| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Najnowsze zmiany w kodeksie cywilnym

Najnowsze zmiany w kodeksie cywilnym

Od początku 2009 roku weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu cywilnego. Na jej mocy dodano jeden nowy paragraf do kodeksu. Dotyczy on wynajmowania lokali przez przedsiębiorców.

Nowy przepis ma następującą treść: najem zawarty między przedsiębiorcami na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nie oznaczony (art. 661 § 2 k.c.

Nowelizacja ta dotyczy tylko i wyłącznie przedsiębiorców. Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Najnowsza nowelizacja nie dotyczy zatem konsumentów. Do tych ostatnich nadal zastosowanie będzie miał art. 661§ 1 k.c.

Do tej pory przedsiębiorcy podlegali tym samym przepisom jak konsumenci. Według, których najem zawarty na czas dłuższy niż lat dziesięć poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieokreślony.

Obecnie się to zmieni i przedsiębiorcy będą mogli zawierać umowy na czas określony wynoszący nawet 30 lat.

Nowa regulacja jest przydatna na dla obydwu stron umowy najmu. Najemca może być przez dłuższy czas związany umową, której nie można w łatwy sposób wypowiedzieć. Wynajmujący natomiast przez dłuższy czas może pobierać czynsz a najemca ma trudności w rozwiązaniu takiej umowy.

Najnowszą nowelizację należy ocenić pozytywnie. Pozwoli ona bowiem wynajmować biura lub powierzchnie handlowe na dłuższy okres. Przedsiębiorcy będą mogli zawrzeć jedną umowę na 30 lat zamiast trzech umów na 10 lat. Pozwoli to im zaoszczędzić czas i nie narazi na ujemne konsekwencje. Jednak dopiero praktyka pokaże przedsiębiorcy będą korzystać z tej możliwości czy też nie.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Nowelizacja została wprowadzona do kodeksu cywilnego ustawą z dnia 23 października 2008 r. (Dz. U. Nr 220, poz. 1425).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kolmers Legal

Kancelaria prawna dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »