| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Inflacja sieje postrach na świecie

Inflacja sieje postrach na świecie

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o podwyższeniu stóp procentowych do poziomu 1,5% dała początek spekulacjom, jakoby EBC chciał kontynuować zaostrzanie polityki pieniężnej. Chociaż reakcją na posunięcie banku centralnego było umocnienie euro, nie sposób nie dostrzec rozterek inwestorów, które przy okazji wyszły na jaw.

Tak naprawdę decyzja EBC pozwoliła jedynie odrobić straty, poniesione w poprzednich godzinach, wczoraj po południu. Inwestorzy dobrze wiedzą, że wzrost kosztów pieniądza w strefie euro nie jest czynnikiem, sprzyjającym walce z kryzysem finansów publicznych. Po pierwsze, pogarsza warunki finansowania państw o największej wiarygodności, po drugie negatywnie oddziałuje na przyszłą koniunkturę gospodarczą, od której zależy w dużym stopniu stan budżetów państw. Dziś euro znów znajduje się pod presją, choć skala ruchu w dół nie jest na razie duża. Trzeba mieć jednak świadomość, że wspólna waluta, w relacji do dolara, znajduje się już bardzo blisko silnego, krótkoterminowego wsparcia, którego przełamanie zapowiadałoby trwalszy ruch w dół. Tę barierę stanowi 1,425 USD, od których dzieli euro mniej niż 1 cent.

Co ciekawe, mimo oznak spowolnienia rozwoju gospodarczego na świecie, banki centralne nie odstępują na razie od kursu na zaostrzanie polityki monetarnej. W ostatnich dniach stopy wzrosły nie tylko w Eurolandzie, ale też w Chinach oraz Szwecji. To potwierdza wnioski, że inflacja wciąż traktowana jest jako zagrożenie, a jednocześnie utrzymuje się wiara w kontynuację ożywienia gospodarczego. Inwestorzy będą dziś poszukiwać potwierdzenia takiej diagnozy w raporcie z amerykańskiego rynku pracy.

Dowiedz się także: Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Można spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych w Eurolandzie, a to nie sprzyja umocnieniu wspólnej waluty. Uwidaczniają się obawy inwestorów, związane z zacieśnianiem polityki pieniężnej przez EBC i negatywnymi skutkami podnoszenia kosztów pieniądza. Podwyżki stóp mogą utrudnić finansowanie długów państw członkowskich strefy euro.

Po dość optymistycznych danych Halifax, dotyczących czerwcowych cen domów w Wielkiej Brytanii, wyliczenia Acadametrics mają już znacznie gorszy wydźwięk. Według tych wyliczeń ceny poszły w dół o 0,8%, do najniższego poziomu od 1,5 roku. W skali 12 miesięcy zniżka wyniosła 1,4%, czyli prawie tyle, ile wskazywał Halifax według którego zniżka wyniosła 1,6%.

Polecamy serwis: Kursy walut

Odsetek niewynajętych powierzchni biurowych w USA spadł w II kwartale do najniższego poziomu od 2 lat. Wyniósł 13,9% wobec 14,6% w trzech pierwszych miesiącach tego roku i 14,8% rok wcześniej. Poprawie sytuacji sprzyja przede wszystkim stopniowo rosnący popyt, będący pochodną rozwoju gospodarczego. W II kwartale podpisano umowy najmu 23,6 mln stóp kwadratowych powierzchni biurowych , co było najlepszym wynikiem od III kwartału 2006 r. Pierwsza połowa tego roku była pod tym względem najlepsza od 13 lat. W sumie podpisano umowy na 41,8 mln stóp kwadratowych powierzchni.

Zespół analiz
Home Broker

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W II kwartale odsetek wynajętych powierzchni biurowych w USA wzrósł, osiągając najwyższy poziom od dwóch lat.
W II kwartale odsetek wynajętych powierzchni biurowych w USA wzrósł, osiągając najwyższy poziom od dwóch lat.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »