REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego w maju sprzedawano mieszkania ze styczniowych ogłoszeń?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
W kwietniu do podpisania umowy przedwstępnej potrzeba było blisko 10 dni więcej niż w marcu.
W kwietniu do podpisania umowy przedwstępnej potrzeba było blisko 10 dni więcej niż w marcu.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W marcu sytuacja na rynku nieruchomości uległa chwilowemu przyśpieszeniu, ale w kwietniu okres sprzedaży mieszkania wydłużył się o miesiąc. Eksperci zauważyli, że w zeszłym miesiącu umowę przedwstępną podpisywano po 65 dniach, a końcową – po blisko czterech miesiącach. Dlaczego kwietniowy wynik pogorszył się o przeszło miesiąc?

Aby obliczyć, ile czasu zajmuje przeciętnie sprzedaż mieszkań, proces sprzedaży można rozbić na dwa etapy: pierwszy od wprowadzenia oferty do sprzedaży do zawarcia umowy przedwstępnej, a drugi od zawarcia umowy przedwstępnej do zwarcia umowy ostatecznej. Długość procesu sprzedaży traktowana jest jako jeden z mierników nastrojów rynkowych. W uproszczeniu można przyjąć, że na rynku wzrostowym transakcje zawierane są szybciej, ze względu na presję ze strony kupujących, a na spadkowym – wolniej.

REKLAMA

Koniec efektu marca

Najnowsze wyniki świadczą o powrocie do normy na rodzimym rynku nieruchomości, po marcowym, sezonowym przyspieszeniu procesu zawierania transakcji. Dane zrewidowane pokazują, ponadto, że w marcu do podpisywania umów dochodziło odrobinę wolniej niż wskazywały dane wstępne. Różnice nie przekraczają jednak kilku – kilkunastu dni. Ze wstępnych danych za kwiecień wynika, że od podpisania umowy pośrednictwa do umowy finalnej mijało 113 dni, czyli cztery miesiące. Oznacza to, że dziś sprzedawane są mieszkania, których data zgłoszenia do sprzedaży wypada przeciętnie w styczniu. Dla porównania, w marcu było to blisko 80 dni, a w ostatnich 12 miesiącach 109 dni. Jest to bardzo ważna informacja dla osób, które planują na przykład zamianę mieszkania i chciałyby zgrać w czasie transakcję sprzedaży dotychczasowego lokalu oraz zakupu nowego. Pozwala ona uniknąć dodatkowych kosztów wynajmu lokalu przejściowego.

Przeczytaj również: Jaką nieruchomość kupić na Majówkę?

Gotówka na rynku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po marcowym rekordzie ilości transakcji, zawieranych bez wykorzystania kredytu, kwietniowy wynik wstępny na poziomie 25% może wydawać się mało imponujący. Trzeba jednak zauważyć, że w ostatnich 12 miesiącach wynosił on średnio 19%. Ponadto, bieżące dane warto łączyć z działaniem czynników sezonowych. W kwietniu zeszłego roku także co czwarta transakcja zawierana była bez udziału kredytu. Gdyby sytuacja w tym obszarze miała rozwijać się analogicznie do zeszłorocznej, kolejne miesiące powinny pokazać mniejszy udział transakcji gotówkowych w ogólnej liczbie zawartych na rynku wtórnym.

Polecamy serwis: Lokaty

Podpisanie umowy przedwstępnej

Umiarkowanie optymistycznie należy ocenić fakt, że relatywnie szybko dochodzi dziś do podpisania umowy przedwstępnej. W kwietniu od ogłoszenia chęci sprzedaży lokalu do podpisania rzeczonej umowy mijało 65 dni, czyli niewiele ponad dwa miesiące. Jest to wynik o blisko 10 dni gorszy niż w marcu, ale już w poprzednich 12 miesiącach sprzedający czekali na kupującego średnio 69 dni.

Czas na zdobycie finansowania

Różnicę między długością całego procesu sprzedaży a czasem potrzebnym na zawarcie umowy przedwstępnej można, w dużym uproszczeniu, utożsamić z czasem, który potrzebują kupujący na zdobycie finansowania transakcji. Do umów przedwstępnych i finalnych dochodziło w kwietniu później niż w marcu, ale skala wydłużenia wymaganego czasu była znacznie większa w przypadku umów końcowych. Ze wstępnych danych płyną więc wywnioski, że czas potrzebny na zdobycie finansowania zakupu nieruchomości wzrósł w kwietniu do 47 dni, przy średniej w zeszłym roku na poziomie ponad 40 dni. Za takim wydłużeniem nie przemawia sytuacja na rynku kredytowym, która obecnie, pomimo zacieśniania polityki pieniężnej, utrzymuje się na relatywnie stabilnym poziomie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA