reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Powraca moda na fundusze inwestycyjne

Powraca moda na fundusze inwestycyjne

Jak pokazuje ostatni raport, opublikowany przez izbę zarządzających funduszami i analizami, Polacy coraz odważniej zaczynają powracać do funduszy inwestycyjnych i traktować je jako źródło skutecznego inwestowania.

Według rzeczywistych danych pochodzących z 361 funduszy, różnica pomiędzy wartością wpłat i wypłat była dziewiąty raz z rzędu dodatnia i wyniosła w styczniu +1,19 mld zł. To najwyższe saldo sprzedaży od grudnia 2008 roku, kiedy dzięki przesunięciu środków w ramach grupy Aviva wyniosło ono +1,99 mld zł.


Jak podkreślają autorzy raportu, dodatni bilans wpłat i wypłat został osiągnięty przy mniejszej aktywności klientów TFI, w stosunku do grudnia 2009 roku. W miesiącu styczniu klienci TFI nabyli jednostki uczestnictwa za kwotę +6,67 mld zł, natomiast kwota odkupień wynosiła odpowiednio -5,48 mld zł. Największą popularnością cieszyły się fundusze pieniężne i gotówkowe, które postrzegane są przez analityków jako najmniej ryzykowne. Na uwagę zasługuje również fakt, iż dodatnie saldo w miesiącu styczniu odnotowały również fundusze akcyjne, których klienci wpłacili o +0,15 mld zł więcej niż z nich wypłacili. Dodatni bilans odnotowały ponadto fundusze dłużne, zwłaszcza inwestujące w złotówkowe papiery dłużne (+0,31 mld zł). 


Dużym zaskoczeniem przyjęto natomiast informacje dotyczące ujemnego salda funduszy mieszanych, które miesiąc styczeń zakończyły bilansem wynoszącym -0,10 mld zł. Ujemnym bilansem charakteryzowały się również fundusze nieruchomości, które spadły o 100 mln zł, czyli o 3,8 proc., głównie za sprawą likwidacji funduszu Skarbiec Rynku Mieszkaniowego FIZ.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama