reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Mniejsze zyski na lokatach

Mniejsze zyski na lokatach

Banki nadal obniżają oprocentowanie depozytów. Widać jednak, że na takie ruchy decydują się coraz rzadziej.

W porównaniu z poprzednim miesiącem 11 z 33 obserwowanych przez Open Finance banków obniżyło oprocentowanie lokat. Z tego AIG równocześnie podniósł stawki dla niektórych depozytów. Poza tym w BGŻ i Meritum zmiany dotyczyły tylko lokat trzymiesięcznych, a w Invest-Banku półrocznych. Zmiany w większym zakresie dało się dostrzec w Allianz Banku, gdzie spadło oprocentowanie wszystkich polis lokacyjnych. Spadki we wszystkich obserwowanych przez nas lokatach zanotowaliśmy w BNP Paribas Fortis, w Banku Polskiej Spółdzielczości, w Eurobanku i w mBanku. Dla porównania w poprzednim zestawieniu na obniżki zdecydowało się 14 banków.

Ocenie poddaliśmy lokaty zarówno tradycyjne, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Pod uwagę braliśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a jeśli bank oferuje tylko zmienne, to jego ocena obniżona jest o jeden punkt. Jako że stawki lokat zmieniają się w zależności od wpłacanej kwoty i czasu trwania lokaty, uwzględniliśmy depozyty na 5 i 20 tys. PLN, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata.

Warunki proponowane przez najlepsze banki w większości przypadków nawet się poprawiły. Najatrakcyjniejszą lokatę na kwartał, pół roku i rok w kwocie 5 tys. zł oferuje Noble Bank. Przyniesie ona klientowi 5,65 proc., ale to lokata z dzienną kapitalizacją, czyli taka, która pozwala uniknąć podatku Belki. Można ją więc przyrównać do tradycyjnej lokaty na 6,98 proc. w skali roku, bo zysk będzie taki sam. Dominacja antypodatkowych lokat kończy się w przypadku dwuletnich depozytów, bo tu wygrywa Toyota Bank z lokatą na 6,3 proc. (5,1 proc. netto). Jeśli mamy do zdeponowania większą kwotę, czyli jak przyjęliśmy w naszym zestawieniu 20 tys. zł., to pojedyncza lokat z dzienną kapitalizacją, może nie spełniać już swoich zadań. Naliczone odsetki nie mogą przekroczyć 2 zł 49 groszy, więc dla większości lokat maksymalna wpłata musi się ograniczać do kilkunastu tysięcy złotych. Rozwiązaniem może być założenie kilku takich depozytów. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę stawki dla pojedynczych lokat na kwotę 20 tys. zł to najlepszy depozyt na kwartał ma VW Bank direct – 5,8 proc. (4,7 proc. netto).
Najwyższe oprocentowanie na pół roku oferuje MultiBank na polisie lokacyjnej. W tym przypadku również nie płaci się podatku Belki. Podstawowe oprocentowanie polisy w MultiBanku wynosi 4,86 proc., ale odpowiada to lokacie z podatkiem na 6 proc. Deponując 20 tys. zł na rok na najwyższą stawkę możemy liczyć w przypadku polisy w Lukas Banku – 5,35 proc., czyli tyle co na lokacie na 6,6 proc. Najwyżej oprocentowaną lokatę na dwa lata znajdziemy w Toyota Banku, który płaci 6,3 proc. w skali roku (5,1 proc. netto).

reklama

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

Własne

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Wawrzyniak-Jedynak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama