Zlecenie można wypowiedzieć w każdym czasie
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, każdej ze stron przysługuje prawo wypowiedzenia zlecenia w każdym czasie. W jakich okolicznościach z uprawnienia tego może strona skorzystać i jakie wiążą się z tym konsekwencje?
REKLAMA
Prawo wypowiedzenia zlecenia przez zleceniodawcę
Dający zlecenia może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. Dodatkowo, jeżeli zlecenia było odpłatne, dający zlecenie obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającego jego dotychczasowym czynnościom oraz jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
Porównaj: Kiedy można skorzystać z prawa pierwokupu?
Prawo wypowiedzenia zlecenia przez zleceniobiorcę
Przyjmujący zlecenie, również może je wypowiedzieć w każdym czasie. Przy czym jeżeli zlecenie jest odpłatne a wypowiedzenie zlecenia nastąpiło bez ważnego powodu, zleceniobiorca będzie odpowiadał za szkodę.
Każdej ze stron umowy zlecenia przysługuje uprawnienie do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. Uprawnienia tego nie można się zrzec.
Kiedy jeszcze umowa zlecenie wygasa
Jeżeli strony nie postanowią inaczej, zlecenie wygasa wskutek śmierci zleceniobiorcy, albo wskutek utraty przez niego zdolności do czynności prawnych. Natomiast, jeżeli strony nie postanowią inaczej, śmierć dającego zlecenie lub utrata przez niego zdolności do czynności prawnych nie powodują takiego skutku.
Polecamy serwis Mała firma
Strony zawarły umowę, na mocy której przyjmujący zlecenia zobowiązał się za zapłatą określonej kwoty udzielić 20 godzin korepetycji. Kiedy przyjmujący zlecenie korepetytor dowiedział się, że najprawdopodobniej będzie egzaminatorem osoby, której ma udzielić korepetycji, wypowiedział zlecenie. Czy mimo, iż strony nie określiły takiej możliwości w zawartej umowie, uprawnienie to przysługuje zleceniobiorcy? Tak. Zgodnie z art. 746 § 2Kodeksu cywilnego, zleceniobiorca może wypowiedzieć zlecenie w każdym czasie, przy czym jedynie w przypadku gdy zlecenie było odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnych powodów, zleceniobiorca będzie odpowiedzialny za szkodę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.