REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SNB potrzebuje pomocy

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
W przypadku Szwajcarii nieunikniona wydaje się pomoc z zewnątrz.
W przypadku Szwajcarii nieunikniona wydaje się pomoc z zewnątrz.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki porannej interwencji Narodowego Banku Szwajcarii sytuacja na rynku franka poprawiła się, ale tylko chwilowo. Po południu kurs CHF ponownie zaczął piąć się w górę. Do inwestorów zaczęło docierać, że deklaracje SNB, który zapowiedział obniżkę stóp procentowych i wprowadzenie do obiegu 50 mld franków, mogą nie przynieść zadowalających wyników.

REKLAMA

Niewykluczone, że konieczne okażą się kolejne kroki, z fizyczną interwencją włącznie. Tutaj dość ważne będą piątkowe dane o inflacji CPI w lipcu. Jeżeli po tym odczycie SNB zechce dostrzec ryzyko deflacji, to możliwość faktycznej interwencji znacznie wzrośnie. Niemniej Szwajcarzy będą potrzebować wsparcia z zewnątrz. W najbliższych dniach mogą stać się nim działania Banku Japonii, jeżeli ten zechce osłabić jena – chociaż miałoby to głównie wymiar psychologiczny, bo pokazałoby, że tzw. bezpieczne przystanie nie dają już tak łatwego zarobku. Tym samym piłka jest teraz po stronie Europejskiego Banku Centralnego.

REKLAMA

Jeżeli w czwartek, podczas konferencji prasowej o godz. 14:30, Jean-Claude Trichet wyrazi gotowość do udzielenia większego wsparcia sektorowi bankowemu i uzna, że zaszła taka potrzeba, a także ogłosi możliwość wsparcia rynków obligacji krajów PIIGS – zwłaszcza Włoch i Hiszpanii, będzie to mocny punkt dla euro. Zwłaszcza, jeżeli dzisiejsze, popołudniowe wystąpienie włoskiego premiera, Silvio Berlusconiego, wiązałoby się z deklaracjami dodatkowych cięć wydatków w 2012 r., a zapewnienia o gotowości do dalszych reform wyraziliby też Hiszpanie. Na razie jednak euro znów znalazło się pod presją po tym, jak inwestorów mógł zaniepokoić dramatyczny ton listu szefa Komisji Europejskiej. Jose Barroso wezwał w nim szefów państw strefy euro, aby w „trybie pilnym” wdrożyli ustalenia w sprawie Grecji, które zostały przedstawione na szczycie z 21 lipca. Jego zdaniem opóźnienia mogą skutkować dalszym wzrostem nerwowości na rynku włoskich i hiszpańskich obligacji.

Dowiedz się także: Dlaczego reforma funduszy emerytalnych szkodzi giełdzie?

Opublikowane o godz. 16:00, dane dotyczące indeksu ISM dla usług, nieco rozczarowały inwestorów – indeks spadł w lipcu do 52,7 pkt. z 53,3 pkt. (oczek. 53,6 pkt.). To zaszkodziło giełdom, które w zasadzie zignorowały wcześniejszy odczyt ADP. Agencja podała, że szacuje w lipcu wzrost liczby etatów o 114 tys., wobec prognozowanych przez rynek 100 tys. Bo to i tak gorzej, niż było w czerwcu (145 tys. po korekcie). Słabsze dane z USA zostały też wykorzystane przez spekulantów do ponownego podbijania notowań franka. Tym samym piątkowy odczyt Departamentu Pracy może okazać się kluczowy…

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD:

Kurs wyszedł dzisiaj ponad wskazywaną strefę oporu 1,4280-1,4300, ale nie zdołał się skutecznie utrzymać powyżej tych poziomów. Kilkukrotna próba sforsowania bariery 1,4330-50 okazała się być nieudana i na rynku znów pojawiła się mocna presja na spadki. W najbliższych godzinach ważnym poziomem może stać się rejon 1,4230-50. Jeżeli rynek zostanie on pokonany, będzie to sygnał, iż schodzimy znów poniżej 1,42. Od jakiegoś czasu dzienne wskaźniki dają przewagę niedźwiedziom na EUR/USD. Niemniej, jeżeli strefa 1,4230-50 dzisiaj wytrzyma, to jutro możemy podjąć próbę złamania dzisiejszych 1,4344.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA