REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejskie prawo spółek – konsultacje KE co do dalszego rozwoju

Europejskie prawo spółek
Europejskie prawo spółek

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska rozpoczęła 20 lutego 2012 r. szeroko zakrojone konsultacje dotyczące przyszłości europejskiego prawa spółek. Zdaniem Komisji Europa potrzebuje ram prawa spółek dostosowanych do potrzeb dzisiejszego społeczeństwa oraz do zmian warunków gospodarczych. Prawo spółek UE miało decydujące znaczenie dla budowy jednolitego rynku. Komisja chce sprawdzić, czy istniejące ramy prawne przystają do obecnych potrzeb. Dlatego rozpoczęto publiczne konsultacje przeprowadzane drogą internetową w celu zgromadzenia uwag wszystkich zainteresowanych stron. Opinie można przesyłać Komisji do 14 maja 2012 r.

Europejskie prawo spółek określa wspólny zbiór zasad, które gwarantują równoważną ochronę w całej UE akcjonariuszom i wspólnikom, wierzycielom oraz innym zainteresowanym stronom, których dotyczą działania spółek.

REKLAMA

Harmonizacja podstawowych zasad

Prawo spółek jest podstawą gwarantowania pewności prawnej i ochrony praw akcjonariuszy. Zdaniem KE należy szanować różnice tradycji prawnych państw członkowskich i różnorodność struktur przedsiębiorstwa ale harmonizacja podstawowych zasad ułatwia przedsiębiorstwom oferowanie usług i produktów wszystkim konsumentom w Unii.

Wzrost handlu transgranicznego i rozwój handlu elektronicznego tworzą rozliczne możliwości dla przedsiębiorstw i konsumentów, stanowiąc jednocześnie wyzwanie dla obowiązującego prawa spółek.

REKLAMA

Stąd, zdaniem Komisji, wypływa konieczność refleksji na temat metod dostosowania istniejących ram do nowych warunków XXI wieku. Komisja zaleca też postrzeganie prawa spółek nie tylko w czysto prawnym kontekście, ale też w szerszej perspektywie ładu korporacyjnego, społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw i kluczowej roli przedsiębiorstw w innowacjach i wzroście gospodarczym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier powiedział: „Kształtowanie polityki UE w zakresie europejskiego prawa spółek jest wyzwaniem, które musimy podjąć. Stworzenie odpowiedniego prawa spółek ułatwi rozwój przedsiębiorstw w całej UE, co będzie korzystne zarówno dla ich akcjonariuszy, jak i dla konsumentów. Kontekst prawa spółek podlega ewolucji i musimy skoncentrować się na tym, w jaki sposób najlepiej dostosować nasze ramy regulacyjne. Dlatego zachęcam zainteresowane strony do uczestnictwa w zainicjowanych dziś konsultacjach społecznych”.

Formularz internetowy do zgłaszania opinii w sprawie przyszłości europejskiego prawa spółek

Zakres konsultacji

Komisja oczekuje opinii zarówno na temat ogólnej orientacji europejskiego prawa spółek, jak i w sprawie bardziej szczegółowych inicjatyw, które mogłyby zostać zaplanowane w przyszłości.

Konsultacje obejmują następujące kwestie:

1. Cele i zakres zastosowania europejskiego prawa spółek – Jakie powinny być główne cele europejskiego prawa spółek? Czy obowiązujące przepisy odpowiadają dzisiejszym wyzwaniom? Jakie dziedziny wymagają dalszych zmian? Jakie są zależności między prawem spółek a ładem korporacyjnym?

2. Ujednolicanie europejskiego prawa spółek – czy należy połączyć obowiązujące dyrektywy w sprawie prawa spółek w jeden akt prawny w celu stworzenia bardziej przystępnych i przyjaznych dla użytkownika ram regulacyjnych?

REKLAMA

3. Przyszłość form prawnych spółek unijnych – Jakie są zalety i słabe strony form prawnych spółek w Unii? Czy należy dokonać weryfikacji istniejących form spółek? Czy należy zbadać możliwości zastosowania alternatywnych instrumentów?

4. Transgraniczna mobilność spółek – Co można zrobić, aby ułatwić transgraniczne przenoszenie siedziby przedsiębiorstwa? Jakie rozwiązania stosować w przypadku transgranicznego podziału spółki na dwie różne jednostki? Czy należy zweryfikować przepisy w zakresie fuzji transgranicznych?

5. Grupy spółek – np. kilka spółek podlegających jednemu zarządowi lub ośrodkowi kontroli – Czy istnieje zapotrzebowanie na stosowanie środków z zakresu polityki UE w tej dziedzinie?

6. Zasady dotyczące kapitału w spółkach europejskich – Czy obowiązujące minimalne wymogi w zakresie kapitału oraz przepisy odnośnie do zachowania kapitału wymagają zmiany i aktualizacji?

Konsultacje potrwają do 14 maja 2012 r.

Formularz internetowy do zgłaszania opinii w sprawie przyszłości europejskiego prawa spółek

Uzyskane odpowiedzi zostaną przeanalizowane i opublikowane zostanie oświadczenie podsumowujące ich wyniki. Następnie podjęte zostaną dalsze działania.

Europejskie prawo spółek

Obowiązujące na szczeblu europejskim prawodawstwo w zakresie prawa spółek obejmuje liczne dyrektywy i rozporządzenia.

Harmonizacja europejskiego prawa spółek obejmuje ochronę interesów akcjonariuszy lub wspólników i innych stron, wymogi dotyczące składników kapitału spółek akcyjnych i jego utrzymywania, oferty przejęcia, obowiązek ujawnień dotyczący oddziałów, połączenia i podziały spółek, minimalne przepisy dotyczące jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, prawa akcjonariuszy i wspólników oraz powiązane obszary, takie jak sprawozdania finansowe i rachunkowość.

Uwzględnia też różne formy prawne spółek, takie jak spółka europejska (SE), europejskie ugrupowanie interesów gospodarczych (EUIG) i spółdzielnia europejska (SCE).

W 2011 r., Komisja rozpoczęła podobne konsultacje społeczne dotyczące ładu korporacyjnego (zob. IP/11/404).

Oba te obszary polityki są ściśle powiązane, jako że niektóre przepisy w zakresie ładu korporacyjnego są zawarte w prawie spółek, a prawo spółek w dużym stopniu dotyczy zagadnień z zakresu ładu korporacyjnego. W związku z tym, w celu zapewnienia spójności, w drugiej połowie 2012 r. wszelkie dalsze inicjatywy w tych dwóch obszarach będą zapowiadane wspólnie.

Konsultacje dostępne są na stronie:

http://ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=companylaw2012

Więcej informacji: MEMO/12/119

Źródło: Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA