REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przedstawiła właśnie projekt zmian w prawie rzeczowym. Zgodnie z nim w polskim prawie ma się pojawić nowy rodzaj prawa rzeczowego- prawo zabudowy.

Obecnie kodeks cywilny przewiduje następujące prawa rzeczowe- własność, użytkowanie wieczyste oraz ograniczone prawa rzeczowe. Obecnie Komisja Kodyfikacyjna chce dodać nowy rodzaj ograniczonego prawa rzeczowego- prawo zabudowy.

REKLAMA

Użytkowanie wieczyste

Prawo zabudowy ma z założenia wypierać istniejące do tej pory użytkowanie wieczyste. Użytkowanie wieczyste jest prawem zbliżonym do prawa własności. Można jednak ustanowić je tylko na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Nieruchomość oddaje się w wieczyste użytkowanie na 99 lat, a wyjątkowych sytuacjach na lat 40.

Użytkowanie wieczyste zostało wprowadzone do polskiego systemu prawnego jako „namiastka własności”. W państwie socjalistycznym odchodzono od własności prywatnej na rzecz własności społecznej. Dlatego też często uważa się użytkowanie wieczyste za relikt epoki słusznie minionej.

Co się zmieni

REKLAMA

Obecnie Komisja Kodyfikacyjna proponuje aby do polskiego systemu prawnego wprowadzić nowe prawo rzeczowe- prawo zabudowy. Prawo zabudowy nie ma być podobne do prawa własności. Zabudowca (uprawniony z tytułu prawa do zabudowy) będzie mógł dysponować budynkami, których jest właścicielem. Nie będzie mógł jednak dysponować samym gruntem.

Prawo zabudowy ma być kolejnym z ograniczonych praw rzeczowych. Dlatego też jego miejsce w systemie prawa będzie klarowne. Użytkowanie wieczyste nie jest bowiem ograniczonym prawem rzeczowym a tym bardziej własnością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wątpliwości

Katalog ograniczonych praw rzeczowych funkcjonuje w polskim prawie od dłuższego czasu bez większych zmian. Oczywiście zmienia się sam zakres wykonywania prawa (niebawem wejdzie w życie wielka nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece) jednak sam katalog praw nadal pozostaje zamknięty.

Eksperci podnoszą, że w Polsce potrzebne jest powszechne uwłaszczenie a nie tworzenie nowych ograniczonych praw rzeczowych. Tylko bowiem własność zapewnia pełnię praw do gruntu, podlega dziedziczeniu i jest w większym stopniu chroniona. Dlatego też wydaje się, że ustanowienie nowego ograniczonego prawa rzeczowego nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA