REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Analiza otoczenia biznesowego firmy

Irina Nowochatko
Analiza otoczenia biznesowego firmy
Analiza otoczenia biznesowego firmy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Analiza otoczenia biznesowego marki czy firmy pomaga wybrać właściwy kierunek działań biznesowych. Dopiero po rozpoznaniu rynku i działań konkurencji można stworzyć udaną strategię marketingową.

Analiza marketingowa to wiedza, którą przedsiębiorca musi mieć przed przystąpieniem do projektowania nowej strategii czy procesów re-brandingowych w firmie.

REKLAMA

W procesie badań otoczenia biznesowego wykorzystuje się informacje o danym rynku, które pomagają w określeniu miejsca firmy w tym otoczeniu. Przekłada się to na wzrost sprzedaży i zwiększenie potencjału firmowego.

Marcin Gieracz, właściciel firmy Rubikom Strategy&Creations, która zajmuje się m.in. analizą marketingową przedsiębiorstw zaznacza, że przy projektowaniu strategii działania firmy niezbędne są informacje dotyczące takich elementów jak: rynek, konkurencja i konsument.

Ponadto należy poddać analizie pozycjonowanie, świadomość marki czy przedsiębiorstwa, a także znajomość usług lub produktów przez konsumentów. Jest to początek powszechnie stosowanego procesu, który jest nazywany - zaczynamy od „gdzie jesteśmy” i dochodzimy do „gdzie chcemy być”.

Zobacz: Jak wybrać system finansowo-księgowy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Weryfikacja rynku

REKLAMA

Przy weryfikacji rynku należy skupić się na takich priorytetach jak: kto jest obecny na rynku i kto stanowi konkurencję dla firmy. Oprócz tego trzeba ustalić i zdiagnozować dzięki czemu firmy działające w danej branży osiągnęli wzrost. Jednocześnie warto jest także zebrać informacje, pomagające ustalić co powoduje upadki firm w danej branży.

Aby strategia marketingowa odróżniała się od innych i dawała pożądane rezultaty należy się skupić na tym, co robi konkurencja i musi być skonstruowana tak, by odzwierciedlała preferencje klientów. Eksperci radzą, że analizując działania konkurencji warto jest sprawdzać wszystko, co jest dostępne klientom – wygląd strony internetowej, sposób komunikowania się w mediach, oferty handlowe firm, ich ceny i sieci dystrybucji.

Jednak najlepszym źródłem informacji jest konsument. Dzięki informacji dotyczącej potrzeb klientów można uzyskać odpowiedź na pytania: co, za ile, gdzie i w jaki sposób warto przedstawić swoje produkty czy usługi, by były one konkurencyjne.

Autoanaliza firmy

Marcin Gieracz, szef firmy Rubikom Strategy&Creations podkreśla, że znajomość szans i zagrożeń dla firmy, produktu czy usługi są wartościami wyniesionymi właśnie z analizy rynkowej. Jednak w tym procesie bynie da się pominąć także autoanalizy przedsiębiorstwa. Znajomość potencjału firmy i możliwości jej pracowników ułatwi wprowadzenie zmian i działanie na rynku.

Analiza własnego przedsiębiorstwa powinna być oparta na wielu wywiadach, które nie mogą zostać ograniczone jedynie do rozmów z zarządem czy najważniejszymi działami firm. Liczy się tu również bezpośrednia rozmowa z obsługą klienta w punkcie sprzedaży i z pracownikami mających kontakt w terenie z konsumentami.

Zobacz: Jak obliczyć koszty i zyski - krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA