monitor Sądowy i Gospodarczy?

Monitor Sądowy i Gospodarczy jest jednym ze źródeł uzyskiwania informacji o podmiocie. Jest to ogólnodostępny dziennik urzędowy, w którym określone ustawowo podmioty zobowiązane są do umieszczania informacji w formie obwieszczeń lub ogłoszeń. Sądy rejonowe są zobowiązane udostępniać nieodpłatnie przeglądanie Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Prawo do zaskarżania uchwał zgromadzenia wspólników spółki z o.o. przez byłych członków zarządu

Czy były członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zaskarżyć uchwałę tej spółki? W świetle aktualnego orzecznictwa wydaje się, że nie.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o.o. jest spółką kapitałową posiadającą osobowość prawną. Może być zawiązana dla dowolnego celu dopuszczalnego prawem (niekoniecznie gospodarczego). Dla założenia spółki wystarczy już 5 tys. zł kapitału zakładowego. Jest to jednak z pewnością już bardziej skomplikowany podmiot, niż spółki osobowe (cywilna, czy jawna). Warto jednak poznać zasady jej zakładania i prowadzenia, bo ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jest warta większej "fatygi" przy prowadzeniu tego rodzaju spółki.

Prokura

Prokura nie ma nic wspólnego z prokuraturą (oprócz podobnej nazwy). Prokura jest bowiem specjalnym rodzajem pełnomocnictwa, którego może udzielić przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS (w praktyce - spółki prawa handlowego).

Własna spółka z o.o. już za 5000 zł

Mali przedsiębiorcy mogą od 8 stycznia 2009 r. wybierać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na równi z indywidualną działalnością gospodarczą.  Tego dnia weszła bowiem w życie  nowelizacja kodeksu spółek handlowych z 23 października 2008 r.. Nowe przepisy przewidują m.in. obniżenie minimalnego kapitału zakładowego spólki z o.o. aż do 5 tys. zł  - obecnie jest to 50 tys. zł. Znikł też przymus przekształcenia spółki cywilnej w jawną po przekroczeniu określonego poziomu obrotów.

REKLAMA