REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze inwestycyjne przyniosły zyski w 2009 r.

Rafał Lerski

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele jednostek otwartych funduszy inwestycyjnych mogli zarobić w 2009 roku kilkadziesiąt procent. Najlepszy fundusz akcji małych i średnich spółek zyskał w tym czasie 83 proc.

REKLAMA

W skali ubiegłego roku indeks WIG, reprezentujący szeroki rynek akcji notowanych na warszawskiej giełdzie wzrósł o 47%. Niezbyt dużo funduszy polskich akcji pobiło ten punkt odniesienia, ale trzeba uwzględnić fakt, że część aktywów funduszy musi być utrzymywana w gotówce, ponoszone muszą być m.in. koszty transakcyjne oraz, że TFI pobiera wynagrodzenie za swoją pracę. Wziąwszy pod uwagę powyższe czynniki można stwierdzić, że, przeciętnie rzecz biorąc, stopy zwrotu z inwestycji w tej grupie funduszy były przyzwoite. Warto tutaj zwrócić uwagę że od peletonu znacznie odskoczyli specjaliści Aviva Investors. Wartość jednostki funduszu Aviva Investors Nowych Spółek wzrosła w minionym roku o 79%. W ogonie wlekli się natomiast zarządzający PKO TFI. Fundusz PKO Akcji zyskał w tym samym czasie jedynie 22,5%.

REKLAMA

Indeksy reprezentujące małe i średnie spółki notowane na polskiej giełdzie wzrosły w minionym roku znacznie ponad 50%. Te indeksy są znacznie trudniejsze do pobicia. Głównie z powodu ograniczonej liczby spółek, których akcje zresztą nie zawsze są płynne. I rzeczywiście, tylko niewielu funduszom udało się przewyższyć wyniki indeksów. Najmilszą niespodziankę uczestnikom funduszu sprawili znowu zarządzający Aviva Investors uzyskując stopę zwrotu na poziomie 83,3%. Najbardziej rozczarowali natomiast podejmujący decyzje w Noble TFI – stopa zwrotu wyniosła jedynie 22,2%.

REKLAMA

Wśród funduszy inwestujących za granicą, czy to wycenianych w złotych czy też w obcej walucie, pierwsze skrzypce grały te inwestujące na rynkach wschodzących. Duże stopy zwrotu uzyskali inwestorzy obstawiający kraje Europy Środkowej i Wschodniej, kraje BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) czy też Turcja. Na drugim biegunie znalazły się inwestycje w akcje japońskie - najsłabszy w ubiegłym roku rynek akcji zaliczanych do grupy rozwiniętych.

Słabo w ubiegłym roku radziły sobie fundusze zarządzane aktywnie. W rankingu zaliczane są one do grupy mieszanych, razem z funduszami zrównoważonymi. Można powiedzieć, że żaden z tych funduszy nie pobił zdecydowanie strategii zrównoważonego inwestowania. Wydaje się, że zawiniła głownie specyfika rynku w ubiegłym roku. Bardzo trudno jest wygrać z rynkiem w okresie jednostajnych zwyżek większości indeksów. Strategie aktywne lubią bardziej zmienne scenariusze. Z tego też powodu w roku bieżącym nie należy zupełnie skreślać inwestujących aktywnie funduszy. Trendy na giełdach w 2010 będą prawdopodobnie bardziej zmienne.

Jak pokazuje ranking otwartych funduszy inwestycyjnych Expandera, duża rozbieżność wyników miała miejsce w grupie krajowych papierów dłużnych. Dobrze zarządzane fundusze potrafiły przynieść ponad 10% zwrotu z inwestycji w skali roku. Źle dobrane papiery w portfelu funduszu mogły zaowocować nawet ujemną stopą zwrotu. Przykładem może być tu fundusz Allianz Obligacji, który w ubiegłym roku przyniósł stratę na poziomie 2,4%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W grupie funduszy inwestujących w dług zagraniczny na pierwszej pozycji, z imponującą stopą zwrotu (59,1%), znalazł się fundusz zarządzany przez Pioneer TFI, inwestujący w obligacje dolarowe. Wysokie stopy zwrotu zawdzięcza głównie temu, że koncentruje się na papierach dłużnych o podwyższonym ryzyku (poniżej ratingu inwestycyjnego) oraz akcjach uprzywilejowanych co do dywidendy (w USA jest to papier wartościowy będący czymś pomiędzy obligacją a akcją). Rok 2009 stał pod znakiem powrotu apetytu na ryzyko, stad tez inwestorzy odkupywali wyprzedawane wcześniej papiery, w tym m.in. wysokooprocentowane obligacje o podwyższonym ryzyku. Trzeba jednak pamiętać, że skala ryzyka inwestycji w tego typu papiery jest często tylko nieznacznie mniejsza niż inwestycji w akcje i znacząco odbiega od obligacji skarbowych.

Czytaj też: Podsumowanie Roku 2009

Znakomitym przykładem pokazującym jak ważna jest ocena ryzyka w formowaniu portfela funduszy inwestycyjnych są stopy zwrotu uzyskane przez niektóre fundusze zarządzane przez Superfund TFI. Jedne z najlepszych funduszy w 2008 roku, przyniosły w ubiegłym roku nawet kilkudziesięcioprocentowe straty. Po wynikach widać doskonale znaczną zmienność kursów jednostki oraz niską, być może nawet ujemną, korelację z rynkiem akcji. Mimo że wyniki 2009 roku mogą trochę zniechęcać, to fundusze z takimi parametrami są ważnym składnikiem długoterminowego portfela inwestycyjnego. Może się to wydawać dziwne, ale inwestycja pewnej części portfela (max 20%) w tego typu fundusze powinna zmniejszyć ryzyko w skali całego portfela w długim terminie. Inwestorzy powinni jednak pamiętać, aby nie dać się skusić wysokimi stopami zwrotu i nie stawiać wszystkiego na jedną kartę. Umiejętna dywersyfikacja jest podstawowym kluczem do sukcesu inwestycyjnego w długim terminie.

//g7.infor.pl/p/_files/93000/ranking_funduszy_inwestycyjnych_za_rok_2009_14000.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking funduszy inwestycyjnych za rok 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA