REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SNB potrzebuje pomocy

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
W przypadku Szwajcarii nieunikniona wydaje się pomoc z zewnątrz.
W przypadku Szwajcarii nieunikniona wydaje się pomoc z zewnątrz.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki porannej interwencji Narodowego Banku Szwajcarii sytuacja na rynku franka poprawiła się, ale tylko chwilowo. Po południu kurs CHF ponownie zaczął piąć się w górę. Do inwestorów zaczęło docierać, że deklaracje SNB, który zapowiedział obniżkę stóp procentowych i wprowadzenie do obiegu 50 mld franków, mogą nie przynieść zadowalających wyników.

REKLAMA

Niewykluczone, że konieczne okażą się kolejne kroki, z fizyczną interwencją włącznie. Tutaj dość ważne będą piątkowe dane o inflacji CPI w lipcu. Jeżeli po tym odczycie SNB zechce dostrzec ryzyko deflacji, to możliwość faktycznej interwencji znacznie wzrośnie. Niemniej Szwajcarzy będą potrzebować wsparcia z zewnątrz. W najbliższych dniach mogą stać się nim działania Banku Japonii, jeżeli ten zechce osłabić jena – chociaż miałoby to głównie wymiar psychologiczny, bo pokazałoby, że tzw. bezpieczne przystanie nie dają już tak łatwego zarobku. Tym samym piłka jest teraz po stronie Europejskiego Banku Centralnego.

REKLAMA

Jeżeli w czwartek, podczas konferencji prasowej o godz. 14:30, Jean-Claude Trichet wyrazi gotowość do udzielenia większego wsparcia sektorowi bankowemu i uzna, że zaszła taka potrzeba, a także ogłosi możliwość wsparcia rynków obligacji krajów PIIGS – zwłaszcza Włoch i Hiszpanii, będzie to mocny punkt dla euro. Zwłaszcza, jeżeli dzisiejsze, popołudniowe wystąpienie włoskiego premiera, Silvio Berlusconiego, wiązałoby się z deklaracjami dodatkowych cięć wydatków w 2012 r., a zapewnienia o gotowości do dalszych reform wyraziliby też Hiszpanie. Na razie jednak euro znów znalazło się pod presją po tym, jak inwestorów mógł zaniepokoić dramatyczny ton listu szefa Komisji Europejskiej. Jose Barroso wezwał w nim szefów państw strefy euro, aby w „trybie pilnym” wdrożyli ustalenia w sprawie Grecji, które zostały przedstawione na szczycie z 21 lipca. Jego zdaniem opóźnienia mogą skutkować dalszym wzrostem nerwowości na rynku włoskich i hiszpańskich obligacji.

Dowiedz się także: Dlaczego reforma funduszy emerytalnych szkodzi giełdzie?

Opublikowane o godz. 16:00, dane dotyczące indeksu ISM dla usług, nieco rozczarowały inwestorów – indeks spadł w lipcu do 52,7 pkt. z 53,3 pkt. (oczek. 53,6 pkt.). To zaszkodziło giełdom, które w zasadzie zignorowały wcześniejszy odczyt ADP. Agencja podała, że szacuje w lipcu wzrost liczby etatów o 114 tys., wobec prognozowanych przez rynek 100 tys. Bo to i tak gorzej, niż było w czerwcu (145 tys. po korekcie). Słabsze dane z USA zostały też wykorzystane przez spekulantów do ponownego podbijania notowań franka. Tym samym piątkowy odczyt Departamentu Pracy może okazać się kluczowy…

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD:

Kurs wyszedł dzisiaj ponad wskazywaną strefę oporu 1,4280-1,4300, ale nie zdołał się skutecznie utrzymać powyżej tych poziomów. Kilkukrotna próba sforsowania bariery 1,4330-50 okazała się być nieudana i na rynku znów pojawiła się mocna presja na spadki. W najbliższych godzinach ważnym poziomem może stać się rejon 1,4230-50. Jeżeli rynek zostanie on pokonany, będzie to sygnał, iż schodzimy znów poniżej 1,42. Od jakiegoś czasu dzienne wskaźniki dają przewagę niedźwiedziom na EUR/USD. Niemniej, jeżeli strefa 1,4230-50 dzisiaj wytrzyma, to jutro możemy podjąć próbę złamania dzisiejszych 1,4344.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA