REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kryzys, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedsiębiorcy zaczynają czuć się bezpiecznie

W odczuciu polskich przedsiębiorców przez ostatnie trzy miesiące wyraźnie wzrosło bezpieczeństwo gospodarcze. Wskaźnik BIG wzrósł do poziomu 7,28 pkt i jest o 5,84 pkt wyższy niż podczas pomiaru lipcowego – wynika z cyklicznego Raportu BIG przygotowywanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej.

Rząd wspiera przedsiębiorców dotkniętych kryzysem

Do tej pory do Terenowych Biur Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wpłynęło 29 wniosków od przedsiębiorców. Wnioski te opiewają łącznie na kwotę ponad 6,2 mln zł i dotyczą około 3,8 tys. pracowników.

Działalność gospodarcza a dziedziczenie

Osoba fizyczna może prowadzić działalność gospodarczą w wielu formach: samodzielnie, wspólnie z innymi osobami (spółka cywilna) czy w ramach odrębnego podmiotu jakim jest spółka prawa handlowego. Śmierć przedsiębiorcy i kwestie dziedziczenia po nim mogą jednak sprowadzić na spadkobierców wiele problemów.

Urząd Pracy przyjazny dla biznesu

Nie masz gotówki na start biznesu, weź kredyt: korzystne warunki, bez poręczyciela, 0%... Kolory, dynamika, przekaz podprogowy… - tym mami nas reklama. A gdy przychodzi do spłaty… to Nowak łapie się za głowę! A tu proszę - jest dotacja, której nie trzeba „oddawać”. Wystarczy mądrze zaplanować i umotywować wydatek, a pieniądze będą na koncie. PUP docenia przedsiębiorczych i kreatywnych.

REKLAMA

Niebezpieczeństwa darmowego oprogramowania

Obecnie dostępne jest darmowe oprogramowanie - tzw. freeware - praktycznie do wszystkiego. Każdy może znaleźć coś dla siebie - gry, odtwarzacze multimedialne, klienty komunikatorów internetowych itd. - istnieje również wiele miejsc, gdzie można pobrać takie programy.

Rosną koszty kart kredytowych

Banki już nie wciskają klientom kart kredytowych za wszelką cenę. Stopniowo podnoszone są koszty posiadania plastikowych pieniędzy.

Dotacje na biznes z Urzędu Pracy

Utraciłeś zatrudnienie, nie daj się zwieść czarnym myślom, nie wmawiaj sobie pecha, nie oceniaj swoich umiejętności i dotychczasowych doświadczeń, patrząc przez pryzmat restrukturyzacji… - nie siedź – działaj, a zauważysz w jak krótkim czasie uda Ci się opanować sytuację patową. W poradniku „ Dotacje na biznes z Urzędu Pracy” znajdziesz wskazówki – jak zdobyć pieniądze na własną firmę - własne małe przedsiębiorstwo.

Sprawdź z jakim typem dłużnika masz do czynienia

Tak jak istnieje cała gama wierzycieli (cierpliwi, niecierpliwi, agresywni, etc.) tak i wśród dłużników można wyróżnić kilka typowych portretów psychologicznych. Eksperci firmy windykacyjnej KRUK S.A. stworzyli ciekawą typologię dłużników. Ze swojej bogatej praktyki wyłonili typy dłużników: współpracujących, depresyjnych, agresywnych, z poczuciem mocy oraz dłużnika tak-tak.

REKLAMA

Windykator to nie komornik

Korespondencja, w której wbrew faktom daje się do zrozumienia dłużnikowi rozpoczęcie egzekucji komorniczej, czy nakłanianie do wyjawienia majątku — to niektóre praktyki firmy windykacyjnej, które zakwestionował ostatnio Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak zdobyć fundusze z UE?

Po podjęciu pierwszych kroków, następne: gdzie aplikować z jakim projektem, jak napisać wniosek i ... kto go napisze.

Fundusze 2007-2013, czyli co było - i co nas czeka

W tym artykule przybliżę Państwu to jak fundusze unijne będą podzielone w latach 2007 – 2013 oraz jakie dokumenty stanowią ich podstawę i są najważniejsze dla potencjalnego Beneficjenta. W tym okresie programowania najważniejszymi funduszami z których pochodzą unijne pieniądze są EFS, EFRR, FS.

Franchising Internetowy

Nie masz pomysłu na biznes - jest franczyza. Preferujesz otwarty model współpracy jest e-franczyza. Poniżej najistotniejsze informacje dotyczące franchisingu internetowego.

Polskie firmy mają kłopoty finansowe

Polscy przedsiębiorcy co raz gorzej radzą sobie z kryzysem. Prawie połowa z nich ma kłopoty finansowe i nie może liczyć na szybką poprawę sytuacji.

Jak bronić się przed długimi terminami zapłaty?

Dużym problemem w obrocie gospodarczym pomiędzy przedsiębiorcami są zatory płatnicze. Wynikają one często z wydłużonych terminów zapłaty za wykonane świadczenie niepieniężne. Przeciwdziałać temu ma ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Najczęściej popełniane błędy biznesowe

Każdy przedsiębiorca, który zaczynał działalność gospodarczą wie, że nawet przy najlepszym przygotowaniu nie da się uniknąć pewnych błędów. Tym bardziej w okresie spowolnienia gospodarczego, kiedy wiele firm zaczyna chaotycznie szukać sposobów na przetrwanie.

MFW: Polska uniknie recesji

W tym roku światowa gospodarka skurczy się o 1,1 proc., ale już w przyszłym, wzrośnie o 3,1 proc., a Polska zostanie liderem Europy – podaje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Mobilna myjnia – biznes z połyskiem

Aby umyć samochód klienci już nie muszą stać w kolejce do myjni samochodowej. Wystarczy zadzwonić pod wskazany numer i myjnia przyjedzie do nich.

Dług u windykatora nie zawsze oznacza kłopoty

Coraz więcej Polaków ma trudności ze spłatą zobowiązań finansowych. Nie chodzi już tylko o kredyty konsumpcyjne czy zadłużenie na kartach kredytowych, ale o zaległości w postaci niezapłaconych rachunków za energię elektryczną, mieszkanie, gaz czy telefon.

Zarządzanie wiedzą podniesie konkurencyjność firmy

Każdej firmie zależy na inwestowanie w zarządzanie wiedzą w obszarach, w których przyniesie ona wzrost konkurencyjności. Najbardziej potrzebują tego te działy, w których pracownikom potrzebna jest duża lub trudno dostępna wiedza.

Zarządzanie wiedzą jako część strategii biznesowej

Zarządzanie wiedzą to zespół sposobów gromadzenia i wykorzystywania wiedzy zgromadzonej przez firmę i wiedzy pracowników firm. Jest to także próba tworzenia nowej wiedzy, a także zwiększenie jej zrozumienia.

Zarządzanie wiedzą w biznesie

Do wykonania większości zadań biznesowych potrzebna jest wiedza. Zatem posiadanie lepszej wiedzy powoduje, że procesy biznesowe są realizowane w lepszy sposób. Utrzymanie jakości wiedzy, organizacja w zarządzaniu wiedzą, a także właściwie wybrane techniki i narzędzia wspierają proces zarządzania wiedzą.

Nastroje konsumenckie coraz lepsze

Wrzesień 2009 roku to szósty z kolei miesiąc poprawy nastrojów konsumenckich polskiego społeczeństwa – podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Jak skutecznie przeprowadzić program optymalizacji kosztów?

W sytuacji spowolnienia gospodarczego wiele polskich firm zaczęło wprowadzać programy optymalizacji kosztów. Oszczędzają nawet te spółki, które na razie nie odczuły pogorszenia sytuacji finansowej. Czy istnieje zatem sposób na skuteczne cięcie kosztów?

Kryzys zmieni branżę Venture Capital

W warunkach kryzysu większość inwestorów venture capital zachowuje optymizm i są zdania, że nadszedł wyjątkowy czas, by inwestować w obiecujące przedsiębiorstwa. Największe szanse na zdobycie kapitału będą miały spółki działające w sektorze czystych technologii.

Analiza otoczenia biznesowego firmy

Analiza otoczenia biznesowego marki czy firmy pomaga wybrać właściwy kierunek działań biznesowych. Dopiero po rozpoznaniu rynku i działań konkurencji można stworzyć udaną strategię marketingową.

Zarządzanie wartością firmy

Zarządzanie wartością firmy to zespół działań skierowanych na podwyższenie aktywów firmy i utworzenie programów restrukturyzacji, zwiększających efektywność zużycia zasobów, a także spełnienie oczekiwań klientów.

E-marketing jako forma promocji

W walce o klienta firmy korzystają z każdej możliwej formy promocji towarów i usług. Wraz z rozwojem technologii internetowych przedsiębiorcy opanowali sieć jako sposób dotarcia do szerszej grupy nabywców.

Zarządzanie w kryzysie – czas cięć

Na pytanie kiedy się skończy kryzys zaczęły docierać odpowiedzi mówiące o pewnych oznakach poprawy sytuacji gospodarczej. Jednak w najbliższym czasie większość firm będzie kontynuować zabezpieczenie środków i dalej szukać oszczędności. Racjonalizacja kosztów stała się standardową praktyką stosowaną przez wiele polskich firm – pokazują badania firmy Deloitte.

Zarządzanie – jak podnieść jakość przy małych kosztach?

Aby sprostać wymogom globalnej konkurencji przedsiębiorcy muszą coraz bardziej podnosić jakość swojej produkcji i stosować sprawdzone metody zarządzania. Na etapie stworzenia parametrów cech produktów szczególnie przydatna jest metoda zarządzania jakością nazywana metodą Taguchi.

Kto jest wpisywany do rejestu stowarzyszeń?

Rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest rodzajem ewidencji podmiotów niekomercyjnych. Znajdziemy w nim podmioty, które co do zasady nie działają jako przedsiębiorcy lub w celach zarobkowych.

Stworzenie konkurencyjnego przedsiębiorstwa – formy konkurencyjności

Każdy przedsiębiorca, który zastanawiał się nad uruchomieniem biznesu wie, że konkurować można nie tylko ceną. Niestety nie wszyscy mogą pochwalić się zdobyciem poszczególnych segmentów rynku. Poznanie mechanizmów konkurencji może być przydatne nie tylko na etapie tworzenia firmy, ale również w dalszej działalności gospodarczej.

Wizja firmy jako część planowania strategicznego

Wizja firmy często odzwierciedla marzenie jej właściciela. Jednocześnie podnosi stopień ambicji w planowaniu strategicznym i ułatwia ocenę relacji między celami firmy, a jej bieżącą wydajnością.

Tworzenie strategii działania firmy

Dobrze wybrana strategia przedsiębiorstwa umożliwia firmie realizację misji i celów strategicznych. Aby opracować właściwą strategię działania trzeba przeprowadzić ocenę strategiczną spółki i określić jej główne zadania.

Misja przedsiębiorstwa

Myślenie o produkcji, sprzedaży czy nawiązaniu kontaktów z potencjalnymi kontrahentami często pochłania całą uwagę przedsiębiorcy rozkręcającego małą firmę. Niestety sam pomysł na przedsiębiorstwo to nie wszystko o co musi zadbać inwestor, który chce osiągnąć sukces rynkowy.

Pomysły na firmę - skąd czerpać

Wiele osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, po podjęciu decyzji – idę na swoje, staje w obliczu problemu - co dalej? Znamy przysłowie co wybrukowane jest dobrymi chęciami… Albowiem liczy się pomysł. Tylko skąd go czerpać? Czasami determinacja uaktywnia proces twórczy, najczęściej jednak wykorzystujemy zdobyte już doświadczenia.

Coraz mniejsza opłacalność najmu

Porównując różne rodzaje inwestycji pod względem dochodu, bardziej opłaca się lokowanie pieniędzy w obligacjach skarbowych niż zakup mieszkania pod wynajem. W porównaniu najsłabiej wypadają lokaty bankowe.

Szkoła językowa - reklama

Bardzo ważną rolę w Twojej działalności może odegrać dobrze przygotowana, atrakcyjna strona internetowa, od jej oglądalności naprawdę może zależeć ilość Twoich uczniów. Ważne informacje, linki, proponowane kursy, próbne lekcje to wszystko przyciągnie do Ciebie klientów. Dzisiaj coraz więcej osób szukając potrzebnych informacji zaczyna od Internetu.

Co się dzieje w firmie w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

W stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wywiera skutki prawne od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

Firmy w ewidencji gminnej - wznowienie po zawieszeniu działalności gospodarczej

Wznowienie działalności gospodarczej odbywa się poprzez złożenie formularza EDG-1 w gminie. Organ ewidencyjny następnie przekaże do ZUS kopię wpisu o wznowieniu. W oparciu o tę informację ZUS sporządzi dokumenty ubezpieczeniowe: zgłoszenie płatnika składek (formularz ZUS ZFA).

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej przez spółki zarejestrowane w KRS

Zasady zawieszenia działalności gospodarczej reguluje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Jednak zgłaszanie informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej w przypadku przedsiębiorców podlegających obowiązkowi wpisu do KRS następuje na podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Firmy w ewidencji gminnej - zawieszenie działalności gospodarczej

Osoba fizyczna rejestrując firmę składa formularz EDG-1. Pozwala to uzyskać wpis do gminnej ewidencji przedsiębiorców, NIP i REGON, załatwić zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek dokumentów. Formularz ten może jednak zostać złożony nie tylko jako wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub zmiany wpisu w tej ewidencji. EDG-1 służy także do zgłoszenia informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej oraz informacji o jej wznowieniu. Najkrótszy okres zawieszenia to 1 miesiąc, maksymalny to 24 miesiące.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w związku z likwidacją działalności gospodarczej

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wraz z wprowadzeniem koncepcji tzw. „jednego okienka” miała wprowadzić spore ułatwienia. Jak się aktualnie wydaje - ani w kwestii rozpoczęcia działalności ani w kwestii zakończenia - nie polepszyła znacząco sytuacji.

Jak radzić sobie z długami

Trwający kryzys rynków finansowych, wiązany z zapaścią rynku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych wpływa także na polskich kredytobiorców. Duża zmienność kursów walut powoduje, że właściciele kredytów hipotecznych mogą mieć kłopoty ze spłatą rat.

Szkoła językowa - pomysł

Pomimo dużej liczby prywatnych placówek uczących języków obcych, wciąż można znaleźć niszę w tej dziedzinie i odnieść spory sukces. Jednakże już na starcie trzeba pamiętać, że na sukces mogą liczyć tylko te szkoły, które zaproponują swoim klientom najwyższy poziom usług.

Jak uzyskać interpretację innych przepisów niż podatkowe?

W ostatnich latach ogromną karierę zrobiły interpretacje przepisów podatkowych wydawane przez Ministra Finansów. Dzięki przepisom ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy mogą też uzyskać interpretacje innych przepisów niż podatkowe.

Wrześniowe spadki na giełdzie

Analizując historyczne wykresy notowań indeksów giełdowych, można zauważyć pewną sezonowość w zachowaniu indeksów. Niektórzy inwestorzy , szukający reguł rządzących trendami na rynku akcji, bardzo się do teorii sezonowości przywiązują.

Badanie marketingowe obniży ryzyko gospodarcze

Badania marketingowe są niezbędne dla skutecznego zarządzania firmą. Dzięki zebranej informacji dotyczącej rynku, konsumpcji, działaniach konkurencji czy polityki cenowej menedżerowie firmy podejmują kluczowe decyzje, od których zależy dalsza działalność spółki.

Wizytówka wypromuje firmę

Wizytówka, która jest oznaką uprzejmości i towarzyszy przy nawiązaniu znajomości jest jednocześnie jedną z podstawowych form reklamowania własnej firmy.

3,4 mld zł odpisów na złe długi

Pięciokrotny wzrost odpisów na złe długi przyniosła I połowa tego roku w największych giełdowych bankach w porównaniu z sytuacją, jaka miała miejsce rok wcześniej. Instytucje mają największe problemy z kredytami konsumpcyjnymi oraz dla przedsiębiorstw. W przypadku hipotecznych - spłacalność wciąż jest bardzo dobra

Banki szukają franczyzobiorców

Polskie banki ograniczają otwarcie własnych oddziałów, ale jednocześnie rozbudowują sieć placówek partnerskich. W pierwszym półroczu tego roku banki uruchomiły ponad 250 oddziałów działających na zasadzie franczyzy.

REKLAMA