REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest numer REGON – jaki wniosek wypełnić?

Monika Ćwiek
Wzory wniosków są dostępne w urzędach statystycznych lub na stronie urzędu statystycznego.
Wzory wniosków są dostępne w urzędach statystycznych lub na stronie urzędu statystycznego.

REKLAMA

REKLAMA

Podmioty występujące w obrocie ze względów statystycznych powinny wystąpić o nadanie im numeru REGON. Ostatnio przepisy zmieniły się i od dnia 31 marca 2009 roku rejestrując podmiot w Krajowym Rejestrze Sądowym („KRS”), lub dokonując aktualizacji jego danych należy złożyć odpowiednie wnioski dotyczące REGON wraz w wnioskami kierowanymi do Krajowego Rejestru Sądowego (o ile zmiana danych w KRS pociąga za sobą konieczność aktualizacji danych w urzędzie statystycznym).

Czym jest REGON

Numer REGON jest dziewięciocyfrowym numerem statystycznym nadawanym przez właściwy urząd statystyczny, po wpisaniu podmiotu do rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej.

REKLAMA

PolecamySprawdź poprawność numeru REGON kontrahenta

Krajowy rejestr urzędowy podmiotów gospodarki narodowej obejmuje:
1) osoby prawne,
2) jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej,
3) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz ich jednostki lokalne.

Aby uzyskać wpis w rejestrze podmiotów gospodarki narodowej należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z załącznikami.

Wzory wniosków są dostępne w urzędach statystycznych lub na stronie urzędu statystycznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do dnia 30 marca 2009 roku wnioski do urzędu statystycznego można było składać bezpośrednio w tym urzędzie lub przesyłać pocztą. Od dnia 31 marca 2009 roku wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 14 listopada 2003 roku o zmianie ustawy – Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 2125) nastąpiła zmiana sposobu obiegu dokumentów między instytucjami. Zostało wprowadzone tzw. jedno okienko.

Zobacz: Domniemanie prawdziwości danych w KRS

REGON jest niezbędny przy rejestracji podmiotu w KRS

REKLAMA

Podmioty, które po tej dacie składają wniosek o wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym są zobowiązane wraz z tym wnioskiem złożyć do sądu rejestrowego wniosek RG-1 (o rejestrację podmiotu w rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej lub o zmianę danych podmiotu w rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej). Dotyczy to zarówno pierwszego, jak i kolejnych wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego, które pociągają za sobą zmianę danych również w urzędzie statystycznym.

Zgodnie z art. 19b ust 1 wraz z wnioskiem o wpis lub zmianę wpisu w rejestrze przedsiębiorców wnioskodawca składa między innymi wniosek o wpis albo zmianę wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON);

Sąd rejestrowy przesyła z urzędu wnioski i zgłoszenia do urzędu statystycznego, niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia dokonania wpisu, odpowiednio do urzędu statystycznego województwa, na terenie którego przedsiębiorca ma siedzibę wraz z odpisem postanowienia o wpisie i zaświadczeniem o dokonaniu wpisu.

Zobacz: Odpowiedzialność za zgłoszenie fałszywych danych w KRS

Brak załączenia wniosku RG-1 przy dokonywaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego stanowi podstawę do zwrotu wniosku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA