| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Powraca moda na fundusze inwestycyjne

Powraca moda na fundusze inwestycyjne

Jak pokazuje ostatni raport, opublikowany przez izbę zarządzających funduszami i analizami, Polacy coraz odważniej zaczynają powracać do funduszy inwestycyjnych i traktować je jako źródło skutecznego inwestowania.

Według rzeczywistych danych pochodzących z 361 funduszy, różnica pomiędzy wartością wpłat i wypłat była dziewiąty raz z rzędu dodatnia i wyniosła w styczniu +1,19 mld zł. To najwyższe saldo sprzedaży od grudnia 2008 roku, kiedy dzięki przesunięciu środków w ramach grupy Aviva wyniosło ono +1,99 mld zł.


Jak podkreślają autorzy raportu, dodatni bilans wpłat i wypłat został osiągnięty przy mniejszej aktywności klientów TFI, w stosunku do grudnia 2009 roku. W miesiącu styczniu klienci TFI nabyli jednostki uczestnictwa za kwotę +6,67 mld zł, natomiast kwota odkupień wynosiła odpowiednio -5,48 mld zł. Największą popularnością cieszyły się fundusze pieniężne i gotówkowe, które postrzegane są przez analityków jako najmniej ryzykowne. Na uwagę zasługuje również fakt, iż dodatnie saldo w miesiącu styczniu odnotowały również fundusze akcyjne, których klienci wpłacili o +0,15 mld zł więcej niż z nich wypłacili. Dodatni bilans odnotowały ponadto fundusze dłużne, zwłaszcza inwestujące w złotówkowe papiery dłużne (+0,31 mld zł). 


Dużym zaskoczeniem przyjęto natomiast informacje dotyczące ujemnego salda funduszy mieszanych, które miesiąc styczeń zakończyły bilansem wynoszącym -0,10 mld zł. Ujemnym bilansem charakteryzowały się również fundusze nieruchomości, które spadły o 100 mln zł, czyli o 3,8 proc., głównie za sprawą likwidacji funduszu Skarbiec Rynku Mieszkaniowego FIZ.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK