Własna spółka z o.o. już za 5000 zł
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Obniżenie minimalnego kapitału spółki z o.o. (aktualnie 50 tys. złotych) w radykalny sposób zmieniło realia prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Spółka z o.o. jest dość sformalizowaną formą działalności. Jednak obniżenie wymogu minimalnego kapitału do do 5 tys. złotych na pewno skłoni wielu dotychczasowych indywidualnych przedsiębiorców do założenia tej spółki.
Spółka z o.o. ma bowiem tą podstawową przewagę nad jednoosobową działalnością gospodarczą, że jej wspólnicy odpowiadają tylko do wysokości wniesionych wkładów.
Przedsiębiorca wpisany do ewidencji działalności gospodarczej odpowiada natomiast całym swoim prywatnym majątkiem za zobowiązania zaciągnięte podczas prowadzenia działalności.
Nie jest wykluczone, że duża część przedsiębiorców będzie chciało radykalnie ograniczyć swoją odpowiedzialność za długi biznesowe i wybierze spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nawety za cenę zwiększonych obowiązków formalnych wynikających z kodeksu spółek handlowych.
Jest to tym bardziej prawdopodobne, bo przepisy dopuszczają powstanie jednoosobowej spółki z o.o.
Warto też zauważyć, że w niektórych państwach UE (Anglii, Walii, Irlandii, Holandii i Francji) całkowicie odstąpiono od wymogów ustalenia minimalnej wielkości kapitału zakładowego w spółkach analogicznych do polskiej spółki z o.o..
Duże spółki cywilne nie muszą przekształacać się w jawne
Dotąd przekroczenie przez spółkę cywilną kwoty 800 000 euro przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za dwa kolejne lata obrotowe obligowało wspólników do przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną.
Zgodnie z nowelizacją ksh obowiązek ten znikł. Pozostał natomiast w tym wypadku obowiązek przejścia na tzw. pełną księgowość.
Ograniczona odpowiedzialność wspólników spółki jawnej
Według dotychczasowych przepisów wspólnicy zawierający umowę spółki jawnej z jednosobowym przedsiębiorcą, który wnosi do spółki już działające przedsiębiorstwo - odpowiadają bez ograniczeń prywatnym majątkiem za zobowiązania związane z tym przedsiębiorstwem. Według znowelizowanych przepisów kodeksu spółek handlowych odpowiedzialność wspólników spółki jawnej została ograniczona do wartości tego wniesionego przedsiębiorstwa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.