REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniejsze zyski na lokatach

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Banki nadal obniżają oprocentowanie depozytów. Widać jednak, że na takie ruchy decydują się coraz rzadziej.

REKLAMA

W porównaniu z poprzednim miesiącem 11 z 33 obserwowanych przez Open Finance banków obniżyło oprocentowanie lokat. Z tego AIG równocześnie podniósł stawki dla niektórych depozytów. Poza tym w BGŻ i Meritum zmiany dotyczyły tylko lokat trzymiesięcznych, a w Invest-Banku półrocznych. Zmiany w większym zakresie dało się dostrzec w Allianz Banku, gdzie spadło oprocentowanie wszystkich polis lokacyjnych. Spadki we wszystkich obserwowanych przez nas lokatach zanotowaliśmy w BNP Paribas Fortis, w Banku Polskiej Spółdzielczości, w Eurobanku i w mBanku. Dla porównania w poprzednim zestawieniu na obniżki zdecydowało się 14 banków.

REKLAMA

REKLAMA

Ocenie poddaliśmy lokaty zarówno tradycyjne, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Pod uwagę braliśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a jeśli bank oferuje tylko zmienne, to jego ocena obniżona jest o jeden punkt. Jako że stawki lokat zmieniają się w zależności od wpłacanej kwoty i czasu trwania lokaty, uwzględniliśmy depozyty na 5 i 20 tys. PLN, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata.

Warunki proponowane przez najlepsze banki w większości przypadków nawet się poprawiły. Najatrakcyjniejszą lokatę na kwartał, pół roku i rok w kwocie 5 tys. zł oferuje Noble Bank. Przyniesie ona klientowi 5,65 proc., ale to lokata z dzienną kapitalizacją, czyli taka, która pozwala uniknąć podatku Belki. Można ją więc przyrównać do tradycyjnej lokaty na 6,98 proc. w skali roku, bo zysk będzie taki sam. Dominacja antypodatkowych lokat kończy się w przypadku dwuletnich depozytów, bo tu wygrywa Toyota Bank z lokatą na 6,3 proc. (5,1 proc. netto). Jeśli mamy do zdeponowania większą kwotę, czyli jak przyjęliśmy w naszym zestawieniu 20 tys. zł., to pojedyncza lokat z dzienną kapitalizacją, może nie spełniać już swoich zadań. Naliczone odsetki nie mogą przekroczyć 2 zł 49 groszy, więc dla większości lokat maksymalna wpłata musi się ograniczać do kilkunastu tysięcy złotych. Rozwiązaniem może być założenie kilku takich depozytów. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę stawki dla pojedynczych lokat na kwotę 20 tys. zł to najlepszy depozyt na kwartał ma VW Bank direct – 5,8 proc. (4,7 proc. netto).
Najwyższe oprocentowanie na pół roku oferuje MultiBank na polisie lokacyjnej. W tym przypadku również nie płaci się podatku Belki. Podstawowe oprocentowanie polisy w MultiBanku wynosi 4,86 proc., ale odpowiada to lokacie z podatkiem na 6 proc. Deponując 20 tys. zł na rok na najwyższą stawkę możemy liczyć w przypadku polisy w Lukas Banku – 5,35 proc., czyli tyle co na lokacie na 6,6 proc. Najwyżej oprocentowaną lokatę na dwa lata znajdziemy w Toyota Banku, który płaci 6,3 proc. w skali roku (5,1 proc. netto).

W naszym zestawieniu na czołowych pozycjach dominują lokaty z dzienną kapitalizacją. Kolejne banki wprowadzają do swojej oferty takie produkty, zarówno w formie lokat, rachunków, jak i kont oszczędnościowych. Ostatnio na taki ruch zdecydowały się BPS i MultiBank, można się jednak spodziewać, że antypodatkowych depozytów nadal będzie przybywać. Banki skrzętnie wykorzystują okazję zaoferowania klientom wyższego oprocentowania kosztem fiskusa. 

Najlepsze lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nazwa Banku

Rodzaj depozytu

Oprocentowanie

Brutto

Netto

5 tys. PLN na 3 miesiące

Noble Bank

LOKATA INTERNETOWA ^

6,98 *

5,65

GETIN Bank

LOKATA INTERNETOWA

6 *

4,86

5 tys. PLN na 6 miesięcy

Noble Bank

LOKATA INTERNETOWA ^

6,98 *

5,65

GETIN Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,4 *

5,18

5 tys. PLN na 12 miesięcy

Noble Bank

LOKATA INTERNETOWA ^

6,98 *

5,65

Lukas Bank

POLISOLOKATA

6,6

5,35

5 tys. PLN na 24 miesiące

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,3

5,1

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

5,9

4,78

20 tys. PLN na 3 miesiące

VW Bank direct

LOKATA INTERNETOWA

5,8

4,7

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

5,75

4,66

20 tys. PLN na 6 miesięcy

MultiBank

POLISOLOKATA

6

4,86

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

5,9

4,78

20 tys. PLN na 12 miesięcy

Lukas Bank

POLISOLOKATA

6,6

5,35

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,4

5,18

20 tys. PLN na 24 miesiące

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,3

5,1

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

5,95

4,82

* lokata z dzienną kapitalizacją
^ lokata internetowa Noble Banku dostępna wyłącznie za pośrednictwem serwisu lokaty.open.pl
Stan na 2 listopada 2009 r.
Źródło: Open Finance
//g5.infor.pl/p/_files/94000/rating_lokat_pazdziernik_2009_11876.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Rating lokat - październik 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA