| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej cz. I

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej cz. I

Dlaczego opłaca się wnioskować o dotacje unijne, na przykładzie własnej firmy, przedstawię Państwu w cyklu artykułów - cz. I - kalkulacja.

Pracowałam sobie spokojnie w Ministerstwie Środowiska i zajmowałam się funduszami unijnymi i ewaluacją. Po jakimś czasie poczułam się wypalona jako urzędnik i postanowiłam odejść. Przeszłam do sektora prywatnego. Pracowałam w firmie działającej w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii, gdzie zajmowałam się funduszami unijnymi a przede wszystkim kompleksowo procedurą środowiskową. Pracując w sektorze prywatnym byłam zadowolona.

Praca w której można się wykazać, samodzielne stanowisko i możliwość podejmowania decyzji, młody ambitny zespół, szef, z którym można się bez przeszkód dogadać. Niby same plusy a jednak i ta praca nie dawała mi pełnej 100-stu procentowej satysfakcji i zaczynała mi się marzyć całkowita niezależność i powoli dojrzewała we mnie myśl o tym czy nie zaryzykować i nie założyć własnej firmy.

Dodatkowo znajomi często pytali mnie o rady ws. funduszy unijnych czy procedur środowiskowych. Zaczęto mnie zapraszać na konferencje nie jako uczestnika a jako prelegenta. Przemyślałam sprawę bardzo dokładnie i podjęłam decyzję o założeniu własnej firmy. Postępowałam dokładnie tak jak opisałam to w poprzednim artykule. Wiedziałam co potrafię i co daje mi satysfakcję. Pracując w firmie prywatnej zobaczyłam, że prowadząc własną firmę mogłabym zarabiać więcej niż na etacie a przede wszystkim być bardziej niezależna. Sporządziłam listę potencjalnych klientów, zrobiłam listę niezbędnych wydatków oraz analizę SWOT i zaczęłam szukać możliwości dofinansowania. 

Zobacz: Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji

Wstępnie w arkuszu excel zrobiłam sobie małe obliczenia. Wypisałam wszystkie niezbędne wydatki jakie muszę ponieść aby rozpocząć działalność gospodarczą. Podzieliłam te wydatki na dwie kategorie. Pierwsza to co mogę sama kupić oraz to co jest poza moim zasięgiem finansowym czyli to na co będę musiała pozyskać pieniądze. Dodatkowo zrobiłam sobie tabelkę w której wpisałam miesięczne wydatki jakie muszę ponosić aby firma mogła funkcjonować. Tutaj znalazły się takie wydatki jak ZUS, abonament telefoniczny, abonament internetowy, bilety na komunikację miejską, papier do drukarki, tusz do drukarki itp. Później byłam mile zaskoczona jak bardzo się ta tabelka przydała przy wypełnianiu wniosku, ale o tym później. 

Zajrzałam na stronę Urzędu Pracy, na stronę Regionalnego Programu Operacyjnego a także na stronę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz na kilka innych stron związanych z funduszami unijnymi. Przygodę z aplikowaniem trzeba zacząć jednak od tak żmudnych rzeczy jak dokładne przeczytanie stron internetowych, poszukanie informacji o konkursach oraz o tym kto ogłasza konkursy i na jakich zasadach a przede wszystkim kiedy. Okazało się, że środki na założenie firmy są w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego w działaniu 1.5 oraz w Urzędzie Pracy Miasta Stołecznego Warszawy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »