REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks cywilny, Umowa zlecenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są skutki zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe?

W niektórych wypadkach umowa nie dochodzi do skutku przez to, że dotyczyła niemożliwego do spełnienia świadczenia. Jakie są skutki zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe?

Jak powinno przebiegać wykonanie zobowiązania określonego umową?

Dłużnik (osoba która podjęła się wykonania danej pracy określonej umową) powinien wykonać to zobowiązanie zgodnie z jego treścią, w miejscu i czasie określonym w umowie lub ustawie, w sposób odpowiadający społeczno-gospodarczemu przeznaczeniu zobowiązania oraz zasadom współżycia społecznego, a jeśli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje – to także w sposób odpowiadający tym zwyczajom.

Jakie są skutki umownego prawa odstąpienia od umowy?

Zawierając umowę strony tej umowy mogą zastrzec możliwość odstąpienia od niej. Jakie ma skutki zawarcie takiej możliwości w umowie?

Jakie są podstawowe zasady wykonywania umów?

Niewłaściwy sposób wykonania umowy może sprawić, że choć praca lub wpłata została fizycznie wykonana, nie ma ona mocy zamknięcia umowy. W skrajnych przypadkach może to skutkować nawet odszkodowaniem dla drugiej strony umowy.

REKLAMA

Umowa niezgodna z prawem? Jak i do kogo wnieść pozew?

Jeżeli w ocenie przedsiębiorcy, kontrahent używa w swoim wzorcu umowy postanowień, które są sprzeczne z prawem czy dobrymi obyczajami, może zwrócić się do sądu o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolony. Gdzie i jak wnieść pozew w tej sprawie? Kto może wystąpić z żądaniem? Czy możliwe jest zawarcie ugody przed sądem w tych sprawach

Szkoda, odszkodowanie – czym są i jak ustalić ich wysokość

Przedsiębiorca działający w obrocie może zawierać z kontrahentami umowy na wykonanie określonych czynności lub towarów. Jeżeli więc kontrahent nie wykonuje umowy, przedsiębiorca ponosi stratę. Odszkodowanie za poniesione straty nazywane według przepisów kodeksu cywilnego szkodą stanowi rekompensatę pieniężną dla tego przedsiębiorcy. Warto jednak wiedzieć czym jest szkoda i jakie odszkodowanie się za nią należy.

Czy komisant może skorzystać z prawa zastawu?

Komisantowi przysługuje ustawowe prawo zastawu, które nie ogranicza się jedynie do roszczeń wynikających z jednej umowy komisu. Jakie roszczenia może zabezpieczyć komisant?

Na czym polega obowiązek pieczy nad mieniem komisowym?

Jednym z obowiązków jakie nakłada Kodeks cywilny na przedsiębiorcę prowadzącego komis jest sprawowanie należytej pieczy nad mieniem zostawionym przez komitenta. Jeżeli rzecz narażona jest na zepsucie, komisant ma prawo ją sprzedać, musi jednak zachować przy tym należytą staranność.

REKLAMA

Kto odpowiada za wady w procesie budowlanym - projektant czy wykonawca

Umowa o roboty budowlane – choć uregulowana w Kodeksie cywilnym – w praktyce budzi szereg wątpliwości praktycznych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, że prawidłowa realizacja inwestycji budowlanej wymaga sprawnego współdziałania pomiędzy co najmniej trzema podmiotami: inwestorem, wykonawcą robót oraz projektantem.

Czy sprzedaż komisowa jest ryzykowna?

Komisant odpowie za wady rzeczy sprzedanej, o których wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć. Dlatego nie sprawdzenie przez komisanta rzeczy pod kątem ich wad przed sprzedażą rodzi problemy dla komisanta, komitent zaś będzie chroniony przez prawo.

Kiedy komisant ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia?

Komisant nabywa roszczenie o zapłatę prowizji z chwilą, gdy komitent otrzymał rzecz albo cenę. Jeżeli umowa ma być wykonywana częściami, komisant nabywa roszczenie o prowizję w miarę wykonywania umowy. Co więcej komisant może żądać prowizji także wtedy, gdy umowa nie została wykonana z przyczyn dotyczących komitenta. Czy komisant ma prawo do zwrotu wydatków?

Co zwalnia komisanta z odpowiedzialności?

Prowadzenie komisu wiąże się nie tylko z wysokim ryzykiem gospodarczym, ale i odpowiedzialnością komisanta za wady fizyczne i prawne rzeczy. Czy komisant ma możliwość by uniknąć tej odpowiedzialności?

Kiedy komisant nie musi zwracać różnicy w cenie?

Prowadzenie działalności gospodarczej przez komisanta wiąże się nie tylko ze sporym ryzykiem gospodarczym. W przypadkach określonych w Kodeksie cywilnym, komisant będzie także musiał zwrócić różnicę w cenie, jeżeli ta odbiega od ceny, którą wskazał komitent. W ściśle określonych przypadkach obowiązek zwrotu różnicy w cenie nie powstanie.

Jakie są skutki przekroczenia ceny w komisie zakupu?

Jeżeli komisant sprzeda lub kupi rzecz na warunkach korzystniejszych niż określone w umowie, zarobi na uzyskanej różnicy i uzyskaną w ten sposób korzyść zachowa dla siebie. Problem pojawia się gdy komisant nie będzie w stanie uzyskać umówionej ceny zakupu rzeczy.

Co gdy komisant nie uzyska umówionej ceny sprzedaży?

Celem zlecenia komisowego jest zawarcie przez komisanta z osobą trzecią umowy sprzedaży, przy czym może on występować bądź to jako sprzedawca (komis sprzedaży), bądź też jako kupujący (komis kupna). Aby uniknąć problemów komisant powinien uzyskać określoną w umowie cenę, co gdy mu się to nie uda?

Jak banki podchodzą do umowy zlecenia i umowy o dzieło jako źródła dochodów?

Bardzo popularną formą na początku kariery każdego z nas są umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Z jednej strony osoba zatrudniona nie ponosi takich kosztów (składki na ubezpieczenia, podatek), jak w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, z drugiej strony natomiast bardziej konserwatywnie do takiego dochodu podchodzą banki, uwarunkowując akceptację dochodu od spełnienia kilku warunków.

Umowy zlecenia i o dzieło jako akceptowane przez bank źródło dochodów

Banki najchętniej udzielają kredytów osobom o stałym stabilnym zatrudnieniu, a wiec na umowie o pracy. Czy kredytobiorcy mający inne formy zatrudnienia są przez instytucje finansowe gorzej traktowani?

Czym jest umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa?

Wielu przedsiębiorców stara się dotrzeć do konsumentów poza standardowymi miejscami kojarzącymi się z handlem czy usługami. Liczą, że na ulicy, w domu czy na specjalnie zorganizowanej wycieczce ludzie są bardziej podatni na oddziaływania marketingowe. Z tego samego jednak względu prawo szczególnie chroni konsumenta w przypadku umów zawieranych z nim poza lokalem przedsiębiorstwa.

Wszystko o umowie na odległość

Szczególnym rodzajem sprzedaży konsumenckiej są umowy na odległość. Cechuje je fakt, że przy ich zawieraniu nie są obecne obie strony transakcji. Dlatego też prawo przewiduje w tym wypadku szczególną ochronę dla konsumentów.

Umowa zlecenie - podstawowe informacje

W umowie zlecenia strony (przedsiębiorca i konsument) określają nie tyle rezultat, co zakres czynności, jakie zostaną wykonane. Przykładami takich usług są opieka nad starszą osobą, pielęgnacja trawników, udzielanie korepetycji, porady psychologiczne lub prawne itp.

Obowiązki przy zawieraniu umów - krok po kroku

Każdy przypadek sprzedaży konsumentowi towaru czy usługi odbywa się na mocy umowy – nawet, jeśli nie jest ona podpisywana na papierze. Jakie informacje podstawowe powinna zawierać określona umowa? Jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcy przy zawieraniu umów?

„Młody rolnik”, a możliwość podjęcia pracy dodatkowej - porada

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich młodzi rolnicy mogą otrzymać dotację finansową na realizację inwestycji w przejmowanych gospodarstwach rolnych. Czy w konsekwencji przyznanej dotacji, młodzi rolnicy muszą zaprzestać podejmowania jakiejkolwiek pracy dodatkowej?

Jakie są skutki braku podmiotowości spółki cywilnej?

Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej i traktowana jest przez prawo jak umowa o charakterze wielostronnym. Fakt, że spóła cywilna nie posiada podmiotowości prawnej niesie za sobą liczne i ważne konsekwencje, odnoszące się do sposobu jej funkcjonowania w obrocie prawnym.

Co powinno być zawarte w umowie o podwykonawstwo robót budowlanych?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w umowie o roboty budowlane zawartej miedzy inwestorem a wykonawcą, strony powinny ustalić zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców. Generalny wykonawca powinien także zawrzeć umowę z podwykonawcą. Jaki charakter ma taka umowa?

Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?

Umowa o roboty budowlane powinna być zawarta na piśmie, choć brak formy pisemnej nie oznacza, że umowa stron jest nieważna. Każda umowa o roboty budowlane powinna zawierać także określone postanowienia, które zapewnią stronom sprawną realizację zawartej umowy.

Kiedy umowa jest nieważna?

Konstruując umowę warto wiedzieć, czy prawo zezwala na zamieszczenie w niej określonych zapisów. Wprowadzenie do umowy zapisów niezgodnych z ustawą może doprowadzić do nieważności czynności prawnej.

Pozyskiwanie powierzchni na reklamę w Internecie - problem prawny?

Coraz częściej działania marketingowe prowadzone są przez przedsiębiorców w Internecie. Działania te mają swoją specyfikę i szczególne uwarunkowania, warto jednak zwrócić uwagę na kilka zagadnień, które wynikają z faktu prowadzenia ich właśnie w sieci.

Jak skorzystać z prawa odstąpienia od umowy?

Odstąpienie od umowy jest uprawnieniem pozwalającym na uchylenie się od jej skutków. Czasem jest to spowodowane określonymi okolicznościami- czasem uzależnione jedynie od wniesienia odstępnego.

Czym jest bezpodstawne wzbogacenie?

Możesz domagać się wydania korzyści w naturze lub gdyby to było niemożliwe - zwrotu wartości - w przypadku gdy ktoś bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową twoim kosztem. Na czym polega obowiązek wydania korzyści, co w przypadku gdy ktoś rozporządził już uzyskaną twoim kosztem korzyścią na rzecz innej osoby. Czy obowiązek ten może wygasnąć?

Czy przysługuje odszkodowanie za nieuczciwe negocjacje?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego dopiero zawarcie umowy powoduje powstanie określonych obowiązków, których niewykonanie, lub nienależyte wykonanie może doprowadzić do powstania odpowiedzialności odszkodowawczej. Praktyka obrotu gospodarczego wykazała jednak, że otoczenie ochroną stron dopiero od momentu zawarcia przez nie umowy jest często niewystarczające.

Co ze szkodą wyrządzona przez spadające przedmioty?

Jeżeli jesteś właścicielem pomieszczenia, ale faktycznie nim nie władasz, możesz spać spokojnie, bowiem odpowiedzialność za szkodę spowodowaną wyrzuceniem, wylaniem lub wypadnięciem z takiego pomieszczenia poniesie osoba, która faktycznie włada pomieszczeniem, choćby bez żadnego tytułu prawnego.

Najpopularniejsze umowy pracownicze

Prowadząc działalność gospodarczą musisz m.in. zatrudnić pracowników. W poniższym zestawieniu przestawiamy Ci najważniejsze umowy, które są Ci niezbędne w relacjach z pracownikami.

Najpopularniejsze umowy o współpracy

Prowadząc firmę musimy często zawierać umowy o współpracę z innymi podmiotami. Najczęściej stosowane umowy to umowa o dzieło i umowa zlecenia. Zapoznaj się z bezpłatną baza umów!

Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia

Roszczenia z umowy zlecenia przedawniają się z reguły według zasad ogólnych. Jednak, co do szczególnych roszczeń wynikających z tej umowy, ustawodawca przewidział krótszy termin przedawnienia, wynoszący dwa lata. Jakie roszczenia i w jakich przypadkach przedawnią się wcześniej?

Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia

Roszczenia z umowy zlecenia przedawniają się z reguły według zasad ogólnych. Jednak, co do szczególnych roszczeń wynikających z tej umowy, ustawodawca przewidział krótszy termin przedawnienia, wynoszący dwa lata. Jakie roszczenia i w jakich przypadkach przedawnią się wcześniej?

Zlecenie można wypowiedzieć w każdym czasie

Przepisy regulujące umowę zlecenia znajdują także odpowiednie zastosowanie do innych umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami. Zatem praktyczne zastosowanie umowy zlecenia jest bardzo szerokie i różnorodne. Co do zasady, umowa zlecenia ustaje przez wykonanie przez stronę zlecenia. Jednak strony mogą przewidzieć w umowie możliwość wypowiedzenia zlecenia, określając przy tym terminy wypowiedzenia.

Zlecenie można wypowiedzieć w każdym czasie

Przepisy regulujące umowę zlecenia znajdują także odpowiednie zastosowanie do innych umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami. Zatem praktyczne zastosowanie umowy zlecenia jest bardzo szerokie i różnorodne. Co do zasady, umowa zlecenia ustaje przez wykonanie przez stronę zlecenia. Jednak strony mogą przewidzieć w umowie możliwość wypowiedzenia zlecenia, określając przy tym terminy wypowiedzenia.

Jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką?

Niejednokrotnie zdarza się, że zawierając umowę jedna ze stron umowy wręcza drugiej stronie określoną kwotę, będącą częścią wynagrodzenia (w praktyce jest to najczęściej 10 % ceny). Kwota wręczana drugiej stronie stanowi niejako “zapewnienie”, że kontrahent nie wycofa się z umowy. Częstokroć wręczaną kwotę określa się zaliczką lub wymiennie zadatkiem. Jednak to duży błąd!

Kiedy może nastąpić rozwiązanie spółki?

Rozwiązanie spółki cywilnej oznacza wygaśnięcie stosunku prawnego pomiędzy wspólnikami i rozdzielenie pomiędzy nich aktywów spółki.

Prawo zabudowy

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przedstawiła właśnie projekt zmian w prawie rzeczowym. Zgodnie z nim w polskim prawie ma się pojawić nowy rodzaj prawa rzeczowego- prawo zabudowy.

Nowe dziedziczenie ustawowe w KC

W dniu 28 czerwca 2009r. weszły w życie nowe zasady dziedziczenia ustawowego wprowadziła je ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny.

Kolejna zmiana Kodeksu cywilnego

Dnia 24 stycznia br. po raz kolejny zmienił się kodeks cywilny. Tym razem zmiana dotyczy art. 358 i wyrażonej w nim zasady walutowości.  

Najnowsze zmiany w kodeksie cywilnym

Od początku 2009 roku weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu cywilnego. Na jej mocy dodano jeden nowy paragraf do kodeksu. Dotyczy on wynajmowania lokali przez przedsiębiorców.

Szykują się zmiany w dziedziczeniu

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego proponuje kolejne zmiany w kodeksie cywilnym. Mają one dotyczyć ostatniej księgi kodeksu, a mianowicie spadków.

Będzie nowy kodeks cywilny

Trwają intensywne prace nad stworzeniem nowego kodeksu cywilnego. Jego projekt ma być przedstawiony Sejmowi już za 4 lata. Rok mają potrwać prace parlamentarne a następnie ma być 2-letnie vacatio legis. Tak więc najpóźniej za 7 lat będziemy mieli nowy kodeks.

Nowy kodeks cywilny zacznie obowiązywać za siedem lat

Do nowego kodeksu cywilnego będą włączone: prawo rodzinne, ustawa o własności lokali, umowy konsumenckie. Projekt części ogólnej kodeksu poznamy już w marcu przyszłego roku. Cały kodeks zacznie obowiązywać nie wcześniej niż za siedem lat.

Czy wiesz co jeszcze oznacza słowo kodeks

Kodeks to nie tylko zbiór prawa z danej dziedziny. Słowo to ma również zupełnie inne znaczenie. Kodeks mianowicie to jedna z form książki.

Czy wiesz jak wyglądał kodeks cywilny zaraz po wojnie

Kodeks cywilny to fundamentalna regulacja cywilna w Polsce. Reguluje ona większość stosunków cywilno-prawnych pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi. Jednak należy pamiętać, że kodeks z 1964 roku jest pierwszym polskim kodeksem cywilnym.

Kodeks cywilny

Kodeks cywilny- k.c.- jest jednym z 8 polskich kodeksów materialnych. Jest to ustawa z dnia z 23 kwietnia 1964 r., która weszła w życie 1 stycznia 1965 r.. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z roku 1964 r. w numerze 16 na pozycji 93 (Dz. U. 64 Nr 16 poz. 93).

Co warto wiedzieć o karze umownej?

Kara umowna stanowi zryczałtowane odszkodowanie na wypadek gdy kontrahent nie wykona lub źle wykona umowę.

REKLAMA