REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fudusze inwestycyjne, Spółka akcyjna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy funduszom udało się zarobić na rynku nieruchomości w 2010 roku?

W listopadzie fundusze, inwestujące w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości, poniosły fiasko. Jednakże w skali roku posiadacze udziałów w spółkach mogą cieszyć się zyskami, które od końca 2009 r. sięgnęły 7%.

Jak wygląda procedura w sprawie zwrotu nieprawidłowo pobranych wypłat w spółce akcyjnej?

Podczas trwania spółki akcyjnej nie wolno zwracać akcjonariuszom dokonanych wpłat na akcje. Zasada ta dotyczy zarówno całościowego, jak i częściowego zwrotu. Zakaz dotyczy również pobierania przez akcjonariuszy odsetek od akcji.

Czy istnieje możliwość nałożenia na akcjonariusza dodatkowego obowiązku?

W spółce akcyjnej istnieje możliwość wydawania imiennych akcji, z którymi wiąże się obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Regulacja ta zawarta jest w artykule 345 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Statut spółki akcyjnej powinien przewidywać rodzaje świadczeń oraz ich formę. W statucie powinna być uregulowana również kwestia ewentualnego odszkodowania za niedopełnienie tegoż obowiązku.

Które certyfikaty inwestycyjne FIZ miały w listopadzie najlepszy wynik?

Ogłoszono wyniki miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego z dnia 30 listopada 2010 roku. Zostały opublikowane dane, dotyczące certyfikatu inwestycyjnego Investor, certyfikatów inwestycyjnych Investor Gold oraz certyfikatów inwestycyjnych Investor Central and Eastern Europe.

REKLAMA

Jak w praktyce wygląda realizacja prawa udziału w spółce akcyjnej?

Akcjonariusz posiada uprawnienie do realizacji swojego prawa udziału bądź to osobiście, bądź przez pełnomocnika. Osobisty udział akcjonariusza to bezpośrednia forma uczestnictwa w podejmowaniu uchwał przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. W związku z udziałem akcjonariusza w walnym zgromadzeniu spółki akcjonariusz może wykonywać przysługujące mu prawa z akcji. Akcjonariusz może realizować swoje prawo zawsze wtedy, gdy jego głosowanie osobiste albo przez pełnomocnika nie jest wyłączone.

Dlaczego akcjonariuszom zależy na jak najwyższej wartości akcji?

Można wymienić co najmniej cztery powody, dla których jesteśmy świadkami przewartościowania w strukturze celów przedsiębiorstw w kierunku zwiększania wartości akcji.

Jak akcjonariusze większościowi mogą godzić w interesy akcjonariuszy mniejszościowych?

Zasady działania spółek akcyjnych są tak skonstruowane, że większość kapitałowa odnosi też odpowiednio większe korzyści finansowe (stosownie do wniesionego wkładu oraz ponoszonego ryzyka). Zasady tej nikt oczywiście nie kwestionuje. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy dominujący lub większościowi akcjonariusze przejmują dążą do uzyskania dodatkowych korzyści niezgodnych z interesem spółki oraz z interesami mniejszościowych akcjonariuszy.

Sukcesy spółek z WIG 20

Najwięksi emitenci akcji, notowanych na GPW w Warszawie, mogą pochwalić się sukcesem. Spółki, wchodzące w skład indeksu WIG20, odnotowały wzrost zysków w III kwartale.

REKLAMA

Tajność i jawność uchwał podejmowanych przez spółkę akcyjną - porada

Niektóre z uchwał podejmowanych w spółce akcyjnej mają charakter tajny. Kiedy głosowanie nad uchwałami w spółce akcyjnej jest tajne? Jakie są skutki podjęcia jawnie uchwały, która powinna być podjęta z zachowaniem tajności? Odpowiedzi szukaj w poniższym tekście.

Kształt firmy, a zasady odpowiedzialności wspólników

Podmioty gospodarcze występują w obrocie pod firmą. Firma jest elementem identyfikującym przedsiębiorcę. Podlega wpisowi do KRSu, jest niezbywalna oraz korzysta z ochrony prawnej. W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej firmą jest ich nazwa. Kodeks spółek handlowych dokładnie precyzuje jak firma w przypadku każdej spółki powinna wyglądać.

Jakie są organy spółki europejskiej?

Spółka europejska została przyjęta do polskiego prawa w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. To międzynarodowy podmiot, który jest regulowany przepisami rozporządzeń unijnych oraz ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej.

Spółka europejska? Sprawdź jakie są dopuszczalne sposoby jej utworzenia

W wyniku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przed polskimi przedsiębiorcami rozwinęły się możliwości wzmocnionej współpracy z zagranicznymi przedsiębiorcami. W związku z tym powstała ustawa implementująca przepisy unijne o spółce europejskiej. Nowy typ spółki jest doskonałą formą prowadzenia działalności dużych rozmiarów, zwłaszcza międzynarodowych. Jej istotą jest stworzenie podmiotu, który skupiłby działalność podmiotów z różnych państw, łącząc potencjały gospodarcze podmiotów państw Unii.

Kiedy zarząd nie reprezentuje spółki akcyjnej w procesie o uchylenie uchwały?

Jakie są wyjątki od zasady, że w sprawie o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółkę akcyjną reprezentuje zarząd?

Zaskarżanie przez akcjonariusza uchwał zapadających na walnym zgromadzeniu

Akcjonariusze spółki akcyjnej mają prawo zaskarżania uchwał, jakie zapadają na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W jakich sytuacjach mają do tego prawo i w jakim terminie mogą to zrobić?

Kto reprezentuję spółkę akcyjną w procesie o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia?

Kto reprezentuje spółkę akcyjną w sądzie przy uchylaniu uchwały walnego zgromadzenia lub w procesie dotyczącym stwierdzenia nieważności tej uchwały? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

Kto i kiedy zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy w S.A.?

Zgromadzenie akcjonariuszy w S.A. zwoływane jest przez zarząd spółki, przy czym dotyczy to zarówno zgromadzenia zwyczajnego jak i nadzwyczajnego. Rada Nadzorcza zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy jeżeli zarząd w ciągu 2 tygodni od dnia upływu statutowego terminu na zwołanie walnego zgromadzenia akcjonariuszy nie zwołał go, bądź też nie zwołał go w terminie 2 tygodni od zgłoszenia żądania zwołania.

Jakie transakcje powinna zarejestrować fundacja

Fundacja przeprowadza transakcje, gdy zgodnie z art. 2 pkt 1e ustawy wykonuje zlecenie lub dyspozycję klienta, przez którego należy rozumieć m. in. darczyńcę oraz również podmiot, który uzyskał od fundacji pomoc materialną (finansową lub niefinansową). Jakie zatem transakcje podlegają rejestracji?

Czym są dobre praktyki spółek publicznych?

Musisz wiedzieć, że dobre praktyki to zbiór zasad postępowania spółek publicznych, adresowany do spółki publicznej, jej organów – zarządu i rady nadzorczej oraz akcjonariuszy. Dobre praktyki mają zapewnić wyższe standardy ładu korporacyjnego, aniżeli te które przewiduje prawo stanowione, w szczególności kodeks spółek handlowych. Co to oznacza w praktyce?

Jak zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia?

Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej - jest organem właścicielskim spółki. Nie oznacza to jednak, że może on podejmować dowolne decyzje. Zainteresowanemu przysługują dwie metody pozbawienia uchwały mocy: powództwo o uchylenie uchwały, o którym mowa w art. 422 Kodeksu spółek handlowych (KSH) oraz powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały sprzecznej z prawem, o którym mowa w art. 425 KSH.

Statut spółki akcyjnej

W poniższym artykule przedstawiamy uregulowania Kodeksu spółek handlowych (dalej: „ksh”) dotyczące statutu spółki akcyjnej, trybu jego zmiany oraz zagadnienia związane z podwyższeniem i obniżeniem kapitału zakładowego.

Skład, tryb powoływania i kompetencje oragnów spółki akcyjnej

Kodeks spółek handlowych (dalej: „ksh”) wśród organów spółki akcyjnej wymienia: zarząd, radę nadzorczą oraz walne zgromadzenie. Zgodnie z hierarchią ustanowioną w ksh omówienie organów spółki akcyjnej rozpoczniemy od zarządu.

Powstanie spółki akcyjnej

W artykule przedstawiamy uregulowania dotyczące spółki akcyjnej. Ze względu na obszerność problematyki, pierwsza część artykułu dotyczyć będzie zagadnień związanych przede wszystkim z powstaniem spółki.

Jak utworzyć spółkę komandytowo-akcyjną?

Spółka komandytowo-akcyjna (dalej „S.K.A”) to spółka osobowa, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

W kwietniu zyskali właściciele jednostek funduszy otwartych

Przeciętna stopa zwrotu funduszy otwartych w kwietniu była dodatnia. W rankingu funduszy przygotowanym przez firmę Expander nie brakuje niespodzianek.

Fundusze inwestycyjne zyskały w pierwszym kwartale

Wyraźny wzrost jednostek funduszy inwestycyjnych w I kwartale zawdzięczać możemy zwłaszcza dobrym marcowym wynikom funduszy inwestujących w walory spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości. To zasługa poprawy koniunktury na rynku akcji.

Jakie obroty trzeba wykazywać w systemie INTRASTAT?

W ramach systemu INTRASTAT w Polsce rejestrowany jest przywóz i wywóz towarów, czyli obrót towarowy między Polską a pozostałymi państwami członkowskimi UE.

Na czym polega cash pool?

Cash pool jest stosunkowo złożonym narzędziem przeznaczonym dla grup kapitałowych- polega na skoncentrowaniu środków z indywidualnych rachunków bankowych podmiotów powiązanych, w celu ich łącznego zarządzania przy wykorzystaniu efektu skali (większy może więcej).

Co może stanowić wkład na pokrycie kapitału zakładowego?

W odróżnieniu od spółek osobowych, w których wkładem może być praktycznie wszystko co przedstawia sobą jakąś wartość materialną (w tym świadczenie usług)- spółki kapitałowe (jak spółka z o.o. ) mają zdecydowanie ostrzejsze kryteria.

Badanie dokumentów korporacyjnych spółek kapitałowych w procesie inwestycyjnym

Trwająca od kilkunastu miesięcy niekorzystna sytuacja gospodarcza skłania wielu przedsiębiorców do wdrażania procesów restrukturyzacyjnych prowadzących do poprawy struktury organizacyjnej i zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dekoniunktura sprzyja zwłaszcza fuzjom i przejęciom oraz szeroko pojętej restrukturyzacji podmiotowej przedsiębiorstw, czyli różnego rodzaju przekształceniom prawno – ekonomicznym.

Uprzywilejowanie akcji i udziałów w spółkach

Kodeks spółek handlowych pozwala na znaczące uprzywilejowanie akcji i udziałów- w stosunku do pozostałych (zwykłych). Jednak podlega to również pewnym ograniczeniom.

Dziedziczenie akcji

Spółka akcyjna, jeden z dwóch typów występujących w polskim systemie prawnym spółek kapitałowych jest związkiem osób, które ją tworzą i którym przysługują określone prawa związane z tym uczestnictwem. Emanacją uczestnictwa w spółce akcyjnej jest akcja, czyli prawo podmiotowe przysługujące akcjonariuszowi. Poszczególne akcje jako kompleksy praw i obowiązków akcjonariuszy stanowią samoistny przedmiot obrotu i podlegają dziedziczeniu na zasadach określonych w prawie spadkowym, stąd dopuszczalne jest zarówno ich dziedziczenie ustawowe, jak i testamentowe.

Powraca moda na fundusze inwestycyjne

Jak pokazuje ostatni raport, opublikowany przez izbę zarządzających funduszami i analizami, Polacy coraz odważniej zaczynają powracać do funduszy inwestycyjnych i traktować je jako źródło skutecznego inwestowania.

Spadła wartość funduszy hedgingowych w styczniu

Styczeń tego roku przyniósł spadki na giełdach, rynek funduszy hedgingowych również stracił, lecz znacznie mniej.

Ukryj się przed fiskusem w funduszu parasolowym

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych przygotowują coraz bogatszą ofertę dla inwestorów nie chcących płacić podatku Belki. Fundusze przekształcane są w subfundusze parasolowe, pozwalające uniknąć opodatkowania.

Fundusze inwestycyjne przyniosły zyski w 2009 r.

Właściciele jednostek otwartych funduszy inwestycyjnych mogli zarobić w 2009 roku kilkadziesiąt procent. Najlepszy fundusz akcji małych i średnich spółek zyskał w tym czasie 83 proc.

Ranking funduszy inwestycyjnych – listopad 2009

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w większości przypadków fundusze inwestycyjne przyniosły swoim klientom sowite zyski. Rok okazał się pomyślny nie tylko dla tych, którzy zdecydowali się na te najbardziej ryzykowne, czyli akcyjne. Powodów do narzekań nie mieli też ci, którzy zdecydowali się na powierzenie pieniędzy funduszom papierów dłużnych. Najlepsze z nich dały zyski przekraczające 20 proc.

Inwestycja w fundusze mogła przynieść zyski

Ostatni rok na rynku funduszy inwestycyjnych w większości przypadków okazał się korzystny dla właścicieli jednostek uczestnictwa. Fundusze przyniosły swoim klientom sowite zyski. Powodów do narzekań nie mają zarówno inwestorzy ryzykownych funduszy akcyjnych, jak i funduszy papierów dłużnych.

Warto samemu wybrać fundusze inwestycyjne

Analizując stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych, można zauważyć, że zamiast funduszu mieszanego, lepiej jest kupić osobno jednostki funduszu akcji i obligacji.

Największe zyski w listopadzie przyniosły inwestycje w złoto

W listopadzie najwięcej, można było zyskać nabywając jednostki funduszy inwestujących w złoto. Fundusz Superfund Goldfuture zarobił w tym czasie aż 15,3%, a DWS Gold - 8%. Największe straty przyniosły natomiast inwestycje w akcje tureckie. Jednostki DWS Turcja spadły w minionym miesiącu w 11,1%

Projekt prawa holdingowego

Komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego przedstawiła projekt zmian w kodeksie spółek handlowych, mających wprowadzić zręby prawa holdingowego- obecnie, dużej luki w prawie handlowym.

Czy warto lokować oszczędności w złoto

Złoto zawsze uważane było za bezpieczną lokatę kapitału. Historycznie złoto przynosiło większe zyski niż inwestycje w akcje. Od początku lat 70-tych średnia roczna stopa zwrotu z akcji wynosi 11,6%, a z inwestycji w złoto 12,4%. Wyższy zysk był jednak obarczony znacznym ryzykiem ze względu na bardzo dużą zmienność cen złota. Zaletą złota jest jednak niska korelacja z innymi rodzajami aktywów.

Jak ograniczyć ryzyko kursowe w kredytach walutowych

Posiadacze kredytów walutowych mogą ograniczyć ryzyko kursowe oszczędzając w walucie, w której są zadłużeni.

100 proc. można było zarobić na funduszach podczas 8 miesięcy

Inwestując w jednostki najlepszego funduszu indestycyjnego, od połowy lutego można było ponaddwukrotnie pomnożyć kapitał.

Fundusze inwestycyjne odzyskują zaufanie

Najgorsze czasy dla funduszy inwestycyjnych już minęły. Jednak odbudowywanie ich pozycji sprzed kilkunastu miesięcy potrwa jeszcze dość długo. Wartość ulokowanych w nich pieniędzy była na koniec października o jedną czwartą wyższa niż przed rokiem i wynosiła 88,7 mld zł. Ale do rekordowego poziomu z października 2007 r., sięgającego 145 mld zł, wciąż jeszcze daleko.

Prowadzenie spraw spółki akcyjnej

Prowadzenie spraw spółki możemy rozumieć jako działania w sferze wewnętrznej, związane z funkcjonowaniem spółki, ograniczające się, co do zasady do czynności organizacyjnych.

Pojęcie spółki akcyjnej w organizacji

To jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Stanowi wstępną formę spółki akcyjnej stworzoną dla umożliwienia szybkiego rozpoczęcia działalności przez spółkę, bez konieczności oczekiwania na jej rejestrację.

Fundusze inwestycyjne w październiku - rating

Hitem miesiąca były fundusze inwestujące na rynku surowców. Zyski w dalszym ciągu przynosiły też fundusze akcji rynków wschodzących.

Jak zarabiać na rynku nieruchomości komercyjnych

Prognozy długoterminowe dla rynku nieruchomości komercyjnych są optymistyczne. Po załamaniu w pierwszej połowie 2009 roku zauważamy rosnący popyt na powierzchnie handlowe, biurowe, magazynowe. Firmy deweloperskie, zwłaszcza te z polskim kapitałem, mają szansę na zapełnienie dziury rynkowej powstałej po wycofaniu się z Polski inwestorów nastawionych czysto spekulacyjnie.

Czy rada nadzorcza w spółce akcyjnej musi działać kolegialnie?

W przeciwieństwie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie każdy członek rady nadzorczej może wykonywać samodzielnie prawo nadzoru, (chyba, że umowa spółki stanowi inaczej) w spółce akcyjnej rada nadzorcza wykonuje swe obowiązki kolegialnie, jednakże istnieje możliwość delegowania swoich członków do samodzielnego pełnienia określonych czynności nadzorczych.

Co trzeba wiedzieć o kapitale zakładowym przy tworzeniu spółki akcyjnej?

Kapitał Zakładowy to ustalona w statucie spółki akcyjnej wielkośćwyrażona w złotówkach, która stanowi sumę wartości nominalnej wszystkich akcji w spółce.

REKLAMA