Najnowsze zmiany w kodeksie cywilnym
REKLAMA
REKLAMA
Nowy przepis ma następującą treść: najem zawarty między przedsiębiorcami na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nie oznaczony (art. 661 § 2 k.c.
REKLAMA
Nowelizacja ta dotyczy tylko i wyłącznie przedsiębiorców. Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Najnowsza nowelizacja nie dotyczy zatem konsumentów. Do tych ostatnich nadal zastosowanie będzie miał art. 661§ 1 k.c.
Do tej pory przedsiębiorcy podlegali tym samym przepisom jak konsumenci. Według, których najem zawarty na czas dłuższy niż lat dziesięć poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieokreślony.
Obecnie się to zmieni i przedsiębiorcy będą mogli zawierać umowy na czas określony wynoszący nawet 30 lat.
REKLAMA
Nowa regulacja jest przydatna na dla obydwu stron umowy najmu. Najemca może być przez dłuższy czas związany umową, której nie można w łatwy sposób wypowiedzieć. Wynajmujący natomiast przez dłuższy czas może pobierać czynsz a najemca ma trudności w rozwiązaniu takiej umowy.
Najnowszą nowelizację należy ocenić pozytywnie. Pozwoli ona bowiem wynajmować biura lub powierzchnie handlowe na dłuższy okres. Przedsiębiorcy będą mogli zawrzeć jedną umowę na 30 lat zamiast trzech umów na 10 lat. Pozwoli to im zaoszczędzić czas i nie narazi na ujemne konsekwencje. Jednak dopiero praktyka pokaże przedsiębiorcy będą korzystać z tej możliwości czy też nie.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
Nowelizacja została wprowadzona do kodeksu cywilnego ustawą z dnia 23 października 2008 r. (Dz. U. Nr 220, poz. 1425).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.