REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Początek tygodnia na rynku obligacji

Około 2 sierpnia wyczerpią się wszystkie rezerwy finansowe USA, jak wynika z danych amerykańskiego departamentu skarbu.
Około 2 sierpnia wyczerpią się wszystkie rezerwy finansowe USA, jak wynika z danych amerykańskiego departamentu skarbu.

REKLAMA

REKLAMA

W zeszłym tygodniu uczestnicy rynku skupili swoją uwagę na kłopotach fiskalnych Grecji i USA. Amerykanie toczyli dyskusje, dotyczące podniesienia absolutnego poziomu długu. Dotychczas obowiązująca granica została już przekroczona.

Rząd USA nie może emitować ani obligacji, ani bonów, a aktualne potrzeby finansowe (spłata zapadających obligacji, emerytury, system zdrowotny itd.) muszą być zaspakajane z bieżących wpływów do budżetu państwa. Według departamentu skarbu około 2 sierpnia wszystkie rezerwy finansowe zostaną zużyte, a więc – jeśli nie uda się osiągnąć do tego czasu kompromisu – USA będą niewypłacalne. Taki scenariusz nie wydaje się być poważnie brany pod uwagę przez inwestorów. W ubiegłym tygodniu ceny obligacji amerykańskich rosły, rentowności 2-letnich spadły do poziomu 0.3290 i znajdują się na poziomie równie niskim co w listopadzie ubiegłego roku.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jakie są wady i zalety funduszy odwzorowujących zmiany indeksów DAX i S&P500?

Z kolei ciągła dyskusja i brak rozwiązania problemów Grecji coraz poważniej ciążą na rynkach finansowych. Sygnały, napływające z systemu bankowego, zaczynają być szczególnie niepokojące i powinny zostać potraktowane jak przestroga dla europejskich polityków. Po pierwsze, niepokojąca jest zarówno ilość banków, jak również absolutny poziom ich refinansowania w EBC (353 banki na łączną sumę 186.9 mld euro w ubiegłym tygodniu, wobec 235 banków i 135.6 mld euro 2 tygodnie temu). Kolejnym sygnałem jest wysoki udział obligacji typu „covered bonds” w całości emisji banków (około 60%), co stanowi najwyższy poziom od czasów bankructwa banku Lehman Brothers. Jednocześnie rentowności obligacji niemieckich spadały wzdłuż całej krzywej do poziomu 1.35% dla obligacji 2-letnich i 2.83% dla obligacji 10-letnich.

Polecamy serwis: Lokaty

Inwestorzy, posiadający polskie obligacje, mogą zaliczyć ubiegły tydzień do udanych. Rentowności polskich papierów skarbowych spadały wzdłuż całej krzywej. Rentowności papierów 5-letnich wyniosły pod koniec piątkowej sesji 5.39% (w skali tygodnia nastąpił spadek o 7 pb), a 10-letnich – 5.87% (- 4pb). Najmniej zyskały obligacje 2-letnie (spadek o 2 pb, do poziomu 4.82%). Czynnikiem, który z pewnością wpłynął korzystnie na nasz rynek, są napływy do globalnych funduszy z kategorii „obligacje rynków wschodzących”. Fundusze te odnotowują już 13 tydzień z rzędu pozytywne napływy, w ubiegłym tygodniu napływy wyniosły 0.8 mld $. Takie ruchy inwestorów świadczą nie tylko o szukaniu wyższych rentowności, ale również o dobrej kondycji fiskalnej krajów rozwijających się. W ubiegłym tygodniu także pozytywna sytuacja płynnościowa budżetu państwa wzmocniła polskie papiery. Obecnie rząd zrealizował już 70% potrzeb pożyczkowych brutto. Ponadto Ministerstwo Finansów sugerowało, że – w zależności od sytuacji rynkowej – albo zrezygnuje z emisji bonów skarbowych albo z długich obligacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Investors Fundusze Otwarte TFI S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA