REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej zarobimy na lokatach – ranking Gold Finance

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku lokat bankowych sytuacja nie ulega zmianie. Banki tną oprocentowanie i zyski osób deponujących pieniądze są coraz mniejsze. Niewielkim pocieszeniem jest malejąca we wrześniu inflacja. Trudno przewidzieć, czy będzie ona tak łaskawa dla naszych portfeli także w następnych miesiącach.

REKLAMA

Znaczna część banków po raz kolejny zdecydowała się na obniżenie oprocentowania lokat w ciągu ostatnich czterech tygodni. W większości dotyczy to tych z pierwszych miejsc naszego rankingu. Dotychczasowi liderzy nie chcą już płacić tak dużo, jak do tej pory za powierzane im pieniądze. Ale ta tendencja obejmuje również instytucje zajmujące dalsze pozycja na naszej liście. W najbliższych miesiącach nie ma raczej szans na zmianę ich nastawienia. Wszystko wskazuje na to, że banki pogodziły się ze spadkiem wielkości przychodów i zysków ze swej działalności, ale nie rezygnują z utrzymania rentowności. Wojna odsetkowa wygasa więc samoistnie i nie wiadomo, kiedy wróci.

REKLAMA

REKLAMA

Stopy procentowe ani drgną, od końca czerwca podstawowa stopa referencyjna wciąż wynosi te same 3,5 proc. To na razie czynnik neutralny dla poziomu oprocentowania lokat. W najbliższych miesiącach nie zanosi się bowiem na żadne zmiany w tym zakresie. Cykl obniżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej można uznać za zakończony, ale trudno spodziewać się, że w najbliższych miesiącach pójdą w górę. W tym roku z pewnością się tego nie doczekamy, a w dalszej perspektywie zależeć to będzie i od stanu gospodarki i od inflacji. Wszelkie oczekiwania wskazują, że ewentualnej podwyżki możemy się spodziewać dopiero w połowie przyszłego roku.

Inflacja we wrześniu nieco zelżała i nie dewastuje już tak bardzo naszych portfeli, jak jeszcze miesiąc temu. Wyniosła ona 3,4 proc. po tym, jak w sierpniu skoczyła do 3,7 proc. We wrześniu była więc najniższa od lutego tego roku, kiedy wyniosła 3,3 proc. Co ważne, była też nieznacznie niższa od górnego progu tzw. celu inflacyjnego, ustalonego przez Radę Polityki Pieniężnej na 2,5 proc,. z możliwością odchylenia się od tej wielkości
o +/- 1 punkt procentowy. Do podwyżki stóp mogłoby bowiem skłonić Radę zagrożenie wzrostem inflacji. Trudno przewidzieć dalsze zmiany tempa wzrostu cen. Wszystko wskazuje na to, że pod koniec roku będzie ono zdecydowanie wyższe niż obecnie. Warto też zwrócić uwagę, że wysoką inflację „zawdzięczany” głównie wysokiemu wzrostowi cen zależnych od decyzji rządu. Najbardziej w ciągu ostatniego roku zdrożała energia,
bo aż o 8,9 proc. oraz papierosy i napoje alkoholowe (o 9,4 proc.), w których cenach spory udział ma akcyza. W przyszłym roku na „ulgi” w tym zakresie nie ma co liczyć. Ale większość ekonomistów jest przekonana, że inflacja będzie się zmniejszać.

Coraz mniejszy zarobek oszczędzających

W przypadku prostych lokat w złotych o minimalnej wartości 1000 zł, nie zawierających żadnych promocji i ekstra okazji oraz transakcji mieszanych, nie mamy co liczyć na „kokosy”. Jedynie Bank Pocztowy oferuje 7 proc. na lokacie dwuletniej, a AIG Bank płaci 6,2 proc. deponującym środki na 12 miesięcy. Niemal wszystkie inne lokaty oprocentowane są na poziomie poniżej 6 proc. Jedynym wyjątkiem jest 3-miesięczna lokata Noble Banku i lokaty 6-miesięczne Noble Banku oraz Getin Banku, ale tylko dzięki codziennej kapitalizacji odsetek, pozwalającej na uniknięcie podatku od dochodów kapitałowych (czyli tzw. podatku Belki).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedynym bankiem, który oferuje „normalne” oprocentowanie powyżej 6 proc. jest AIG Bank, który za 6-miesięczną lokatę daje 6,3 proc.

Spore są różnice w oprocentowaniu między ofertami banków z pierwszych miejsc naszego rankingu a tymi, które zajmują dalsze miejsca w tabelach. W największym stopniu dotyczy to lokat o najkrótszych terminach, czyli 1 miesięcznych oraz tych najdłuższych, 2- i 3-letnich. Wciąż widać też spore różnice między ofertami banków mniejszych i „młodszych”, a tymi największymi, o długich tradycjach i rozwiniętej sieci.

Tempo spadku oprocentowania wygodnie jest śledzić porównując średnie oprocentowanie oferowane przez banki, ujęte w naszym rankingu. W przypadku lokat 1-miesięcznych średnie oprocentowanie w październiku (według stanu na 15 października) wynosiło 4,13 proc., miesiąc wcześniej sięgało 4,3 proc., a w czerwcu, czyli zaledwie cztery miesiące temu, aż 4,8 proc. Licząc od czerwca oznacza to spadek o 0,67 punktu procentowego, czyli o niemal 14 proc. Średnie oprocentowanie lokat 3-miesięcznych zmniejszyło się jeszcze mocniej. W czerwcu wynosiło 6,13 proc., a w październiku 5,17 proc., spadek wynosi więc niemal 1 punkt procentowy, czyli prawie 16 proc. Stosunkowo najmniej w ciągu ostatnich czterech miesięcy obniżyło się średnie oprocentowanie lokat 6-miesięcznych. Spadek z 5,7 proc. do 5,3 proc. to tylko o 0,4 punktu, czyli o 7 proc. Bardzo powoli spada też średnie oprocentowanie lokat o najdłuższych terminach. W przypadku rocznych średnie oprocentowanie w październiku wynosiło 5,6 proc., a w czerwcu 5,87 proc. Oznacza to, że obniżyło się o zaledwie 0,3 punktu procentowego, czyli o 4,5 proc. Dla lokat 24- i 36-miesięcznych zmiany były jeszcze mniejsze.

Lokaty walutowe za bezcen

Oprocentowanie lokat w walutach obcych jest tradycyjnie o wiele niższe niż w złotych i trudno z tym dyskutować. Pozyskiwanie większych sum walut od oszczędzających, czyli od klientów detalicznych, nie jest dla banków ani możliwe, ani opłacalne. Wydaje się, że większość z nich utrzymuje w swej ofercie tego typu lokaty trochę „z konieczności”. Wystarczy porównać stawki na rynku międzybankowym z oferowanym oprocentowaniem lokat walutowych. W przypadku franka 1-miesięczna stawka LIBOR wynosi 0,1 proc., a średnie oprocentowanie miesięcznej lokaty w tej walucie, oferowane przez nasze banki, wynosi 0,2 proc. LIBOR 12-miesięczny to niecałe 0,7 proc., a Alior Bank oferuje swoim klientom 2 proc. za zdeponowane środki na ten termin. Dla banków tego typu lokaty to „kiepski interes”.

W przypadku pozostałych walut różnice między stawkami rynku międzybankowego, a wysokością oferowanego klientom oprocentowania lokat są podobne. Średnie oprocentowanie lokat we frankach też obniżyło się w ostatnich miesiącach bardzo mocno. Najbardziej w przypadku lokat o krótkich terminach. Średnie oprocentowanie lokaty 1-miesięcznej we frankach w czerwcu wynosiło 0,36 proc., a w październiku już tylko 0,19 proc., zmniejszyło się więc o połowę. W czerwcu najwyższe ich oprocentowanie oferował Deutsche Bank. Wynosiło ono 0,75 proc. W październiku dwaj liderzy, czyli Deutsche Bank i Alior, płacili za nie już tylko 0,3 proc. w skali rocznej.

Najwyższe oprocentowanie można wciąż uzyskać na lokatach w euro. Ale ich atrakcyjność również znacznie się zmniejszyła. W przypadku środków deponowanych na 1 miesiąc w czerwcu średnie oprocentowanie wynosiło 1,72 proc., w połowie października już tylko 0,99 proc. Liderzy płacili za nie cztery miesiące temu 2 proc., dziś 1,25 proc. Lokaty 12-miesięczne „staniały” średnio z 3,45 proc. do 2,5 proc.

Stosunkowo niewielkie zmiany zaszły w oprocentowaniu lokat dolarowych. Średnie oprocentowanie lokaty 1-miesięcznej obniżyło się z 0,89 proc. w połowie czerwca do 0,78 proc. w październiku. W przypadku dolarów lokowanych na 1- i 3 miesiące nie zmieniły się stawki oferowane przez liderów naszego zestawienia. I w czerwcu i dziś można znaleźć lokaty oprocentowane na odpowiednio 1 i 2 proc. „Przecena” nie ominęła natomiast lokat o dłuższych terminach. Czerwcowy lider za dolary deponowane na pół roku płacił 3,5 proc. w skali rocznej, dziś maksymalnie można dostać 2,3 proc. Lokata 12-miesięczna w czerwcu w Polbanku dawała 3,95 proc., dziś Meritum Bank oferuje tylko 2,6 proc. Tempo spadku oprocentowania jednak nieco wyhamowało. W październiku nie uległo zmianie w porównaniu do oferty wrześniowej.

//g4.infor.pl/p/_files/94000/rating_lokat_gold_finance_x_2009_11202.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Rating lokat Gold Finance X 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA