REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieudany efekt stycznia

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Jak zwykle na początku roku inwestorzy giełdowi zastanawiają się, czy tym razem mieliśmy do czynienie z efektem stycznia, czy może z defektem stycznia.

Oczekiwany efekt stycznia nie nadszedł. Złośliwi mówią wręcz o defekcie stycznia, bo zamiast wzrostów cen akcji, te w zasadzie nie zmieniły wartości.

REKLAMA

REKLAMA

Przez pierwszych 20 dni nowego roku kursy powoli, acz systematycznie pięły się do góry, niestety przez resztę dni spadały i ostatecznie indeks WIG, opisujący najszerzej koniunkturę na warszawskim parkiecie, zakończył miesiąc na nieznacznym plusie (0,18 proc.), a grupujący walory największych spółek WIG20 na minusie (0,25 proc.).

Polska nie była oczywiście samotną wyspą i fala spadkowa z drugiej połowy stycznia dotknęła większość światowych parkietów. Opinie analityków jak zwykle są różne, większość zgadza się jednak w tym, że obecne spadki mogą być początkiem dłuższej korekty, trwających od połowy lutego ubiegłego roku wzrostów. Jej dotychczasowy przebieg może sugerować, że dzięki względnie dobrym nastrojom inwestorów, będzie ona miała w miarę łagodny przebieg. Dla inwestorów długoterminowych może to być dobry okres do zwiększania zaangażowania w funduszach akcji.

Zmiany indeksów GPW (na 31 stycznia br.)

Indeks

1M

3M

6M

12M

WIG

0,18%

4,24%

13,60%

62,28%

WIG20

-0,25%

4,74%

11,47%

49,39%

mWIG40

-1,37%

3,45%

13,31%

69,45%

sWIG80

3,81%

4,52%

10,83%

73,67%

Źródło: Analizy Online.

Spośród funduszy polskich akcji w styczniu najlepszą stopę zwrotu, w wysokości 3,75 proc., zanotował Quercus Agresywny. Przy średnie wynoszącej 0,2 proc. należy uznać to za dobry wynik, tym bardziej, że następny w kolejce Legg Mason Akcji przyniósł zysk o ponad połowę mniejszy. Jednostka uczestnictwa najsłabszego w tej kategorii Novo Akcji straciła na wartości 2,67 proc. W grupie funduszy akcji polskich małych i średnich spółek najlepszy wynik wyniósł 3,6 proc. (KBC Akcji Małych Spółek), z kolei najsłabszy również był funduszu z rodziny KBC TFI, z tym że inwestujący w nieco większe spółki KBC Portfel Akcji Średnich Spółek (-1,2 proc.). Ich wyniki w dużym stopniu pokrywają się ze zmianami indeksów dla tych konkretnych obszarów rynku. Indeks małych spółek sWIG80 zyskał bowiem 3,8 proc., zaś indeks średnich mWIG40 stracił 1,4 proc.

Średnie stopy zwrotu funduszy akcji polskich uniwersalnych w styczniu Br.
(najlepsze i najgorsze)

QUERCUS Agresywny (Parasolowy SFIO)

3,75%

Legg Mason Akcji FIO

1,65%

Lukas Akcyjny (Lukas FIO)

1,62%

SKOK Akcji (SKOK PARASOL FIO)

1,47%

Arka Akcji FIO

1,20%

BENCHMARK*

0,19%

ŚREDNIA

0,19%

KBC Akcyjny (KBC FIO)

-0,86%

KBC Akcyjny (VIP SFIO)

-0,93%

Allianz Akcji Plus (Allianz FIO)

-1,40%

UniAkcje Polska 2012 (UniFundusze FIO)

-1,45%

Novo Akcji (Novo FIO)

-2,67%

*90% zmiana WIG + 10% zmiana średniej rentowności 52-tyg. bonów skarbowych.
Źródło: obliczenia Open Finance na podstawie danych Analiz Online.

REKLAMA

Pod względem kategorii, najlepszą grupą funduszy były w styczniu produkty inwestujące w papiery dłużne denominowane w USD. Jednostki złotowe takich funduszy przyniosły przeciętnie 2,4 proc. zysku. W większości był on jednak zasługą zmian kursowych (dolar w styczniu umocnił się względem złotego o nieco ponad 2 proc.). Dla porównania, jednostki tych samych funduszy, których zakup rozliczany jest w dolarach, zyskały już tylko 0,3 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dalszym ciągu bardzo dobre efekty – na tle innych funduszy inwestujących w akcje – osiągają te instytucje, których zarządzający powierzone przez klientów aktywa lokują na europejskich rynkach wschodzących. Fundusze akcji, inwestujące w naszej części świata, przyniosły przeciętnie 2,1 proc. (fundusze skoncentrowane na akcjach małych i średnich przedsiębiorstw zyskały średnio 1,5 proc., tyle samo co produkty mieszane). Jeśli spojrzeć na wyniki wszystkich funduszy otwartych, to najlepsze inwestują właśnie w omawianym regionie. Najlepszy – DWS Turcja – przyniósł 7,8-proc. stopę zwrotu. Zaraz za nim, z zyskiem wynoszącym 5,3 proc., uplasowały się trzy fundusze: ING Rosja (EUR), Arka środkowej i Wschodniej Europy i DWS Rosja. Jak widać to właśnie walory spółek z Rosji i Turcji były głównym motorem wzrostów w tej kategorii.

Czytaj też: Niskie notowania funduszy nieruchomości

Jednak nie wszystkie rynki wschodzące na świecie dały inwestorom zarobić. Za sprawą spadków cen akcji na giełdach w Chinach, Indiach i Brazylii, fundusze zaliczane do grupy globalnych rynków wschodzących (GEM, global emerging markets) były wręcz najsłabsze ze wszystkich przez nas analizowanych i w styczniu przyniosły średnią stratę w wysokości 4 proc. Wypadły zatem słabiej od funduszy amerykańskich i europejskich rynków rozwiniętych, odpowiednio -3,5 proc. i -3,7 proc.

Średnie stopy zwrotu funduszy w styczniu br. wg kategorii

dłużne dolarowe

2,4%

akcji europejskich rynków wschodzących

2,1%

mieszane europejskich rynków wschodzących

1,5%

akcji europejskich rynków wschodzących MiŚ

1,5%

dłużne polskie

1,3%

dłużne eurowe (EUR)

0,9%

akcji polskich małych MiŚ

0,8%

stabilnego wzrostu polskie

0,7%

rynku pieniężnego

0,6%

mieszane polskie

0,5%

dłużne dolarowe (USD)

0,3%

akcji polskich uniwersalnych

0,2%

dłużne eurowe

-0,2%

akcji zagranicznych sektora nieruchomości

-0,5%

akcji globalnych rynków rozwiniętych

-1,7%

akcji amerykańskich

-1,9%

akcji europejskich rynków rozwiniętych

-2,4%

akcji amerykańskich (USD)

-3,5%

akcji europejskich rynków rozwiniętych (EUR)

-3,7%

akcji globalnych rynków wschodzących

-4,0%

Źródło: Analizy Online.

Powody do zadowolenia mogą niewątpliwie mieć posiadacze jednostek uczestnictwa funduszy krajowych papierów dłużnych. Średnia w tej grupie wyniosła 1,25 proc. Zaś najlepszy fundusz – UniKorona Obligacje – przyniósł 2,2-proc. stopę zwrotu. Żaden fundusz z tej grupy nie zanotował straty, co w ostatnich miesiącach raczej się nie zdarzało. W roku 2010 na notowania jednostek funduszy polskich obligacji wpływać będzie sporo czynników, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Do tych pierwszych można zaliczyć zapisane w budżecie na ten rok ostrożne prognozy rządu odnośnie do wysokości wzrostu gospodarczego i wskaźnika inflacji. Prognozy wzrostu PKB, przestawiane przez ekonomistów (w Grupie Getin Noble Bank prognozujemy 3,5-proc. wzrost), są bowiem sporo większe od tego, co założył rząd (1,2 proc.), a szybsze tempo rozwoju, to mniejszy od zakładanego deficyt budżetowy, co sprzyja cenom papierów skarbowych. Wpływy z dużych prywatyzacji planowanych na ten rok (jeśli oczywiście będą udane), również pomogą lepiej zbilansować budżet.

Czynnikiem mogącym negatywnie wpłynąć na wycenę obligacji, jest przede wszystkim ryzyko wzrostu inflacji, który mógłby oznaczać podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej pod koniec bieżącego roku lub na początku następnego.

Średnie stopy zwrotu funduszy obligacji w styczniu br.
(najlepsze i najgorsze)

UniKorona Obligacje (UniFundusze FIO)

2,20%

BPH Obligacji 2 (BPH FIO Parasolowy)

2,03%

Idea Obligacji (Idea FIO)

1,64%

BPH Obligacji 1 (BPH FIO Parasolowy)

1,62%

PKO Papierów Dłużnych Plus (Parasolowy FIO)

1,53%

ŚREDNIA

1,25%

PZU Papierów Dłużnych POLONEZ FIO

0,99%

Millennium Papierów Dłużnych (Millennium FIO)

0,94%

Pioneer Obligacji FIO

0,87%

Allianz Obligacji (Allianz FIO)

0,69%

Novo Papierów Dłużnych (Novo FIO)

0,05%

Źródło: obliczenia Open Finance na podstawie danych Analiz Online.
//g3.infor.pl/p/_files/94000/rating_funduszy_inwestycyjnych_styczen_2010_15345.doc
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: rating funduszy inwestycyjnych - styczeń 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA