REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja sieje postrach na świecie

W II kwartale odsetek wynajętych powierzchni biurowych w USA wzrósł, osiągając najwyższy poziom od dwóch lat.
W II kwartale odsetek wynajętych powierzchni biurowych w USA wzrósł, osiągając najwyższy poziom od dwóch lat.

REKLAMA

REKLAMA

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o podwyższeniu stóp procentowych do poziomu 1,5% dała początek spekulacjom, jakoby EBC chciał kontynuować zaostrzanie polityki pieniężnej. Chociaż reakcją na posunięcie banku centralnego było umocnienie euro, nie sposób nie dostrzec rozterek inwestorów, które przy okazji wyszły na jaw.

REKLAMA

Tak naprawdę decyzja EBC pozwoliła jedynie odrobić straty, poniesione w poprzednich godzinach, wczoraj po południu. Inwestorzy dobrze wiedzą, że wzrost kosztów pieniądza w strefie euro nie jest czynnikiem, sprzyjającym walce z kryzysem finansów publicznych. Po pierwsze, pogarsza warunki finansowania państw o największej wiarygodności, po drugie negatywnie oddziałuje na przyszłą koniunkturę gospodarczą, od której zależy w dużym stopniu stan budżetów państw. Dziś euro znów znajduje się pod presją, choć skala ruchu w dół nie jest na razie duża. Trzeba mieć jednak świadomość, że wspólna waluta, w relacji do dolara, znajduje się już bardzo blisko silnego, krótkoterminowego wsparcia, którego przełamanie zapowiadałoby trwalszy ruch w dół. Tę barierę stanowi 1,425 USD, od których dzieli euro mniej niż 1 cent.

REKLAMA

Co ciekawe, mimo oznak spowolnienia rozwoju gospodarczego na świecie, banki centralne nie odstępują na razie od kursu na zaostrzanie polityki monetarnej. W ostatnich dniach stopy wzrosły nie tylko w Eurolandzie, ale też w Chinach oraz Szwecji. To potwierdza wnioski, że inflacja wciąż traktowana jest jako zagrożenie, a jednocześnie utrzymuje się wiara w kontynuację ożywienia gospodarczego. Inwestorzy będą dziś poszukiwać potwierdzenia takiej diagnozy w raporcie z amerykańskiego rynku pracy.

Dowiedz się także: Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Można spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych w Eurolandzie, a to nie sprzyja umocnieniu wspólnej waluty. Uwidaczniają się obawy inwestorów, związane z zacieśnianiem polityki pieniężnej przez EBC i negatywnymi skutkami podnoszenia kosztów pieniądza. Podwyżki stóp mogą utrudnić finansowanie długów państw członkowskich strefy euro.

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po dość optymistycznych danych Halifax, dotyczących czerwcowych cen domów w Wielkiej Brytanii, wyliczenia Acadametrics mają już znacznie gorszy wydźwięk. Według tych wyliczeń ceny poszły w dół o 0,8%, do najniższego poziomu od 1,5 roku. W skali 12 miesięcy zniżka wyniosła 1,4%, czyli prawie tyle, ile wskazywał Halifax według którego zniżka wyniosła 1,6%.

Polecamy serwis: Kursy walut

Rynek nieruchomości w USA

Odsetek niewynajętych powierzchni biurowych w USA spadł w II kwartale do najniższego poziomu od 2 lat. Wyniósł 13,9% wobec 14,6% w trzech pierwszych miesiącach tego roku i 14,8% rok wcześniej. Poprawie sytuacji sprzyja przede wszystkim stopniowo rosnący popyt, będący pochodną rozwoju gospodarczego. W II kwartale podpisano umowy najmu 23,6 mln stóp kwadratowych powierzchni biurowych , co było najlepszym wynikiem od III kwartału 2006 r. Pierwsza połowa tego roku była pod tym względem najlepsza od 13 lat. W sumie podpisano umowy na 41,8 mln stóp kwadratowych powierzchni.

Zespół analiz
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA