reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Czym jest numer REGON – jaki wniosek wypełnić?

Czym jest numer REGON – jaki wniosek wypełnić?

Podmioty występujące w obrocie ze względów statystycznych powinny wystąpić o nadanie im numeru REGON. Ostatnio przepisy zmieniły się i od dnia 31 marca 2009 roku rejestrując podmiot w Krajowym Rejestrze Sądowym („KRS”), lub dokonując aktualizacji jego danych należy złożyć odpowiednie wnioski dotyczące REGON wraz w wnioskami kierowanymi do Krajowego Rejestru Sądowego (o ile zmiana danych w KRS pociąga za sobą konieczność aktualizacji danych w urzędzie statystycznym).

Czym jest REGON

Numer REGON jest dziewięciocyfrowym numerem statystycznym nadawanym przez właściwy urząd statystyczny, po wpisaniu podmiotu do rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej.

PolecamySprawdź poprawność numeru REGON kontrahenta

Krajowy rejestr urzędowy podmiotów gospodarki narodowej obejmuje:
1) osoby prawne,
2) jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej,
3) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz ich jednostki lokalne.

Aby uzyskać wpis w rejestrze podmiotów gospodarki narodowej należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z załącznikami.

Wzory wniosków są dostępne w urzędach statystycznych lub na stronie urzędu statystycznego.

Do dnia 30 marca 2009 roku wnioski do urzędu statystycznego można było składać bezpośrednio w tym urzędzie lub przesyłać pocztą. Od dnia 31 marca 2009 roku wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 14 listopada 2003 roku o zmianie ustawy – Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 2125) nastąpiła zmiana sposobu obiegu dokumentów między instytucjami. Zostało wprowadzone tzw. jedno okienko.

Zobacz: Domniemanie prawdziwości danych w KRS

REGON jest niezbędny przy rejestracji podmiotu w KRS

Podmioty, które po tej dacie składają wniosek o wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym są zobowiązane wraz z tym wnioskiem złożyć do sądu rejestrowego wniosek RG-1 (o rejestrację podmiotu w rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej lub o zmianę danych podmiotu w rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej). Dotyczy to zarówno pierwszego, jak i kolejnych wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego, które pociągają za sobą zmianę danych również w urzędzie statystycznym.

Zgodnie z art. 19b ust 1 wraz z wnioskiem o wpis lub zmianę wpisu w rejestrze przedsiębiorców wnioskodawca składa między innymi wniosek o wpis albo zmianę wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON);

Sąd rejestrowy przesyła z urzędu wnioski i zgłoszenia do urzędu statystycznego, niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia dokonania wpisu, odpowiednio do urzędu statystycznego województwa, na terenie którego przedsiębiorca ma siedzibę wraz z odpisem postanowienia o wpisie i zaświadczeniem o dokonaniu wpisu.

Zobacz: Odpowiedzialność za zgłoszenie fałszywych danych w KRS

Brak załączenia wniosku RG-1 przy dokonywaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego stanowi podstawę do zwrotu wniosku.

reklama

Czytaj także

Autor:

- prawnik, Kancelaria Studio Prawne w Warszawie - Kancelaria dla przedsiębiorców www.studioprawne.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wzory wniosków są dostępne w urzędach statystycznych lub na stronie urzędu statystycznego.
Wzory wniosków są dostępne w urzędach statystycznych lub na stronie urzędu statystycznego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama