REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze inwestycyjne w październiku - rating

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Hitem miesiąca były fundusze inwestujące na rynku surowców. Zyski w dalszym ciągu przynosiły też fundusze akcji rynków wschodzących.

Październik był kolejnym względnie spokojnym miesiącem dla większości posiadaczy jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Obyło się bez spektakularnych zysków bądź strat. Na warszawskiej giełdzie inwestorzy wyraźnie odwrócili się od małych i średnich spółek – indeks małych firm sWIG80 stracił 2,5 proc., a średnich mWIG 40 spadł o blisko 1 proc. Z drugiej strony zainteresowaniem cieszyły się blue chips – WIG20 zyskał 3,8 proc., wyciągając tym samym cały rynek na plus (WIG zakończył miesiąc o 2,3 proc. powyżej kreski).

REKLAMA

Zmiany indeksów GPW (na 30 października br.)

Indeks

1M

3M

6M

12M

YTD*

WIG

2.25%

8.98%

32.42%

36.97%

41.13%

WIG20

3.76%

6.42%

26.48%

26.65%

27.10%

mWIG40

-0.98%

9.53%

32.76%

38.09%

48.02%

sWIG80

-2.50%

6.04%

28.10%

51.73%

60.75%

* od początku bieżącego roku; źródło: Analizy Online.

REKLAMA

Przełożyło się to na wyraźne spolaryzowanie wyników w dwóch popularnych grupach funduszy polskich akcji – uniwersalnych (szerokiego rynku) oraz małych i średnich spółek. Podczas gdy w przypadku tych pierwszych wartość jednostki uczestnictwa podniosła się w październiku średnio o 0,8 proc., to te drugie przyniosły inwestorom straty rzędu 1,8 proc. W jednej i drugiej grupie najlepiej wypadły produkty z ofert KBC TFI. Stopa zwrotu funduszu KBC Akcyjny pobiła giełdowe indeksy i sięgnęła 4,4 proc., zaś KBC Portfel Akcji Średnich Spółek co prawda przyniósł stratę, ale za to najmniejszą – 0,1 proc. (w tej kategorii wszystkie fundusze wypadły na minus).

Poprawiły się też wyniki funduszy akcyjnych w skali roku. Średnia w grupie funduszy akcji polskich uniwersalnych wyniosła w okresie ostatnich 12 miesięcy (kończąc na 30 października) 29,6 proc. Wyniki poszczególnych funduszy mocno się przy tym od siebie różnią – najlepszy Aviva Investors Nowych Spółek dał zarobić 60,6 proc., podczas gdy najsłabszy PKO/CS Akcji jedynie 10,4 proc. Warto zwrócić uwagę na skokową poprawę wyników funduszy właśnie w ujęciu rocznym. Jeszcze przed miesiącem średnia dla tej kategorii wynosiła -0,4 proc. Różnica bierze się ze znacznego obniżenia bazy, od której oblicza się stopy zwrotu. W październiku ubiegłego roku na giełdach całego świata indeksy spadały na łeb na szyję. W Warszawie WIG stracił wówczas 24 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Średnie stopy zwrotu funduszy akcji w październiku
(najlepsze i najgorsze)

KBC Akcyjny (VIP SFIO)

4.42%

Noble Akcji (Noble Funds FIO)

3.32%

KBC Akcyjny (KBC FIO)

3.21%

DWS Akcji FIO

2.73%

Amplico Akcji Plus (Światowy SFIO) (dawniej AIG)

2.36%

BENCHMARK*

2.06%

ŚREDNIA

0.79%

Lukas Akcyjny (Lukas FIO)

-1.11%

Arka Akcji FIO

-1.17%

FORTIS Akcji (Fortis SFIO)

-1.77%

UniAkcje Polska 2012 (UniFundusze FIO)

-1.95%

Aviva Investors Nowych Spółek (Aviva Investors FIO)

-2.51%

*90% zmiana WIG + 10% zmiana średniej rentowności 52-tyg. bonów skarbowych.
Źródło: obliczenia Open Finance na podstawie danych Analiz Online.

Ze względu na fakt, że na światowych giełdach towarowych rosły ceny m.in.: ropy, złota czy miedzi, zdecydowanym hitem miesiąca okazały się fundusze lokujące właśnie na rynkach surowcowych. Wśród najlepszej dziesiątki spośród wszystkich funduszy otwartych w październiku jest ich aż pięć, przy czym zajmują na tej liście trzy pierwsze pozycje. Najwyższą stopą zwrotu może pochwalić się zarządzający funduszem Idea Surowce Plus, który na przestrzeni miesiąca wypracował zysk w wysokości 6,9 proc. Zbliżone wyniki osiągnęły Pioneer Surowców i Energii (6,2 proc.) i Amplico Surowcowy (6,1 proc.). Na drugim biegunie znalazły się fundusze z rodziny Superfund, spośród których zdecydowana większość (poza pieniężnym) wyszły na minus. Te fundusze inwestują w instrumenty pochodne zależne m.in. od cen towarów, wartości indeksów giełdowych czy kursów walut. Co więcej, aby wyeliminować emocjonalne podejście do inwestycji, zarządzane są na podstawie wskazań kupna bądź sprzedaży generowanych przez specjalnie opracowany system transakcyjny. Nie pierwszy już raz w tym roku okazuje się niestety, że system zawodzi, a jego wskazania stoją w sprzeczności z tym, co faktycznie dzieje się później na rynku. Dobrze obrazuje to przykład inwestującego w złoto subfunduszu Superfund Goldfuture. W październiku przyniósł inwestorom stratę od 2,7 do 3,6 proc. (w zależności od waluty rozliczeniowej), podczas gdy w tym samym czasie ceny złota na światowych giełdach podskoczyły o 3,3 proc.

Średnie stopy zwrotu funduszy w październiku wg kategorii

akcji polskich uniwersalnych

0.8%

dłużne eurowe

0.8%

dłużne polskie

0.7%

mieszane polskie

0.6%

akcji globalnych rynków wschodzących

0.5%

stabilnego wzrostu polskie

0.5%

dłużne eurowe (EUR)

0.4%

rynku pieniężnego

0.4%

dłużne dolarowe (USD)

0.3%

akcji europejskich rynków wschodzących MiŚ

0.2%

mieszane europejskich rynków wschodzących

0.1%

akcji europejskich rynków wschodzących

-0.3%

dłużne dolarowe

-0.6%

akcji amerykańskich (USD)

-1.0%

akcji europejskich rynków rozwiniętych

-1.2%

akcji globalnych rynków rozwiniętych

-1.2%

akcji europejskich rynków rozwiniętych (EUR)

-1.7%

akcji polskich małych MiŚ

-1.8%

akcji amerykańskich

-2.2%

akcji zagranicznych sektora nieruchomości

-2.5%

Źródło: Analizy Online.

REKLAMA

Powody do zadowolenia mogą mieć posiadacze jednostek funduszy obligacji, i to zarówno polskich jak i zagranicznych. Fundusze lokujące środki w krajowe papiery dłużne zyskały przeciętnie 0,7 proc. Nieco lepiej wypadły fundusze obligacji denominowanych w euro – 0,8 proc. Obraz psują produkty obligacji dolarowych, które (w ujęciu złotowym) zanotowały stratę w wysokości 0,6 proc. Niekorzystnie na wyniki tych ostatnich podziałało niewielkie (ale jednak) umocnienie złotego wobec dolara.

Szczególnie szerokie uśmiechy wykwitają pewnie na twarzach tych inwestorów, którzy dokonują rocznego podsumowania inwestycji w fundusze polskich obligacji. W okresie ostatnich 12 miesięcy średni wzrost wartości jednostki uczestnictwa w tej kategorii wyniósł na koniec października 12,7 proc. W przypadku aż czterech funduszy przekroczył 20 proc., a najlepszy fundusz – Idea Obligacji – może poszczycić się 28-proc. stopę zwrotu. Oczywiście nie wszystkie fundusze przyniosły tak pokaźne dochody – DWS Dłużnych Papierów Wartościowych zyskał jedynie 3,1 proc.

W średnim terminie negatywnie na sytuację na rynku obligacji wpływać mogą przyszłoroczne potrzeby pożyczkowe skarbu państwa, które obecnie szacuje się w sumie na ok. 200 mld. Ich finansowanie obligacjami może wywindować rentowności papierów, co oznacza spadek cen, na czym tracić mogą fundusze obligacji. Negatywny wpływ może być jednak łagodzony oczekiwanym spadkiem inflacji.

Średnie stopy zwrotu funduszy obligacji w październiku
(najlepsze i najgorsze)

UniKorona Obligacje (UniFundusze FIO)

1.17%

PKO/CS Obligacji - FIO

1.16%

Amplico Obligacji FIO (dawniej AIG)

1.03%

Idea Obligacji (Idea FIO)

1.00%

PKO/CS Obligacji Długoterminowych - FIO

0.93%

ŚREDNIA

0.65%

KBC Papierów Dłużnych (KBC FIO)

0.43%

Arka Obligacji FIO

0.39%

Novo Papierów Dłużnych (Novo FIO)

0.36%

Pioneer Obligacji FIO

0.34%

Allianz Obligacji (Allianz FIO)

-0.58%

Źródło: obliczenia Open Finance na podstawie danych Analiz Online.
//g9.infor.pl/p/_files/93000/rating_funduszy_pazdziernik_2009_11761.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Rating funduszy - październik 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

REKLAMA

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA