REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukryj się przed fiskusem w funduszu parasolowym

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych przygotowują coraz bogatszą ofertę dla inwestorów nie chcących płacić podatku Belki. Fundusze przekształcane są w subfundusze parasolowe, pozwalające uniknąć opodatkowania.

REKLAMA

Większość z nowo wprowadzanych na rynek przez TFI funduszy otwartych, to obecnie subfundusze, tworzone w ramach tzw. funduszy parasolowych. Takie „parasole” posiadają już w ofercie prawie wszystkie TFI. Od strony prawnej tworzenie funduszy parasolowych możliwe jest dopiero od kilku lat, dlatego cześć TFI, które działają dłużej, cały czas mają w ofercie zwykłe fundusze, które stopniowo przekształcają w subfundusze. Obecnie taki proces przeprowadzają dwa towarzystwa o stosunkowo bogatej ofercie produktowej i znacznym udziale w rynku – Pioneer Pekao TFI (poinformował o takim zamiarze) i ING TFI (już uzyskało zgodę Komisji Nadzoru Finansowego).

REKLAMA

Fundusz parasolowy może skupiać pod sobą praktycznie dowolną liczbę subfunduszy, a każdy z nich może charakteryzować się odmienną strategią inwestycyjną, poziomem ryzyka i skalą potencjalnych zysków. Dlatego plany Pioneer Pekao TFI dotyczą ośmiu funduszy, obejmujących w zasadzie pełne spektrum na skali ryzyka (od funduszu pieniężnego po fundusz akcji małych i średnich spółek). Docelowo zostaną one przekształcone w subfundusze funduszu parasolowego Pioneer FIO, w którym są już trzy subfundusze, zatem po dokonaniu operacji ich liczba wzrośnie do 11. ING TFI z kolei na subfundusze przekształca sześć dotychczasowych funduszy i wciela je do ING Parasol FIO, w którym obecnie jest już skupionych 12 subfunduszy. W tym przypadku cały proces to przede wszystkim chęć uporządkowania oferty produktowej, bowiem do tej pory ING TFI miało w ofercie fundusze, których strategie inwestycyjne się dublowały, z tym że jedne działały w ramach parasola, a drugie nie. Przez pewien czas będzie zatem funkcjonować pięć par funduszy o takich samych strategiach, ale nieco innych nazwach, np. ING Subfundusz Akcji i ING Subfundusz Akcji Plus. Docelowo maja one być połączone, więc po tej operacji liczba subfunduszy wyniesie 13.

REKLAMA

Przekształcanie zwykłych funduszy w subfundusze jest dla inwestorów, zarówno tych obecnych, jak i potencjalnych, atrakcyjną zmianą ze względu na korzyści, jakie niesie ze sobą inwestowanie w ramach funduszu parasolowego. Stąd, zmiany jakie zajdą w powyższych przypadkach, dla klientów oznaczają wyłącznie korzyści. Wynika to z faktu, że przenosząc środki pomiędzy subfunduszami, znajdującymi się pod jednym parasolem, po stronie inwestora nie powstaje obowiązek podatkowy. Podczas gdy 19-proc. podatek od zysków kapitałowych, zwany podatkiem Belki, płaci się w przypadku umarzania, a nawet konwersji jednostek uczestnictwa, czyli przekładania pieniędzy pomiędzy zwykłymi funduszami zarządzanymi przez dane TFI.

Ulokowanie pieniędzy w funduszu parasolowym umożliwia zatem ewentualne reagowanie na bieżące wydarzenia zachodzące na rynkach finansowych, nie narażając się przy tym na konieczność uiszczenia podatku od dotychczas osiągniętych zysków (oczywiście, jeśli jakieś zyski mamy). Dlatego są szczególnie warte polecenia przede wszystkim tym inwestorom, którzy przewidują, że będą w miarę aktywnie zarządzać swoimi inwestycjami. I dlatego, im więcej subfunduszy skupia fundusz parasolowy, tym większa jest jego atrakcyjność dla inwestora.

To rozwiązanie nie zwalnia nas niestety z podatku jako takiego. Płaci się go jednak dopiero przy ostatecznym wyjściu z funduszu od całkowitego zysku, liczy się do tego zarówno zyski jak i straty poniesione w poszczególnych subfunduszach. Inwestor ma zatem możliwość ewentualnego zbilansowania zysków i strat. Pieniądze w ramach parasola możemy inwestować tak długo, jak tylko będziemy uważali za stosowne. Nie ma żadnych limitów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedyna wada „parasoli”, w porównaniu ze zwykłymi funduszami, to swoiste „przywiązanie się” przez klienta do określonego TFI, zarządzającego danym funduszem. Możliwość uniknięcia podatku jest dla inwestora korzystna, aby jednak z niej skorzystać, nie można opuścić funduszu i przenieść się do innego, zarządzanego przez konkurencyjne TFI. Ma to znaczenie w kontekście osiąganych przez fundusze stóp zwrotu. Może się bowiem okazać, że wybrane przez nas TFI jest marnie zarządzane i jego fundusze na tle rynku regularnie osiągają słabsze wyniki. Zrezygnowanie z usług takiego TFI będzie się wiązało z koniecznością zapłacenia podatku od ewentualnych zysków.

Należy oczekiwać, że prędzej czy później wszystkie fundusze otwarte będą działały na zasadzie funduszy parasolowych. No chyba, że podatek Belki zostanie zniesiony. Ale na to lepiej się jednak nie nastawiać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA