REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek pieniężny, Wynagrodzenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy złoto będzie nadal drożeć?

9 sierpnia do ceny 2000 dolarów za uncję złotu brakowało 13 procent. Eksperci podkreślają, że pnącym się w górę notowaniom tego kruszcu sprzyjają: pogłębiający się kryzys dłużny, wzrost awersji do ryzyka na rynkach i bliskość bankructwa wybranych gospodarek. Dlaczego wartość złota rośnie?

Niepokojący stan niemieckiego budownictwa

Okazuje się, że wielu inwestorów słusznie obawiało się obniżki ratingu Stanów Zjednoczonych. Cięcia dokonała agencja S&P. Inwestorzy martwili się, że przez tego typu posunięcie rynek finansowy stanie na głowie.

Politycy stabilizują sytuację na rynkach finansowych

Politycy podjęli wspólne działania, mające na celu ustabilizować sytuację rynkową. W zeszłym tygodniu nastąpiła eskalacja obaw, związanych z kryzysem zadłużenia i gospodarkom po obu stronach Atlantyku grozi gwałtowne spowolnienie koniunktury.

Dolar spada z piedestału

Wiarygodność kredytowa USA od dłuższego czasu budziła wątpliwości inwestorów. Niewątpliwie jednak cięcie ratingu tego kraju ma miejsce w czasie, gdy na rynkach dominują niepewność i strach. Za wzrostem awersji do ryzyka dodatkowo przemawia trudna sytuacja w Europie.

REKLAMA

Rynki wpadły w panikę

Osoby, które myślały, że sytuacja na rynkach jest już naprawdę zła, przekonały się, że może być jeszcze gorzej. W czwartek pesymistyczne nastawienie inwestorów nabrało rozmiarów.

Tąpnięcie na warszawskiej giełdzie

W środę rano na GPW nic nie wskazywało na to, że będzie to najgorszy dzień w roku. Mimo że frank pobił nowe rekordy, to zapowiedź interwencji na rynku przez Bank Szwajcarii na chwilę odwróciła uwagę inwestorów. Niemniej nie skończyły się na tym problemy na parkiecie i z każdą następną godziną notowania były coraz gorsze.

SNB potrzebuje pomocy

Dzięki porannej interwencji Narodowego Banku Szwajcarii sytuacja na rynku franka poprawiła się, ale tylko chwilowo. Po południu kurs CHF ponownie zaczął piąć się w górę. Do inwestorów zaczęło docierać, że deklaracje SNB, który zapowiedział obniżkę stóp procentowych i wprowadzenie do obiegu 50 mld franków, mogą nie przynieść zadowalających wyników.

Bank Szwajcarii walczy z aprecjacją franka

Narodowy Bank Szwajcarii potwierdził opinie, zgodnie z którymi frank jest mocno przewartościowany i przyznał, że notowania CHF mogą negatywnie odbić się na gospodarce. SNB zobowiązał się także do przeciwdziałania dalszej aprecjacji franka.

REKLAMA

Kompromis w Kongresie nie oznacza końca problemów

Nic nie wskazywało na to, że nowy tydzień rozpocznie się źle. Dzięki porozumieniu Demokratów i Republikanów w kwestii limitu zadłużenia, groźba bankructwa USA, jeżeli nie straciła racji bytu, to przynajmniej przestała doskwierać tak bardzo inwestorom. Atmosferę popsuły jednak fatalne dane makroekonomiczne.

Jak duże cięcia budżetowe pomogłyby rozwiązać problemy USA?

Oszczędności na najbliższe 10 lat rzędu 4 mld USD byłyby w stanie zagwarantować Amerykanom, że agencje ratingowe zostawią USA w spokoju. Czy jednak Kongres i Senat zdecydują się na tak duże cięcia w budżecie? Kompromis, zawarty między Demokratami i Republikanami, może nie być wystarczający.

Co mogłoby uchronić USA przed bankructwem?

Eksperci są zdania, że nawet, jeżeli Demokraci i Republikanie nie znaleźliby kompromisowego rozwiązania, Stanom Zjednoczonym nie groziło bankructwo. Jakie „asy w rękawie” ukrywają Amerykanie?

Rosną oczekiwania inflacyjne Polaków

Ekonomiści przewidują, że pod koniec roku inflacja nadal będzie znajdowała się powyżej celu inflacyjnego – jej wartość w tym czasie szacują na 4-4,1 proc. W lipcu do 4,7 proc. wzrosły oczekiwania inflacyjne osób prywatnych, podczas kiedy miesiąc wcześniej znajdowały się na poziomie 4,2 proc., jak wynika z danych NBP.

Włoskie spekulacje ze szkodą dla euro

Na rynku pojawiły się spekulacje, jakoby włoski minister, Giulio Tremonti, miał podać się do dymisji. Te podejrzenia odbiły się niekorzystnie na notowaniach euro. W rezultacie aukcję włoskich obligacji trudno zaliczyć do udanych.

Konsumpcja może przyhamować

Inflacja bazowa w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie. Po wyłączeniu cen żywności i paliw wskaźnik inflacji osiągnął 2,4 proc. w ujęciu rocznym, jak wynika z danych NBP. Wniosek z tego płynie prosty: prowadzona przez RPP polityka pieniężna nie przyniosła zamierzonych skutków.

sWIG80 zaliczył roczne minimum

Dzisiaj miało się rozstrzygnąć to, czy po największej, tegorocznej przecenie znajdą się chętni na ulokowanie swojego kapitału na giełdzie. Początek sesji przebiegał pomyślnie dla WIG20 – indeks dwudziestu największych spółek zdołał dotrzeć do 2700 pkt. Niestety nie udało mu się trwale przełamać tej bariery i przez resztę dnia zaliczał spadki.

W którym banku założyć konto oszczędnościowe? – ranking z lipca 2011

Oprocentowanie lokat poszło w górę, ale nadal niewiele dzieje się na rynku kont oszczędnościowych. Czym spowodowany jest ten zastój? Przyjrzyjmy się wiodącym ofertom okiem ekspertów.

Najgorsza tegoroczna sesja

W dniu dzisiejszym miała miejsce przecena, która dosięgła również polski parkiet. Nie trudno jest o jej wytłumaczenie: rynki w dalszym ciągu borykają się z takimi problemami, jak traktowanie z dużą rezerwą wyników stress-testów europejskich banków, kwestia limitu zadłużenia USA i spadająca wartość hiszpańskich obligacji – Madryt to kolejny kraj, który znalazł się na liście pretendentów do bankructwa.

Wyniki stress testów są rynkom obojętne

W piątek po południu na rynek napłynęły wyniki stress testów europejskich banków. Na 91 instytucji finansowych, które wzięły udział w badaniu, zaledwie 8 nie spełniło stawianych przed nimi wymagań. Pomogłoby im dokapitalizowanie kwotą 2,5 mld euro.

Barack Obama chce szybkiego podniesienie limitu zadłużenia

Inwestorzy potraktowali słowa szefa Fed, który przyznał, że nie wyklucza możliwości dalszego luzowania polityki pieniężnej, za dobrą monetę. Ich zapał ostudziły potem sugestie, dotyczące podniesienia limitu zadłużenia USA – przypomnijmy, że deficyt budżetowy w czerwcu osiągnął już bilion.

Czy przybędzie zielonych banknotów?

Niektórzy członkowie Komitetu FOMC są zwolennikami dodrukowania dolarów, ponieważ tempo wzrostu gospodarczego USA wyhamowało. Euro umacnia się wobec amerykańskiej waluty, co przemawia również na korzyść złotego.

Inflacja sieje postrach na świecie

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o podwyższeniu stóp procentowych do poziomu 1,5% dała początek spekulacjom, jakoby EBC chciał kontynuować zaostrzanie polityki pieniężnej. Chociaż reakcją na posunięcie banku centralnego było umocnienie euro, nie sposób nie dostrzec rozterek inwestorów, które przy okazji wyszły na jaw.

Czy bogatsi Europejczycy zawsze mają większe mieszkania?

Ubożsi mieszkańcy Austrii, Luksemburga i Belgii posiadają przeszło jeden pokój mniej niż zamożne rodziny, jak policzyli eksperci z Eurostatu. Czy poziom zarobków determinuje ilość pokoi w krajach, należących do Unii Europejskiej? W większości państw członkowskich dochód poniżej i powyżej progu ubóstwa determinuje ilość izb w mieszkaniu.

Które fundusze wypracowały najlepsze wyniki w pierwszym półroczu 2011 roku?

W pierwszym półroczu inwestowanie w akcje nie przynosiło dobrych rezultatów. Eksperci wskazują na fakt, że na większych rynkach najlepiej prosperowały akcje niemieckie. Dlaczego tylko nieliczne indeksy giełdowe zdołały wypracować zyski powyżej przeciętnej?

Czy mieszkania tanieją?

W czerwcu drugi miesiąc z rzędu powinny spadać ceny mieszkań w perspektywie kolejnych 12 miesięcy. Tłumacząc prognozy, eksperci wskazują na utrudniony dostęp do kredytów z rządową dopłatą. Jaki wpływ na ceny lokali mieszkaniowym będzie miał niedobór nieruchomości na polskim rynku?

Początek tygodnia na rynku obligacji

W zeszłym tygodniu uczestnicy rynku skupili swoją uwagę na kłopotach fiskalnych Grecji i USA. Amerykanie toczyli dyskusje, dotyczące podniesienia absolutnego poziomu długu. Dotychczas obowiązująca granica została już przekroczona.

Rekordowo wysokie ceny amerykańskich hoteli

Kolejny tydzień notowań rozpoczął się niezbyt optymistycznie. Na sytuację, która utrzymywała się w poniedziałek na giełdach, miały wpływ również wydarzenia z minionych dni. W poniedziałek rano WIG przełamywał wsparcie w okolicach 48,4 tys. pkt., co można było odebrać za sygnał do zbywania akcji.

Jak uzyskać nieoprocentowany kredyt?

Istnieje metoda, dzięki której w ciągu dwóch lat można zarobić ponad 600 zł. Co zrobić, żeby wzbogacić się na nieoprocentowanej pożyczce? Eksperci przypominają, że kredyt bez prowizji, odsetek i dodatkowych opłat nie zawsze stanowi najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Czarny czwartek na europejskich giełdach

Przebieg europejskich sesji w czwartek pozwala wczorajszy dzień ochrzcić mianem czarnego. Wczoraj zniżki sięgnęły 2 proc. Nowojorska giełda zdołała stawić opór dalszym spadkom - miejmy nadzieję, że jej śladami podąży Europa.

Regres na paryskim rynku nieruchomości

We wtorek notowania na GPW wypadły słabo na tle zagranicznych parkietów. Nasze indeksy traciły, podczas kiedy inne giełdy wykazały się siłą. WIG testował wsparcie na poziomie 48,8 tys. pkt.

Nie ma efektu drugiej rundy

Dane z maja, informujące o wysokości płac i zatrudnieniu, rozwiały wątpliwości, związane z ewentualnym wystąpieniem efektu drugiej rundy w strefie euro. Wyższe ceny dóbr konsumpcyjnych mogłyby rzutować na żądania płacowe, wspierać konsumpcję i w ten sposób wzmacniać presję inflacyjną.

Dlaczego nasze możliwości kredytowe maleją?

Nasza zdolność kredytowa powoli maleje. Eksperci policzyli, że gdyby trzyosobowa rodzina o dochodach 5 tys. netto chciała zapożyczyć się w banku na rok, przyznano by jej kredyt gotówkowy, opiewający na 28,9 tys. zł. Dlaczego kredyty drożeją i jak wpływa to na zdolność kredytową

Jak interpretować brak zmienności cen transakcyjnych mieszkań w kwietniu i maju?

Od maja ceny mieszkań, które widniały na umowie kupna-sprzedaży mieszkania klientów Open Finance i Home Broker, prawie nie drgnęły. Niemniej eksperci zauważyli, że w skali roku lokale mieszkaniowe straciły na wartości o 3,4 proc. Czy możemy spodziewać się dalszych obniżek?

Czy obowiązuje nas odpowiedzialność kredytowa za długi współmałżonka?

Może zdarzyć się, że mąż czy żona zaciągnie kredyt bez zgody drugiego współmałżonka. Czy w takiej sytuacji bank ma prawo zaspokoić swoje roszczenie z majątku wspólnego? Ekspert tłumaczy, czy w tym przypadku obowiązuje wspólnota majątkowa.

Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Nazwą IKEF określa się indeks, odzwierciedlający poglądy polskich pracowników instytucji finansowych. W maju wskaźnik spadł do -13,5 punktu. Eksperci zauważyli, że osiągnął on najniższą wartość od maja 2010 roku, to jest od początku swojego istnienia. Jak należy interpretować ten wynik?

Jak często obserwowaliśmy tendencje spadkowe na warszawskiej giełdzie?

Utrzymująca się na warszawskiej giełdzie hossa rozpoczęła się w lutym 2009 roku. Eksperci obliczyli, że do końca maja w tym czasie miało miejsce 18 korekt. Czy teraz zbliża się większe odreagowanie?

Kupić czy wynająć?

Wizja zakupu mieszkania na kredyt często na tyle odstrasza potencjalnych nabywców, że decyzja o finalizacji transakcji odkładana jest w czasie. Nie mając możliwości zamieszkiwania przy własnej rodzinie, perspektywą jest wynajmowanie mieszkania, uważają eksperci. Co jednak opłaca się bardziej?

Dlaczego banki angażują do reklam znanych celebrytów?

Jeden bank na dwa sięga po reklamę ze znanym celebrytą. Co chcą osiągnąć poszczególne instytucje finansowe, inwestując w ten rodzaj promocji? Eksperci zauważyli, że możliwość zwrócenia uwagi potencjalnych klientów na dany produkt jest bezcenna.

Dlaczego wzrasta oprocentowanie kredytów hipotecznych?

Eksperci zaobserwowali spadek dostępności kredytowej. Dlaczego oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrasta, a nasza zdolność kredytowa maleje? W maju Indeks Dostępności Kredytowej obniżył się o przeszło 2 pkt. Nadal znajduje się on o 7,5 proc. wyżej, w porównaniu z rokiem 2010.

Czy znasz największe transakcje na rynku walutowym?

W 1987 wielu inwestorów poniosło porażkę. 19 października 1987 r. miała miejsce sesja, w trakcie której indeks Dow Jones stracił aż 22%. Eksperci przypominają, że tego dnia nastąpił największy spadek w historii giełdy USA. Na czym polegały strategie Andrew Kriegera czy Steve’a Druckenmillera?

Czy w ciąży jest trudniej o kredyt?

Z obawy przed tym, że kobieta w ciąży nie wróci do pracy po urodzeniu dziecka, niektóre instytucje finansowe zaniżają zdolność kredytową przyszłych mam, zauważyli eksperci. Czy banki bez zastrzeżeń wliczają dochody kobiety ciężarnej do zdolności kredytowej, gdy stara się ona o kredyt wraz z małżonkiem?

Groźba spowolnienia gospodarczego USA

W środę pojawiły się kolejne zwiastuny spowolnienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Słabe publikacje makroekonomiczne sugerują, że amerykańska gospodarka znajduje się w gorszej formie niż myślano.

Rynki grają na zwłokę

W czwartek o 14.30 poznaliśmy amerykański PKB, który wyniósł 1,8%, a nie – jak się spodziewano – 2,2% r/r. Również ilość zasiłków dla bezrobotnych przekroczyła prognozowane 401 tys., sięgając 424 tys. Mimo to indeksy giełdowe szły w górę – S&P 500 o 0,55%, a nasz rodzimy WIG 20 o 0,08%.

Dlaczego w maju sprzedawano mieszkania ze styczniowych ogłoszeń?

W marcu sytuacja na rynku nieruchomości uległa chwilowemu przyśpieszeniu, ale w kwietniu okres sprzedaży mieszkania wydłużył się o miesiąc. Eksperci zauważyli, że w zeszłym miesiącu umowę przedwstępną podpisywano po 65 dniach, a końcową – po blisko czterech miesiącach. Dlaczego kwietniowy wynik pogorszył się o przeszło miesiąc?

Nie wiadomo, jak długo inwestorzy będą polegać na FED

Skutki publikacji makroekonomicznych, które w ostatnich dniach napłynęły z USA, mogą mieć trwalszy charakter. Wywołujące poczucie zawodu dane mają szansę doprowadzić do odreagowania na rynkach akcji i umocnienia amerykańskiej waluty. Jednakże troska o gospodarkę zza oceanu blednie w obliczu problemów Grecji.

Jaka strategia inwestycyjna może sprawdzić się w maju na giełdzie?

Zasada „sell in may and go away” nie zawsze sprawdza się w praktyce. Reguła ta może okazać się zawodna, jeżeli nie uwzględnimy aktualnej sytuacji, panującej na rynku – przypominają eksperci. Jaka strategia inwestycyjna jest zalecana na maj 2011?

Protokół z posiedzenia Fed po myśli inwestorów

Nastroje na rynku akcji poprawiły się po wczorajszej publikacji protokołu z posiedzenia Fed. Wprawdzie amerykańskie władze monetarne rozważają możliwość zakończenia ultra luźnej polityki pieniężnej, ale nie widać perspektyw na jej zacieśnienie w krótkim okresie czasu. W rezultacie trzeci dzień z rzędu kurs EUR/USD szedł w górę.

Czy da się zażegnać kryzys zadłużenia w Grecji?

Grecja znajduje się w opłakanym położeniu. Cierpi na jeszcze poważniejsze problemy finansowe niż niegdyś Argentyna. W jaki sposób państwo to może poradzić sobie z kryzysem? Eksperci wskazują na pomoc z zewnątrz.

Inflacja w Wielkiej Brytanii najwyższa od 14 lat

Wydaje się, że uczestnicy rynku w USA nie wiedzą, czy spadek cen towarów wziąć za dobrą monetę. Świadczy o tym fakt, że we wtorek rynek akcji nie stracił mimo niekorzystnych publikacji gospodarczych. Obawa przed spowolnieniem koniunktury wywołała obniżkę cen surowców, ale jednocześnie stanowi bufor, chroniący przed presją inflacyjną, która z kolei mobilizuje banki do podnoszenia stóp procentowych.

Dlaczego coraz mniej finansistów spodziewa się poprawy koniunktury w Polsce?

Liczba finansistów, zatrudnionych w naszym kraju i spodziewających się poprawy polskiej koniunktury gospodarczej, maleje. Dlaczego większość z nich nastawia się na kolejne podwyżki stóp procentowych? Opinie pracowników instytucji finansowych na temat przyszłości polskiej gospodarki odzwierciedla Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych.

Bezwzględna inflacja

W zeszłym miesiącu inflacja wzrosła o 0,2 proc., jak wynika z najnowszych danych GUS i osiągnęła poziom 4,5 proc. W ciągu roku ceny żywności zwiększyły się o 7,7 proc. – efekt najbardziej odczuwają gospodarstwa domowe. Paliwa podrożały o 14,2 proc.

REKLAMA