REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy obowiązuje nas odpowiedzialność kredytowa za długi współmałżonka?

Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Jeżeli zaciągniemy kredyt bez zgody współmałżonka w celu zaspokojenia normalnych potrzeb rodziny, bank może egzekwować jego spłatę od naszego męża czy żony.
Jeżeli zaciągniemy kredyt bez zgody współmałżonka w celu zaspokojenia normalnych potrzeb rodziny, bank może egzekwować jego spłatę od naszego męża czy żony.

REKLAMA

REKLAMA

Może zdarzyć się, że mąż czy żona zaciągnie kredyt bez zgody drugiego współmałżonka. Czy w takiej sytuacji bank ma prawo zaspokoić swoje roszczenie z majątku wspólnego? Ekspert tłumaczy, czy w tym przypadku obowiązuje wspólnota majątkowa.

REKLAMA

Do zaciągnięcia kredytu tylko przez jednego z małżonków dochodzi stosunkowo często. Dzieję się tak dlatego, że do podpisania umowy kredytowej wymagany jest niejednokrotnie podpis tylko jednej osoby. Chociaż do pożyczania większych sum pieniędzy wymagana jest zgoda drugiego współmałżonka, to może się okazać, że łącznie zobowiązania męża czy żony będą opiewały nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Może do tego dojść, gdy skorzysta się z kilku produktów bankowych, np. karty kredytowej, limitu na koncie i pożyczki gotówkowej. Przy takim skumulowaniu zobowiązań często dochodzi do zaległości kredytowych, a bank będzie próbował za wszelka cenę odzyskać swoje pieniaczę.

REKLAMA

Na szczęście w takich sytuacjach majątek wspólny małżonków najczęściej jest bezpieczny. Dzięki nowelizacji kodeksu rodzinnego z 2005 roku bank będzie mógł dochodzić zaspokojenia swojego zobowiązania od współmałżonka tylko w przypadku, gdy wyraził on na to zgodę. Taka zgoda musi mieć formę pisemną. Oczywiście nie może to być samo oświadczenie dłużnika, że jego małżonek taką zgodę wyraził. Jednak może się okazać, że podpis widniejący na oświadczeniu został sfałszowany. W takim przypadku jak najszybciej należy zgłosić ten fakt na policję lub do prokuratury. Jest to ważne, gdyż jeśli taka zgoda współmałżonka w rzeczywistości nie została wyrażona i nie jest to udowodnione, wierzyciel będzie mógł dochodzić roszczenia z całego majątku małżonków. Natomiast, jeśli zgoda nie została wyrażona, bank będzie mógł żądać spłaty długu jedynie z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów, uzyskanych z innej działalności zarobkowej. Wierzyciel może też odebrać majątek, który kredytobiorca posiadał przed ślubem, zanim zaczęła obowiązywać wspólnota majątkowa.

Dowiedz się także: Co dzieje się z kredytami konsumpcyjnymi, których nie spłacamy w terminie?

Oczywiście od każdej reguły mają zastosowanie pewne wyjątki. Do jednego z nich dojdzie, gdy współmałżonek zaciągnie kredyt bez zgody męża czy żony, w celu zaspokojeniu normalnych potrzeb rodziny. W tej sytuacji bank będzie mógł zaspokoić się z majątku wspólnego obojga małżonków.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak widać, przepisy prawa chronią współmałżonków przed nieodpowiedzialnym zachowaniem ich męża czy żony. Należy jednak bacznie zwracać uwagę na to, co się podpisuje, gdyż może się zdarzyć, że nieświadomie wyrazi się zgodę na egzekucję z majątku wspólnego czy podpisze się umowę kredytową, podsuniętą przez współmałżonka. W takiej sytuacji ochrona ta nie będzie obowiązywała, a bank bez przeszkód zaspokoi swoje roszczenia z całego majątku wspólnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA