REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadła wartość funduszy hedgingowych w styczniu

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl

REKLAMA

REKLAMA

Styczeń tego roku przyniósł spadki na giełdach, rynek funduszy hedgingowych również stracił, lecz znacznie mniej.

Jak wynika z raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w styczniu 2010 roku wartość benchmarku światowego rynku funduszy hedgingowych - Global Hedge Fund Index spadła o 1 proc. Stopa zwrotu za 12 miesięcy dla tego indeksu była jednak dodatnia i wyniosła 18,2 proc.

REKLAMA

Znacznie gorzej wypadły w styczniu inwestycje w akcje na giełdach, na przykład S&P500 stracił 3,6 proc. a indeks największych 23 giełd na świecie MSCI World Equity Index spadł o 4,2 proc. Jednak za okres roku inwestycje na giełdach okazały się bardziej intratne, niż w fundusze hedgingowe, wzrosty tych dwóch indeksów kształtowały się na poziomie 33 proc.

Zdecydowana większość ze strategii funduszy hedgingowych przyniosła w minionym miesiącu niewielkie zyski, jednak straty innych zadecydowały o ujemnym wyniku głównego indeksu.

Czytaj też: Hossa nie zawitała do Polski w styczniu

REKLAMA

Najwyższą miesięczną stopę zwrotu (2,5 proc.) uzyskała strategia oparta o inwestycje w walory spółek z problemami (Distressed Securities), a tych w dalszym ciągu nie brakuje. Druga z zyskownych strategii polega na wykorzystywaniu specjalnych sytuacji w przedsiębiorstwach (np. bankructwa, nadzwyczajne zyski lub straty). Mowa o strategii Special Situations, która w ubiegłym miesiącu przyniosła 1,7 proc. zysku. Obie strategie okazały się również dobre w dłuższym okresie czasu, przynosząc w ciągu 12 miesięcy zyski odpowiednio: 25,9 proc. oraz 31,3 proc. Styczeń okazał się pomyślny dla funduszy hedgingowych stosujących arbitraż na obligacjach oraz kontraktach terminowych opiewających na te obligacje – strategia Fixed Income Arbitrage pozwoliła na uzyskanie stopy zwrotu na poziomie 1,3 proc. Niewiele mniej zarobili inwestujący wg strategii Long/Short, gdzie zarządzający zajmują długie i krótkie pozycje na rynku akcji, a sztuka zarabiania polega na odpowiedniej ekspozycji jednej z nich. Tym razem udało się właściwie przewidzieć sytuację w styczniu, bowiem zysk wyniósł 1,2 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na stracie za miesiąc styczeń były fundusze hedgingowe inwestujące na rynku kontraktów terminowych. Nietrafione prognozy zmian cen aktywów, na które opiewały kontrakty kosztowały fundusze Futures aż 3,1 proc. Styczeń nie był pomyślny dla rynku akcji, stąd fundusze działające wg strategii Growth poniosły stratę 1,5 proc., podobnie jak fundusze opierające się na wartości wewnętrznej firm (strategia Value). Jednak wymienione tu strategie zdały egzamin w pierwszej połowie ubiegłego roku – w efekcie za okres 12 miesięcy stopa zwrotu dla strategii Growth wyniosła 28,3 proc. oraz 23 proc. dla strategii Value.

Biorąc pod uwagę okres 12 miesięcy, w dalszym ciągu nie mogą wyjść na plus fundusze hedgingowe, których celem jest zarabianie na spadkach cen akcji, a robią to zajmując krótkie pozycje. Strategia Short Selling dała w styczniu niewielki zysk na poziomie 0,9 proc., lecz za 12 miesięcy jest na stracie wynoszącej 16,6 proc.

REKLAMA

Warto jeszcze zwrócić uwagę na ryzyko inwestycyjne, mierzone odchyleniem standardowym stóp zwrotu. Dla inwestycji na największych giełdach na świecie wyniosło ono w okresie ostatnich trzech lat 21,7 proc., niewiele mniejsze było na giełdzie NYSE w Nowym Jorku. Dla porównania, odchylenie standardowe stóp zwrotu na rynku funduszy hedgingowych w tym samym czasie wyniosło tylko 8,1 proc. Do podobnych konkluzji dojdziemy analizując wartości odchyleń standardowych za okres pięcioletni. Oznacza to, że inwestowanie w fundusze hedgingowe jest mniej ryzykowne niż w akcje na giełdach papierów wartościowych.

Podobnie do niektórych funduszy hedgingowych inwestuje fundusz Investor FIZ, który za okres od rozpoczęcia działalności, tj. od września 2005 roku do stycznia 2010 roku zarobił 171 proc., a średnioroczna stopa zwrotu wyniosła w tym okresie 25,36 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA