REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejskie prawo spółek – konsultacje KE co do dalszego rozwoju

Europejskie prawo spółek
Europejskie prawo spółek

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska rozpoczęła 20 lutego 2012 r. szeroko zakrojone konsultacje dotyczące przyszłości europejskiego prawa spółek. Zdaniem Komisji Europa potrzebuje ram prawa spółek dostosowanych do potrzeb dzisiejszego społeczeństwa oraz do zmian warunków gospodarczych. Prawo spółek UE miało decydujące znaczenie dla budowy jednolitego rynku. Komisja chce sprawdzić, czy istniejące ramy prawne przystają do obecnych potrzeb. Dlatego rozpoczęto publiczne konsultacje przeprowadzane drogą internetową w celu zgromadzenia uwag wszystkich zainteresowanych stron. Opinie można przesyłać Komisji do 14 maja 2012 r.

Europejskie prawo spółek określa wspólny zbiór zasad, które gwarantują równoważną ochronę w całej UE akcjonariuszom i wspólnikom, wierzycielom oraz innym zainteresowanym stronom, których dotyczą działania spółek.

REKLAMA

Harmonizacja podstawowych zasad

Prawo spółek jest podstawą gwarantowania pewności prawnej i ochrony praw akcjonariuszy. Zdaniem KE należy szanować różnice tradycji prawnych państw członkowskich i różnorodność struktur przedsiębiorstwa ale harmonizacja podstawowych zasad ułatwia przedsiębiorstwom oferowanie usług i produktów wszystkim konsumentom w Unii.

Wzrost handlu transgranicznego i rozwój handlu elektronicznego tworzą rozliczne możliwości dla przedsiębiorstw i konsumentów, stanowiąc jednocześnie wyzwanie dla obowiązującego prawa spółek.

REKLAMA

Stąd, zdaniem Komisji, wypływa konieczność refleksji na temat metod dostosowania istniejących ram do nowych warunków XXI wieku. Komisja zaleca też postrzeganie prawa spółek nie tylko w czysto prawnym kontekście, ale też w szerszej perspektywie ładu korporacyjnego, społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw i kluczowej roli przedsiębiorstw w innowacjach i wzroście gospodarczym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier powiedział: „Kształtowanie polityki UE w zakresie europejskiego prawa spółek jest wyzwaniem, które musimy podjąć. Stworzenie odpowiedniego prawa spółek ułatwi rozwój przedsiębiorstw w całej UE, co będzie korzystne zarówno dla ich akcjonariuszy, jak i dla konsumentów. Kontekst prawa spółek podlega ewolucji i musimy skoncentrować się na tym, w jaki sposób najlepiej dostosować nasze ramy regulacyjne. Dlatego zachęcam zainteresowane strony do uczestnictwa w zainicjowanych dziś konsultacjach społecznych”.

Formularz internetowy do zgłaszania opinii w sprawie przyszłości europejskiego prawa spółek

Zakres konsultacji

Komisja oczekuje opinii zarówno na temat ogólnej orientacji europejskiego prawa spółek, jak i w sprawie bardziej szczegółowych inicjatyw, które mogłyby zostać zaplanowane w przyszłości.

Konsultacje obejmują następujące kwestie:

1. Cele i zakres zastosowania europejskiego prawa spółek – Jakie powinny być główne cele europejskiego prawa spółek? Czy obowiązujące przepisy odpowiadają dzisiejszym wyzwaniom? Jakie dziedziny wymagają dalszych zmian? Jakie są zależności między prawem spółek a ładem korporacyjnym?

2. Ujednolicanie europejskiego prawa spółek – czy należy połączyć obowiązujące dyrektywy w sprawie prawa spółek w jeden akt prawny w celu stworzenia bardziej przystępnych i przyjaznych dla użytkownika ram regulacyjnych?

REKLAMA

3. Przyszłość form prawnych spółek unijnych – Jakie są zalety i słabe strony form prawnych spółek w Unii? Czy należy dokonać weryfikacji istniejących form spółek? Czy należy zbadać możliwości zastosowania alternatywnych instrumentów?

4. Transgraniczna mobilność spółek – Co można zrobić, aby ułatwić transgraniczne przenoszenie siedziby przedsiębiorstwa? Jakie rozwiązania stosować w przypadku transgranicznego podziału spółki na dwie różne jednostki? Czy należy zweryfikować przepisy w zakresie fuzji transgranicznych?

5. Grupy spółek – np. kilka spółek podlegających jednemu zarządowi lub ośrodkowi kontroli – Czy istnieje zapotrzebowanie na stosowanie środków z zakresu polityki UE w tej dziedzinie?

6. Zasady dotyczące kapitału w spółkach europejskich – Czy obowiązujące minimalne wymogi w zakresie kapitału oraz przepisy odnośnie do zachowania kapitału wymagają zmiany i aktualizacji?

Konsultacje potrwają do 14 maja 2012 r.

Formularz internetowy do zgłaszania opinii w sprawie przyszłości europejskiego prawa spółek

Uzyskane odpowiedzi zostaną przeanalizowane i opublikowane zostanie oświadczenie podsumowujące ich wyniki. Następnie podjęte zostaną dalsze działania.

Europejskie prawo spółek

Obowiązujące na szczeblu europejskim prawodawstwo w zakresie prawa spółek obejmuje liczne dyrektywy i rozporządzenia.

Harmonizacja europejskiego prawa spółek obejmuje ochronę interesów akcjonariuszy lub wspólników i innych stron, wymogi dotyczące składników kapitału spółek akcyjnych i jego utrzymywania, oferty przejęcia, obowiązek ujawnień dotyczący oddziałów, połączenia i podziały spółek, minimalne przepisy dotyczące jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, prawa akcjonariuszy i wspólników oraz powiązane obszary, takie jak sprawozdania finansowe i rachunkowość.

Uwzględnia też różne formy prawne spółek, takie jak spółka europejska (SE), europejskie ugrupowanie interesów gospodarczych (EUIG) i spółdzielnia europejska (SCE).

W 2011 r., Komisja rozpoczęła podobne konsultacje społeczne dotyczące ładu korporacyjnego (zob. IP/11/404).

Oba te obszary polityki są ściśle powiązane, jako że niektóre przepisy w zakresie ładu korporacyjnego są zawarte w prawie spółek, a prawo spółek w dużym stopniu dotyczy zagadnień z zakresu ładu korporacyjnego. W związku z tym, w celu zapewnienia spójności, w drugiej połowie 2012 r. wszelkie dalsze inicjatywy w tych dwóch obszarach będą zapowiadane wspólnie.

Konsultacje dostępne są na stronie:

http://ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=companylaw2012

Więcej informacji: MEMO/12/119

Źródło: Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA