REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rejestr przedsiębiorców, Spółki kapitałowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Łączenie spółek kapitałowych krok po kroku [PROCEDURA]

Łączenie spółek kapitałowych jest coraz częściej wykorzystywane jako narzędzie zwiększania efektywności przedsiębiorstw, zmniejszania kosztów ich działalności oraz dla osiągnięcia efektu synergii (czyli 2+2=5). W ujęciu prawa handlowego połączenie polega na przeniesieniu majątku jednej spółki na inną.

Zasady wnoszenia aportów do spółki z o.o. i skutki zawyżenia wartości wkładów

Wnoszenie aportów do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może okazać się, że część z nich została zawyżona, niektóre z nich znacznie. Warto zatem wiedzieć, co może być przedmiotem wkładu pieniężnego, a co wkładu niepieniężnego, jak należy prawidłowo wyceniać ich wartość i jakie sankcje wiążą się dla członków zarządu spółki i wspólników za zawyżenie aportów.

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki akcyjnej

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki akcyjnej może polegać na emisji nowych akcji (gratisowych) lub na podwyższeniu wartości nominalnej akcji dotychczasowych.

Odpowiedzialność cywilnoprawna w spółce akcyjnej

Członkowie zarządu spółki akcyjnej zobowiązani są do należytego wykonywania powierzonych im zadań z korzyścią dla spółki. Za podejmowane działania odpowiadają przed spółką.

REKLAMA

Odpowiedzialność karna w spółkach

Kodeks spółek handlowych ustanawia odpowiedzialność karną za poszczególne typy przestępstw. Jakich?

Obowiązki informacyjne zarządu spółki akcyjnej w stosunku do akcjonariuszy

Akcjonariuszom przysługuje prawo do informacji. Polega ono na zobowiązaniu zarządu podczas obrad walnego zgromadzenia do udzielenia akcjonariuszowi na jego żądanie informacji dotyczących spółki, jeżeli jest to uzasadnione dla oceny sprawy objętej porządkiem obrad.

Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki to szczególnego rodzaju zmiana statutu spółki. Jak jej dokonać?

Zgłoszenie spółki osobowej do sądu rejestrowego

Zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców jest konieczne dla powstania spółki ze zdolnością prawną, podlegającej przepisom Kodeksu spółek handlowych.

REKLAMA

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową

Spółki kapitałowe prawa handlowego mogą być przekształcane w inne spółki kapitałowe. Przekształcenie spółki polega na zmianie jej formy prawnej.

Udział kobiet we władzach spółek - KE proponuje cel 40 % do 2020 roku

14 listopada 2012 r. Komisja Europejska podjęła działania zmierzające do zwiększenia udziału kobiet w zajmowaniu najwyższych stanowisk w największych spółkach europejskich. Komisja zaproponowała nowe przepisy prawne, których celem jest zapewnienie co najmniej 40% udziału kobiet wśród członków rad nadzorczych spółek notowanych na giełdach, z wyjątkiem małych i średnich przedsiębiorstw.

Cudzoziemiec spoza UE rejestruje działalność gospodarczą w Polsce

Czy obywatel kraju spoza Unii Europejskiej (np. z Japonii) może zarejestrować działalność gospodarczą w polskiej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ?

Zatrudnienie członków zarządu w spółkach, w których są wspólnikami

Zatrudnianie członków zarządu, będących jednocześnie wspólnikami spółki jest dość często spotykaną praktyką. Jednak w pewnych stanach faktycznych zatrudnienie członków w oparciu o umowę o pracę może zostać zakwestionowane przez ZUS i Sądy.

Limity wysokości kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych

Dowiedz się jakie są aktualne limity wysokości kapitału zakładowego w spółce z o.o., akcyjnej i komandytowo-akcyjnej.

Dywidenda - poradnik

Dywidenda to część wypracowanego przez spółkę zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym), którą mogą otrzymać posiadacze akcji w dniu jej wypłaty. Ekspert wyjaśnia czym jest dywidenda i kiedy znajduje zastosowanie w życiu przedsiębiorstwa.

Warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego

Statut spółki akcyjnej może przewidywać tzw. warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego, w którym prawo objęcia akcji przysługuje konkretnym osobom.

Prokurent w spółkach kapitałowych

Prokurent to pełnomocnik spółki, który dokonuje w jej imieniu czynności związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem. Kto może zostać prokurentem i jakie przysługują mu uprawnienia?

Wkłady niepieniężne w spółkach kapitałowych – CZĘŚĆ 2

Sposoby dokonywania wkładów niepieniężnych są różne w zależności od rodzaju spółki kapitałowej. Jaki jest zakres odpowiedzialności za wniesione aporty?

Umowa między spółką a jej funkcjonariuszem

Kodeks spółek handlowych wprowadza istotne ograniczenia w zakresie swobody zawierania umów z funkcjonariuszami spółek kapitałowych. Od spełnienia wymogów wskazanych w ustawie zależy ważność niektórych umów.

Transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych - fuzja i inkorporacja

Łączenie transgraniczne spółek jest jedną z dwóch odmian procesu przekształcania. Obejmuje on spółki, z których przynajmniej dwie podlegają przepisom prawa różnych państw członkowskich. Dwie podstawowe formy łączenia to inkorporacja oraz fuzja.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Od 1 lipca 2011 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadzona ustawą z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Nowelizacja wprowadziła długo oczekiwaną i postulowaną przez wielu przedsiębiorców możliwość przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną).

Spółki kapitałowe w organizacji

Z reguły wspólnicy jeszcze przed założeniem właściwej spółki kapitałowej (tj. spółki z o.o. lub spółki akcyjnej) muszą dokonywać czynności potrzebnych do zorgani­zowania spółki. Wówczas można prowadzić w pewnym zakresie działalność w formie tzw. spółki w organizacji.

Europejskie prawo spółek – konsultacje KE co do dalszego rozwoju

Komisja Europejska rozpoczęła 20 lutego 2012 r. szeroko zakrojone konsultacje dotyczące przyszłości europejskiego prawa spółek. Zdaniem Komisji Europa potrzebuje ram prawa spółek dostosowanych do potrzeb dzisiejszego społeczeństwa oraz do zmian warunków gospodarczych. Prawo spółek UE miało decydujące znaczenie dla budowy jednolitego rynku. Komisja chce sprawdzić, czy istniejące ramy prawne przystają do obecnych potrzeb. Dlatego rozpoczęto publiczne konsultacje przeprowadzane drogą internetową w celu zgromadzenia uwag wszystkich zainteresowanych stron. Opinie można przesyłać Komisji do 14 maja 2012 r.

Czy cudzoziemiec może założyć spółkę przez Internet?

Od 1 stycznia 2012 roku istnieje możliwość założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet. Aby ją założyć należy wypełnić odpowiedni formularz wpisując w nim właściwe dane. Czy cudzoziemiec będzie mógł w taki sposób założyć spółkę?

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością założymy przez internet

Zawiązanie spółki przez internet ma na celu ułatwienie i przyspieszenie całego procesu zakładania spółki z o.o. Wiąże się to także z uproszczenie niektórych procedur.

Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.?

Przy zawiązywaniu nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy pamiętać o obowiązkowych elementach umowy spółki, które zostały wskazane w Kodeksie spółek handlowych.

Nowy komplementariusz w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej

Przystąpienie komplementariusza do spółki jest korzystne z punktu widzenia zarówno wierzycieli, jak i kontrahentów spółki.

Adres mailowy w rejestrze KRS

Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadza szereg zmian. Od 1 stycznia 2012 r. w rejestrze można zamieścić adres strony internetowej i poczty elektronicznej przedsiębiorcy.

Wkłady na kapitał zakładowy spółki kapitałowej

Spółka z o.o. i spółka akcyjna muszą być wyposażone w określony kapitał zakładowy. Jest on budowany z wkładów wnoszonych do spółki przez wspólników.

Likwidacja spółki jawnej

Rozwiązanie spółki jawnej następuje z chwilą wykreślenia z rejestru. Zanim jednak to nastąpi najczęściej przeprowadzone musi być postępowanie likwidacyjne. Jak ono wygląda?

Odpłatna działalność pożytku publicznego

Za działalność pożytku publicznego uważa się działalność społecznie użyteczną, prowadzoną przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Działalność pożytku publicznego może mieć charakter odpłatny i nieodpłatny.

Zawieszenie postępowania rejestrowego

Wspólnikom spółki przysługuje roszczenie o stwierdzenie niezgodności z prawem uchwał spółki sprzecznych z literą ustawy. W takiej sytuacji możliwe jest zabezpieczenie powództwa poprzez zawieszenie postępowania rejestrowego.

Zmiany w postępowaniu cywilnym - zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego

1 października 2011 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 10 sierpnia 2011 r. w sprawie zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego (Dz.U. 2011 nr 175 poz. 1046).

Ochrona nazwy spółki – cz. 2

Oznaczenie przedsiębiorcy podlega ochronie. Przedsiębiorcy kopiujący nazwy, symbole, znaki graficzne innych firm, popełniają czyny nieuczciwej konkurencji.

Kontrola wspólnika nad większymi transakcjami spółki

Kierowanie bieżącą działalnością spółki z o.o. jest zadaniem jej zarządu. W ramach umowy spółki udziałowcy mogą jednak zawrzeć mechanizmy, które pozwolą im kontrolować większe transakcje.

Wypowiedzenie umowy o pracę członkowi zarządu spółki kapitałowej a ochrona pracownika

Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Przedsiębiorstwo - czym tak naprawdę jest?

Wydawać by się mogło, że zagadnienia dotyczące samego przedsiębiorstwa są doskonale znane i zrozumiałe. Praktyka ukazuje jednak sytuacje, które mogą być trudne do zrozumienia i realizacji. Tak jest między innymi w przypadku kwestii zachowania odpowiedniej formy czynności prawnej, jaką jest sprzedaż przedsiębiorstwa.

Prokurent w spółce – jak go ustanowić?

Prokurent może być ustanawiany zarówno w spółkach osobowych, jak i kapitałowych. Jak jednak wygląda procedura ustanowienia prokurenta w spółce i po co spółce prokurent?

Czy spółka cywilna może powołać prokurenta?

Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą. Nie stanowi ona odrębnego podmiotu, nie dysponuje także majątkiem. Co jednak z ustanawianiem prokurentów?

Kompensata w spółce

Na czym polega kompensata w spółce? Ekspert wyjaśnia krok po kroku, jakie zasady rządzą kompensatą wierzytelności i jakie są jej następstwa.

Podejmowanie decyzji w spółkach kapitałowych - porada

Podejmowanie decyzji w spółkach kapitałowych wymaga spełnienia wymogów formalnych. Czy prezes spółki kapitałowej może bez udziału wspólników wziąć kredyt? Które organy muszą udzielić zgody, by dokonana czynność była uznana za prawnie ważną? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Spółka z o.o. w organizacji - porada

Spółka z o.o. w organizacji to spółka kapitałowa w swojej pierwszej formie ustrojowej. Co najważniejsze, tymczasowej. Ekspert wyjaśnia, krok po kroku, z czym wiąże się instytucja spółki z o.o. w organizacji.

Czy spółka komandytowo – akcyjna może być spółką kapitałową?

Szukając informacji na temat spółki komandytowo – akcyjnej spotkać można często wyrażany pogląd, że spółka komandytowo – akcyjna jest spółką kapitałową, a rada nadzorcza i walne zgromadzenie są jej organami. Ekspert wyjaśnia czy spółka komandytowo – akcyjna może być spółką kapitałową?

Dlaczego nowe zasady opodatkowania zagranicznych funduszy inwestycyjnych wzbudzają kontrowersje?

Aby zagwarantować wszystkim równość wobec prawa oraz powszechność opodatkowania wprowadzono zmiany w zasadach opodatkowania zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Eksperci mają wiele wątpliwości w związku z nowymi kryteriami formalnymi. Czy nowelizacja faktycznie pomoże wyeliminować nierówne traktowanie podmiotów, działających w zbliżonych do siebie warunkach?

Odliczanie przez spółki darowizn na cele pożytku publicznego - porada

Przekazywanie darowizn na cele społeczne to nie tylko satysfakcja z pełnionej misji spółki. To również korzyść podatkowa. Kwoty takich darowizn mogą być odliczone od dochodu spółki kapitałowej, podlegającego opodatkowaniu, co stanowi wymierną korzyść dla przedsiębiorstwa.

Jak zarządzać informacjami poufnymi w spółce publicznej?

Przed upublicznieniem informacji poufnych osoby i podmioty, które je znają, są zobowiązane zachować ich poufność. Nie mogą także nabywać i zbywać papierów wartościowych emitenta, którego te informacje dotyczą, aż do momentu upublicznienia znanych im informacji poufnych.

Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?

Chiny stać na kupno 17 spośród 20 firm, które miesięcznik Forbes umieścił na szczycie rankingu największych światowych spółek Global 2000. Państwo to nie musiałoby martwić się o zakup kolejnych trzech – są to chińskie firmy. Czy daleko Chinom do światowej potęgi? Zobacz sytuację finansową tego kraju oczami eksperta.

Co to są obligacje korporacyjne?

Emisja obligacji stanowi jedną z alternatyw pozyskania kapitału przez spółki. Możliwość elastycznego formułowania warunków emisji obligacji stanowi o atrakcyjności tej formy pozyskania środków pieniężnych. W niniejszym artykule zawarto kluczowe zagadnienia prawne związane z emisją obligacji korporacyjnych – wyjaśnienie pojęcia, rodzaje obligacji oraz procedura ich emisji. Czym są obligacje?

Na czym polega strategia transferu kosztów nabycia udziałów między spółką matką a spółką córką?

Na mocy przepisów wspólnotowych spółki matki jednego państwa członkowskiego mogą odliczać koszty związane z udziałem w kapitale spółki innego państwa członkowskiego, o ile koszty te zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu podlegającego opodatkowaniu w państwie rezydencji spółki matki. Zagrożeniem, jakie może wyniknąć dla przedsiębiorstwa stosującego tę strategię podatkową, może być spór z władzami skarbowymi danego państwa. Jednak zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nawet argument spójności systemu podatkowego nie jest wystarczający, ażeby stać w konflikcie z ogólną zasadą swobody przedsiębiorczości.

Na czym polega strategia formy organizacyjno-prawnej podmiotów powiązanych?

Spółki kapitałowe prawa handlowego w celu minimalizacji zobowiązania podatkowego mogą wykorzystywać spółki osobowe. W ten sposób mogą osiągać dodatkowe korzyści podatkowe z tytułu prowadzonej działalności przez rozliczenie straty jednego podmiotu dochodem innego podmiotu pod warunkiem, że ten drugi jest udziałowcem spółki ponoszącej stratę.

Kto i w jaki sposób może uzyskać informacje o powiązaniach pomiędzy spółkami?

Spółki prawa handlowego mogą pozostawać ze sobą w różnego rodzaju powiązaniach. O tym jak powiązania te powinny wyglądać decydują przepisy. Przepisy mówią również jasno o prawie wspólników spółek do informacji. Jest to bardzo oczywista kwestia. Aby jednak nie było, co do tego żadnych wątpliwości, przepisy regulują jak przepływ informacji powinien wyglądać.

REKLAMA