Kategorie

Schudły portfele Polaków w ciągu ostatnich 2 lat

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Oszczędności pomniejszone o inflację i ewentualne straty na giełdzie, niższe realne dochody, większe raty nowych kredytów; z drugiej strony niższe raty już spłacanego zadłużenia i wysokie dochody z bezpiecznych lokat , do tego niższe ceny nieruchomości - taki jest bilans ostatnich dwóch lat w naszych finansach osobistych.

- Czy pan premier mógłby odpowiedzieć dzisiaj na pytanie czy wie, ile podrożały naprawdę podstawowe dla ludzi niezamożnych artykuły w ciągu dwóch lat waszych rządów. Pytam o chleb, o ziemniaki, o jabłka, o kurczaki, o gaz ziemny i o benzynę – takie pytanie zadał w pamiętnej debacie przedwyborczej Jarosławowi Kaczyńskiemu Donald Tusk.

Ciekawe czy Donald Tusk sprawdził, jak ceny tych produktów zmieniły się w ciągu dwóch lat jego rządów? Na wszelki wpadek podpowiadamy. Hurtowa cena kurczaków wzrosła o 15%, ziemniaków o 33%, a benzyny o 7%. Generalnie życie jest więc droższe.

Ocenę skuteczności prac Rady Ministrów pozostawiamy jednak tym, którzy specjalizują się tej dziedzinie. Nie będziemy też sprawdzać, czy Donald Tusk zwiększył tempo budowy autostrad, które według jego wyliczeń wynosiło w czasie rządów PiS 7 km rocznie.

Jeden lub dwa pokoje za średnią pensję

Jako eksperci w dziedzinie finansów osobistych sprawdziliśmy za to, co w ostatnich dwóch latach zmieniło się w budżetach domowych Polaków. Generalnie na stan domowych finansów ma wpływ spowolnienie gospodarcze, wzrost inflacji, a także sytuacja na rynku finansowym, na którą składa się z jednej strony wzrost kosztów kredytu, a z drugiej przecena aktywów giełdowych.

Zacznijmy od dochodów. Przeciętna pensja brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosła z 3092 zł brutto w listopadzie 2007 r. do 3283,2 zł obecnie (ostatnie dane dotyczą września br.), czyli o ponad 6%. Realnie przeciętny Polak ma jednak w portfelu mniej, gdyż między listopadem 2007 r. a październikiem 2009 r. Ceny konsumpcyjne wzrosły średnio o 7,9%. Dzisiejsze średnie wynagrodzenie brutto pozwoliłoby na zaciągnięcie kredytu hipotecznego w banku o liberalnej polityce na kwotę ok. 230 tys. zł (40 lat) w przypadku finansowania w złotych i 201 tys. zł w przypadku finansowania w euro. 230 tys. zł wystarczy na zakup średnio 28 m2 mieszkania w Warszawie, 36 m2 we Wrocławiu, 58 m2. w Katowicach i 52 m2 wn Łodzi (według danych portalu szybko.pl).

Aktualne wskaźniki makroekonomiczne

W ostatnich dwóch latach miał miejsce spadek przeciętnej ceny m2 mieszkania. W Warszawie o 9%, w Krakowie o 13%, a w Gdańsku i Poznaniu o 11%.

Bezpieczne inwestycje najbardziej rentowne

Wzrost cen konsumpcyjnych między listopadem 2007 r. a październikiem 2009 r. spowodował, że 100 zł z dnia zaprzysiężenia rządu jest dziś warte nieco ponad 93 zł. Sposobem na ochronę kapitału przed utratą wartości w tym czasie były inwestycje bezpieczne, np. lokaty bankowe. 10 tys. zł ulokowane na atrakcyjnym depozycie rocznym i „zrolowane” na kolejny roczny depozyt dało stopę zwrotu na poziomie 14% (11% po odjęciu podatku Belki). Inwestycje giełdowe przyniosły straty. WIG spadł od 16 listopada do13 listopada 2009 r. o 28,3%. Inwestując w dniu zaprzysiężenia rządu Tuska w fundusz o strategii zrównoważonej stracilibyśmy średnio 15%. Inwestując w najlepszy na rynku fundusz zrównoważony – stracilibyśmy 2%. Pamiętajmy jednak, że dwa lata to zbyt krótki okres, aby oceniać efektywność długoterminowych inwestycji, np. o charakterze emerytalnym.

Większa rata nowego kredytu

Ostatnie dwa lata to okres najpierw wzrostu, a później spadku stóp procentowych w Polsce. Ostatecznie między listopadem 2007 r. (bazowa stopa NBP na poziomie 4,75%) a październikiem 2009 r. (3,5%) stopy spadły o 1,25 pkt. proc. Mimo tego, ostatnie dwa lata to czas wzrostu kosztów związanych z zaciągnięciem nowego kredytu mieszkaniowego w złotych. Pierwsza rata kredytu na 300 tys. zł (30 lat spłaty, 25% wkładu własnego) zaciągniętego 16 listopada 2009 r. wynosiła 1867 zł. Dziś rata nowego kredytu na taką sumę to 2168 zł. Wzrost raty o ponad 16% to efekt podwyżki marż (w naszym przykładzie z 1,03% do 3,65%). Oprocentowanie rynkowe, czyli stopa WIBOR, jest bowiem na nieco niższym poziomie niż w przed dwoma laty (spadek z 5,48% do 4,85%).

Zmiana wysokości rat kredytowych (300 tys. zł, 30 lat, 25% wkładu własnego, w PLN)

Kredyt zaciągnięty  15/11/2007, pierwsza rata 

PLN

CHF (spread 12 gr)

1866,71

1546,33

 

Kredyt zaciągnięty  15/11/2007, rata na obecna

PLN

CHF (spread 12 gr)

1634,38

1358,7

 

Kredyt zaciągnięty dziś, pierwsza rata 

PLN

CHF (spread 12 gr)

2167,92

1928,76


W jeszcze większym stopniu, o blisko jedną czwartą, zwiększyła się rata nowego kredytu we frankach szwajcarskich. To również skutek wzrostu marż, stopa LIBOR uległa bowiem znacznemu obniżeniu między 16 listopada 2007 r. a 16 listopada 2009 r., i dodatkowo wzrostu kursu franka. Dziś rata nowego (300 tys. zł, 30 lat, 25% wkładu własnego) wynosi 1929 zł wobec 1546 zł przed dwoma laty.

Sprawdziliśmy też, jak zmieniła się sytuacja osób spłacających kredyty zaciągnięte dwa lata temu. Tu wnioski są znacznie bardziej optymistyczne. Rata kredytu w złotych spadła z 1867 zł do 1634 zł, a kredytu we frankach z 1546 zł do 1359 zł.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  16 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.

  Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

  Katowice. Kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”

  Program „Mieszkanie za remont”. 50 lokali w różnych częściach Katowic znalazło się w tegorocznej edycji miejskiego programu "Mieszkanie za remont", umożliwiającego wynajęcie od miasta mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za jego odnowienie.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Większość studentów mieszka u rodziny lub znajomych

  Studenci na rynku nieruchomości. Rynek wynajmu nieruchomości zmienił się istotnie w czasie pandemii. Wzrosła liczba studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem – z poziomu 27% w 2020 r. do 52% w 2021 r. Jednocześnie, spadł odsetek wynajmujących nieruchomości (z 51% do 33%). Centrum AMRON, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, opublikowało raport „Studenci na rynku nieruchomości 2021”. Jednocześnie zapowiedziano, że już w drugiej połowie września 2021 r. zostanie opublikowana kolejna edycja raportu „Portfel studenta” nt. sytuacji finansowej polskich studentów.

  UOKiK zaleca rozwagę przy kupnie nieruchomości na kredyt

  Kupno mieszkania na kredyt. Przy braniu długoletniego kredytu na kupno nieruchomości trzeba liczyć się z ryzykiem, że w tym czasie istotnie wyrosną raty, spadnie cena i wartość nieruchomości, a także nastąpią zmiany na rynku pracy powodujące obniżkę dochodów - przestrzega UOKiK.

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

  W sektorze hotelowym nadal duża niepewność

  Działalność obiektów hotelowych. Mimo, iż sytuację branży nieco poprawiły wakacje, w sektorze hotelowym nadal widoczna jest duża niepewność. Branża, która jest jednym z segmentów najbardziej dotkniętych skutkami lockdownów, obawia się ponownego zamknięcia.

  Niedobór gruntów i drogie materiały budowlane zwiększają ceny mieszkań

  Wzrost cen materiałów budowlanych i kurcząca się podaż gruntów inwestycyjnych to obecnie dwie największe bolączki deweloperów mieszkaniowych. – Dziś widzimy na rynku takie sytuacje, że na niektórych inwestycjach generalny wykonawca schodzi z budowy, bo wie, że nie jest w stanie jej udźwignąć w cenie, na którą podpisał kontrakt. To oczywiście przekłada się później na inwestorów i na kupujących nieruchomości – mówi Przemysław Andrzejak, prezes Royal Sail Investment Group. Jak szacuje, średnia cena 1 mkw. mieszkania w Polsce jest dziś o około 1–1,5 tys. zł netto wyższa w stosunku do ubiegłego roku, a w przyszłym trzeba się spodziewać kolejnej, około 15-proc. podwyżki.

  GUS: w Polsce na koniec 2020 r. było ponad 15 mln mieszkań

  Zasoby mieszkaniowe. W Polsce według stanu na koniec 2020 r. odnotowano ponad 15 mln mieszkań (wzrost o 1,4 proc. w porównaniu do stanu na koniec 2019 r.), o łącznej powierzchni użytkowej 1 118,8 mln mkw., w których znajdowało się 57,4 mln izb – poinformował GUS.

  Wywołany pandemią boom mieszkaniowy trwa

  Ceny nieruchomości mieszkaniowych biją rekordy na całym świecie. W czerwcu 2021 roku został zanotowany wzrost cen nieruchomości średnio o 9,2 proc. w 55 krajach i regionach w ujęciu rok do roku – wynika z raportu kwartalnego Global House Price Index Q2 2021.

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - co warto wiedzieć?

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Właśnie postanowiłeś, że złożysz wniosek o kredyt hipoteczny i zrealizujesz swoje marzenie o posiadaniu „czterech kątów” na własność. Jednak zanim bank przyzna Ci środki, powinieneś uzbroić się w wiedzę, która jest potrzebna przyszłemu kredytobiorcy. Wiesz już wszystko na temat parametrów oferty, która Cię zainteresowała, wiesz jakie czynnik wpływają na całkowity koszt kredytu, itp.? A co z ubezpieczeniem? Na jego temat istnieje wiele mitów.

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

  Toyota Avensis II: japoński dziadkowóz

  Stereotypowy emeryt wybiera Mercedesa. Właśnie. Stereotypowy. Starsi ludzie wbrew stereotypom równie chętnie sięgają po Toyotę.

  Strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego - jak to zrobić?

  Strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego. Jak wskazuje GUS - w Polsce mamy ponad 2 miliony firm rodzinnych. Generują ok. 8 milionów miejsc pracy, a ok. 60% z nich wysyła swoje produkty za granicę. Na rynku postrzegane mogą być przez pryzmat tradycji, stabilności, czy rzetelności. Czy na te aspekty warto jednak kłaść nacisk? W jaki sposób powinna być zbudowana strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego?

  Rekord deweloperów - 250 tys. mieszkań w budowie

  Mieszkania w budowie. W lipcu 2021 roku w budowie pozostawało prawie 245 tys. mieszkań deweloperskich – wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane GUS. To historyczny rekord. Najnowszy odczyt jest aż o 26% lepszy niż przed rokiem.

  W pandemii wzrosło zainteresowanie mieszkaniami na parterze

  Mieszkania na parterze. W pandemii stopień wyprzedania mieszkań na parterze wzrósł w Warszawie z 61,5 proc. we wrześniu 2020 r. do 83,8 proc. w lipcu 2021 roku - wynika z analizy serwisu tabelaofert.pl. Eksperci serwisu wskazują, że wzrost popytu na mieszkania na parterze, raczej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...

  Polacy chcą mieszkać "inteligentnie"

  Inteligentny dom. Zaawansowane nowinki technologiczne nie są już fanaberią najbogatszych. Technologia nie tyle zmieniła rzeczywistość, co po prostu stała się nową rzeczywistością. Nic więc dziwnego, że zawitała ona również do branży deweloperskiej, a kupujący coraz chętniej wybierają te osiedla, na których nie brakuje rozwiązań smart.

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina?

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina? To ważne pytanie w kontekście nowych przepisów, które obowiązują przed pasami od czerwca 2021 r.

  Inwestowanie w nieruchomości - co się opłaca?

  Inwestowanie w nieruchomości. Rekordowy wzrost inflacji o 5,4% w skali roku spędza sen z powiek Polaków. Są ku temu powody, ponieważ takiego wzrostu nie odnotowaliśmy przez ponad 2 dekady. W celu zabezpieczenia oszczędności, obywatele inwestują w nieruchomości. Sprawdzamy, jak przy tak wysokich cenach oraz popycie zrobić to mądrze.

  Zmienia się cel kupowania mieszkań

  Rynek mieszkań na krótkoterminowy wynajem odbudowuje się. Jednak w zmodyfikowanej wersji, aby można było elastycznie zmieniać przeznaczenie lokali.

  Wymiana jednej opony? Ubezpieczyciel musi zapłacić za dwie

  Wymiana jednej opony? To częsta propozycja w przypadku polis na ogumienie. Takie rozwiązanie nie ma sensu z punktu widzenia bezpieczeństwa.

  Renault Megane I: raz na wozie, raz pod wozem

  Renault Megane I generacji to samochód bez wątpienia udany, ale borykający się z kilkoma problemami. Starość tego samochodu bywa bardzo różna.