reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > W wyniku kryzysu wzrosły koszty usług bankowych

W wyniku kryzysu wzrosły koszty usług bankowych

W ciągu ostatniego roku większość banków wprowadziła podwyżki. W górę poszły opłaty za prowadzenie rachunku, używanie karty płatniczej, czy koszty przelewów.

Światowy kryzys finansowy miał dla banków poważne konsekwencje. Po upadku Lehman Brothers i ujawnieniu kłopotów finansowych innych instytucji, banki straciły do siebie zaufanie. Ograniczyły do minimum udzielanie sobie pożyczek, więc rynek międzybankowy po prostu zamarł. Niektóre banki zostały odcięte od źródła finansowania. Dla polskich banków problemem stało się również pożyczanie pieniędzy od swoich spółek matek, bo te często były w opłakanej sytuacji finansowej. Musiały więc przekonać klientów do powierzenia nowych środków. To zaowocowało wykrwawiającą wojną depozytową, kiedy to banki licytowały się na wysokość odsetek płaconych od lokat. Do tego dołożyło się spowolnienie gospodarcze i gorsza sytuacja finansowa samych klientów banków: zarówno firm jak i osób fizycznych. Ryzyko, że udzielone wcześniej kredyty nie będą spłacane rosło z dnia na dzień. Bankowcy musieli więc ratować swój biznes, i jak to zazwyczaj bywa, zrobili to kosztem klientów. Zaczęto szukać dodatkowych przychodów i oszczędności. Widać to dokładnie po tym jak w ciągu ostatniego roku zmieniła się oferta bankowych rachunków.

Porównaliśmy aktualną ofertę z tą z listopada ubiegłego roku. Okazało się, że większość banków zmieniła swoje tabele opłat i prowizji na niekorzyść klientów. Dziesięć banków podniosło opłaty za prowadzenie rachunku: BPH, BGŻ, BNP Paribas Fortis (w stosunku do przejętego Dominet Banku), BZ WBK, Citibank, Getin Bank, Invest Bank, Millennium, MultiBank i PKO BP.

Nazwa Banku

Nazwa konta

 

Opłata za prowadzenie rachunku (miesięcznie w zł)

listopad 2008

październik 2009

Bank BPH

Srebrny Sezam

9,95

9,99 *

BGŻ

Plan Internetowy

1

Plan Standardowy

5

6,5

BNP Paribas Fortis

Komfort

3,5

6,5

BZ WBK

Konto24

6

7,5 *

Citi Handlowy

CitiOne Direct

5,99; 1,99 lub 0

6,99 lub 0

GETIN Bank

Konto Uniwersalne

5,5

8

Invest Bank

INVEST-KONTO EFEKT

12

15

Millennium

Konto Osobiste

6 lub 0

7 lub 0

MultiBank

MultiKonto ja z taryfą Active

7 lub 0

9,5 lub 0

PKO BP

SUPERKONTO

5,4

6,9

* opłata może być niższa w wyniku promocji
zerowe stawki obowiązują dla aktywnych klientów
Źródło: Open Finance

Nie dość, że w górę poszły opłaty za prowadzenie rachunku, to kilka banków zaostrzyło zasady zwalniania z tych opłat. Na przykład w Millennium rok temu można było liczyć na niższą opłatę, jeśli na konto wpływało co miesiąc 1,5 tys. zł. teraz potrzebne jest średnie saldo w wysokości 5 tys. zł. Z kolei w MultiBanku opłata była zwracana jeśli wpływy na konto przekroczyły 1,5 tys. zł, podczas gdy teraz bank wymaga 2,5 tys. zł.

reklama

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

Własne

Zdjęcia


INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama