reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Kolejna zmiana Kodeksu cywilnego

Kolejna zmiana Kodeksu cywilnego

Dnia 24 stycznia br. po raz kolejny zmienił się kodeks cywilny. Tym razem zmiana dotyczy art. 358 i wyrażonej w nim zasady walutowości.  

Kodeks cywilny w ostatnim czasie zmienia się bardzo często. W tym roku to już druga zmiana. Najnowsza z nich dotyczy zasady walutowości.

Jak było

Do tej pory art. 358 k.c. miał następujące brzmienie: Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, zobowiązania na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej mogą być wyrażone w pieniądzu polskim.

Z treści tego przepisu wynikało, że wszystkich transakcji w Polsce można było dokonywać jedynie w polskiej walucie. Z racji tego, że na obszarze Polski można było płacić tylko w jednej walucie, mówiło się, że w obowiązuje u nas zasada walutowości

Jak jest

W Wigilię zeszłego roku Sejm zmienił jednak treść przytoczonego przepisu. Obecnie ma on następujące brzmienie:

§ 1. Jeżeli przedmiotem zobowiązania jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej.

§ 2. Wartość waluty obcej określa się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wymagalności roszczenia, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna stanowi inaczej. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia w walucie polskiej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia, w którym zapłata jest dokonana.

Odchodzi się zatem od zasady walutowości. Zgodnie z nową treścią przepisu w Polsce można realizować zobowiązania w innych walutach niż złoty polski. Ze zmianą k.c. połączona jest zmiana prawa dewizowego. Ta nowelizacja również zmierza do wyeliminowania zasady walutowości z polskiego obrotu prawnego.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Co to daje

Najnowsze zmiany mają na celu dostosowanie polskiego obrotu gospodarczego do wymogów rynku wewnętrznego Wspólnoty Europejskiej. Maja one ułatwić wymianę towarowo pieniężną między polskimi przedsiębiorcami a tymi pochodzącymi z krajów starej „piętnastki”, w których obowiązuje wspólna waluta.

Czy obecne rozwiązania sprawdzą się tego nie wiadomo. Zdania ekspertów w tej materii są podzielone. Na pewno budzą one liczne problemy interpretacyjne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowelizacja kodeksu cywilnego.
Nowelizacja kodeksu cywilnego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama