| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Czy przybędzie zielonych banknotów?

Czy przybędzie zielonych banknotów?

Niektórzy członkowie Komitetu FOMC są zwolennikami dodrukowania dolarów, ponieważ tempo wzrostu gospodarczego USA wyhamowało. Euro umacnia się wobec amerykańskiej waluty, co przemawia również na korzyść złotego.

Fed dał wczoraj sygnał do rozpoczęcia kolejnego programu stymulującego gospodarkę. O godzinie 20.00 opublikowany został protokół z czerwcowego posiedzenia Komitetu FOMC, ustalającego poziom stóp procentowych w USA. Jakkolwiek nie jest to zdanie większości, kilku "gołębio" nastawionych członków podkreśliło, że następne luzowanie polityki pieniężnej może okazać się konieczne.

W opinii niektórych członków Komitetu obecnie tempo wzrostu nie wystarczy do poprawy na rynku pracy. Czerwcowe dane o liczbie nowych miejsc pracy, utworzonych w czerwcu, były szokująco niskie. Biorąc pod uwagę to, że obowiązkiem Fedu jest nie tylko trzymanie inflacji w ryzach, ale także wspieranie wzrostu gospodarczego, twierdzenie o kolejnym pakiecie luzowania ilościowego nie jest bezzasadne. Natomiast warto podkreślić jedno. Zwolenników tego scenariusza znajdziemy jedynie wśród gołębiej części członków FOMC, dodatkowo ich opinia obwarowana zostaje słabym tempem wzrostu w dalszej perspektywie i powrotem inflacji do niskich poziomów.

Przeczytaj również: Czy Barack Obama uzdrowi Amerykę?

Już 15 minut po publikacji raportu dolar był tańszy o grosz względem złotego. Polska waluta zyskuje również względem euro. Po wczorajszym 4,06 – najwyższym poziomie dla kursu EUR/PLN, dziś wspólna waluta kosztuje o ponad 3 grosze mniej. Analiza techniczna pokazuje, że obszar 4,0255-4,0346 nadal stanowi ważną barierę dla pary euro/złoty.

Polecamy serwis: Inwestycje

Opór w tym rejonie wynika ze zniesienia 61,8% Fibo od fali spadków 17.03-11.05 oraz z analizy ekspansji 100% Fibo od odreagowania marcowo-majowych obsunięć kursu. Najbliższym, ważnym z punktu widzenia geometrii rynku poziomem docelowym dla EUR/PLN jest dopiero 4,1869-4,1932. Na tej wysokości znajduje się poziom 100% ekspansji Fibo od styczniowo-marcowych wzrostów (oznaczonych fioletową linią na wykresie) oraz ekspansji 261,8% od odreagowania po spadkach na przestrzeni marzec-maj. Widać również, że kurs respektuje ciągle linię oporu, prowadzoną po wierzchołkach. Jakkolwiek wczoraj doszło do jej przebicia, pod koniec dnia notowania powróciły poniżej poziomu oporu. Należy jeszcze wstrzymać się z wyrokowaniem tego, czy mamy obecnie do czynienia z przyspieszonymi wzrostami wartości euro.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Czytaj także

Ekspert:

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwolennicy dalszego luzowania polityki pieniężnej w USA należą do mniejszości, przynajmniej wśród członków Komitetu FOMC.
Zwolennicy dalszego luzowania polityki pieniężnej w USA należą do mniejszości, przynajmniej wśród członków Komitetu FOMC.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »