reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Czy obowiązuje nas odpowiedzialność kredytowa za długi współmałżonka?

Czy obowiązuje nas odpowiedzialność kredytowa za długi współmałżonka?

Może zdarzyć się, że mąż czy żona zaciągnie kredyt bez zgody drugiego współmałżonka. Czy w takiej sytuacji bank ma prawo zaspokoić swoje roszczenie z majątku wspólnego? Ekspert tłumaczy, czy w tym przypadku obowiązuje wspólnota majątkowa.

Do zaciągnięcia kredytu tylko przez jednego z małżonków dochodzi stosunkowo często. Dzieję się tak dlatego, że do podpisania umowy kredytowej wymagany jest niejednokrotnie podpis tylko jednej osoby. Chociaż do pożyczania większych sum pieniędzy wymagana jest zgoda drugiego współmałżonka, to może się okazać, że łącznie zobowiązania męża czy żony będą opiewały nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Może do tego dojść, gdy skorzysta się z kilku produktów bankowych, np. karty kredytowej, limitu na koncie i pożyczki gotówkowej. Przy takim skumulowaniu zobowiązań często dochodzi do zaległości kredytowych, a bank będzie próbował za wszelka cenę odzyskać swoje pieniaczę.

Na szczęście w takich sytuacjach majątek wspólny małżonków najczęściej jest bezpieczny. Dzięki nowelizacji kodeksu rodzinnego z 2005 roku bank będzie mógł dochodzić zaspokojenia swojego zobowiązania od współmałżonka tylko w przypadku, gdy wyraził on na to zgodę. Taka zgoda musi mieć formę pisemną. Oczywiście nie może to być samo oświadczenie dłużnika, że jego małżonek taką zgodę wyraził. Jednak może się okazać, że podpis widniejący na oświadczeniu został sfałszowany. W takim przypadku jak najszybciej należy zgłosić ten fakt na policję lub do prokuratury. Jest to ważne, gdyż jeśli taka zgoda współmałżonka w rzeczywistości nie została wyrażona i nie jest to udowodnione, wierzyciel będzie mógł dochodzić roszczenia z całego majątku małżonków. Natomiast, jeśli zgoda nie została wyrażona, bank będzie mógł żądać spłaty długu jedynie z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów, uzyskanych z innej działalności zarobkowej. Wierzyciel może też odebrać majątek, który kredytobiorca posiadał przed ślubem, zanim zaczęła obowiązywać wspólnota majątkowa.

Dowiedz się także: Co dzieje się z kredytami konsumpcyjnymi, których nie spłacamy w terminie?

Oczywiście od każdej reguły mają zastosowanie pewne wyjątki. Do jednego z nich dojdzie, gdy współmałżonek zaciągnie kredyt bez zgody męża czy żony, w celu zaspokojeniu normalnych potrzeb rodziny. W tej sytuacji bank będzie mógł zaspokoić się z majątku wspólnego obojga małżonków.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Jak widać, przepisy prawa chronią współmałżonków przed nieodpowiedzialnym zachowaniem ich męża czy żony. Należy jednak bacznie zwracać uwagę na to, co się podpisuje, gdyż może się zdarzyć, że nieświadomie wyrazi się zgodę na egzekucję z majątku wspólnego czy podpisze się umowę kredytową, podsuniętą przez współmałżonka. W takiej sytuacji ochrona ta nie będzie obowiązywała, a bank bez przeszkód zaspokoi swoje roszczenia z całego majątku wspólnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zając

Partner oraz Dyrektor Zarządzający Accace Advisory, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama