REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konto bankowe może kosztować ponad 700 zł rocznie

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors

REKLAMA

Dla klienta, który nie korzysta z internetu najtańsze jest konto w BOŚ – wynika z analizy Expandera. Bardzo dobrze wypadają oferty Banku Pocztowego oraz Lukas Banku. Generalnie jednak trzeba słono spłacić za prowadzenie rachunku i zlecane dyspozycje. W większości konta nie są oprocentowane. Roczny koszt korzystania z rachunku może przekroczyć nawet 700 zł

Expander przeanalizował ofertę kont przeznaczonych dla osób, które nie korzystają z Internetu i wszystkie dyspozycje zlecają w placówce bankowej. Założyliśmy, że co miesiąc:

REKLAMA

  • na konto wpływa 2000 zł
  • klient zleca 5 przelewów w oddziale banku
  • wykonuje 5 płatności kartą na kwotę 100 zł każda
  • średnie miesięczne saldo wynosi 1000 zł
  • do klienta wysyłany jest wyciąg.

Ponadto klient wykonuje co miesiąc 3 wypłaty gotówki z bankomatu po 100 zł każda. Ile z tych wypłat w roku odbywa się w bankomatach obcych zostało oszacowane na podstawie ilości bezprowizjyjnych bankomatów. Jeśli takich bankomatów nie ma to wszystkie 36 wypłat dokonywanych jest w obcym bankomacie. Jeśli bezprowizyjnych bankomatów jest od 1 do 1000, to rocznie klient płaci za 30 wypłat. Jeśli jest ich od 1000 do 2000 - za 24 wypłaty, jeśli od 2000 do 3000 – za 12 wypłat, jeśli 3000 do 4000 – za 6 wypłat, a powyżej 4000 – za 3 wypłaty.

Zobacz też serwis: Karty kredytowe

Aż 19 zł za prowadzenie, ale brak innych opłat

Po roku korzystania z rachunku najmniejsze koszty poniesie posiadacz Konta Wyjątkowego w BOŚ. Jest to o tyle ciekawe, że jest to jednocześnie rachunek z najwyższą w naszym zestawieniu, opłatą za prowadzenie. Prowizja ta wynosi aż 19 zł miesięcznie, podczas gdy średnia rynkowa to nieco ponad 6 zł, a w Aliorze, Alianz Banku i Euro Banku taka opłata w ogóle nie jest naliczana. Prowizja w BOŚ jest jednak rekompensowana brakiem opłat za zlecane w oddziale przelewy, za wydanie i korzystanie z karty (tylko w pierwszym roku) oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Ponadto koszt znacząco zmniejsza wysokie oprocentowanie, które dla salda wynoszącego do 3 tys. zł sięga aż 8% w skali roku. Przy wyższych kwotach jest natomiast nieco niższe i wynosi 4% lub 5%. W rezultacie klient z naszego przykładu otrzymuje w ciągu roku 67,92 zł odsetek (po odliczeniu podatku). Tymczasem środki na konkurencyjnych rachunkach często w ogóle nie są oprocentowane, a jeśli są, to stawka nie przekracza 0,5%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 160,10 zł aż do 719,30 zł rocznie za korzystanie z konta

W sumie posiadacz konta w BOŚ po roku zapłaci 228 zł za jego prowadzenie. Otrzyma jednak 67,9 zł odsetek, a więc koszt wyniesie 160,1 zł. Jest to rewelacyjny wynik, gdyż dla drugiego i trzeciego w zestawieniu - Banku Pocztowego i Lukas Banku - łączy koszt jest niemal 2 razy wyższy (odpowiednio 300 zł i 318 zł). Najdroższymi kontami w naszym zestawieniu są oferty BPH, ING Banku Śląskiego i Banku Millennium. W tym pierwszym łączny koszt korzystania to aż 719,3 zł czyli ponad 4 razy więcej niż w BOŚ.

Nawet 540 zł tylko za przelewy

Tak duże różnice nawet w czołówce zestawienia wynikają przede wszystkim z tego, że w BOŚ nie trzeba płacić za przelewy. Tymczasem w pozostałych bankach koszt jednego przelewu to od 2,5 zł w Lukas Banku do 9 zł w ING BŚ. W rezultacie klient z naszego przykładu tylko za przelewy płaci rocznie od 150 zł do 540 zł. Klienci nie korzystający z Internetu mogą jednak te koszty obniżyć zlecając przelewy telefonicznie. Wtedy także w Lukas Banku i ING BŚ będą one bezpłatne, a w Banku Pocztowym i BZ WBK będą kosztowały tylko 0,5 zł za przelew.

Wypłaty z obcych bankomatów nie zawsze są płatne

REKLAMA

Istotnym kosztem mogą być również prowizje za wypłaty gotówki z bankomatu, jeśli dany bank nie dysponuje szeroka siecią bankomatów bezpłatnych. Najmniejsze problemy w tym zakresie mają klienci wspomnianego już BOŚ oraz ING Banku Śląskiego i Alior Banku. Mogą bowiem bez prowizji wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów w Polsce. W tym ostatnim także ze wszystkich za granicą.

W korzystnej sytuacji znajdują się również klienci Kredyt Banku, BGŻ i Banku Pocztowego. Maja oni do dyspozycji aż ponad 4000 bezpłatnych bankomatów. W rezulatacie bardzo rzadko płacą za tego rodzaju usługi. W najgorszej sytuacji znajdują się klienci Banku BPH, którzy w ogóle nie mają możliwości bezpłatnej wypłaty gotówki z bankomatu. Niewiele lepiej jest w DNB Nord i Euro Banku, gdzie takich maszyn jest mniej niż 200.

Koszt wypłat z obcych bankomatów oraz ilość bankomatów bezpłatnych

Nazwa banku

Prowizja za wypłatę gotówki z obcego bankomatu w kraju

Ilość bezprowizyjnych bankomatów

Mnożnik*

Roczny koszt wypłat z obcych bankomatów

Alior Bank

0 zł

wszystkie

0 zł

BOŚ

0 zł

wszystkie

0 zł

ING BŚ

0 zł

wszystkie

0 zł

Bank Pocztowy

5 zł

4500

3

15 zł

Bank BGŻ

2,5% min.5zł

4800

3

15 zł

Kredyt Bank

3% min. 5 zł

5032

3

15 zł

GETIN Bank

2% min. 5 zł

3300

6

30 zł

MultiBank

5 zł

3700

6

30 zł

Bank Pekao

4% min 6 zł

3800

6

36 zł

Fortis Bank

3% min 5,00 zł

2200

12

60 zł

PKO BP

3% min. 5,00 zł

2339

12

60 zł

Citi Handlowy

5,99 zł

2200

12

72 zł

Deutsche Bank PBC

2%, min. 6 zł

2026

12

72 zł

Allianz Bank

4 zł

1200

24

84 zł

LUKAS Bank

3% min. 4 zł, BZ WBK - 0 zł

1250

24

96 zł

Bank DnB NORD

BZ WBK - 1 zł, pozostałe 3% min 4 zł

45

30

120 zł

BZWBK

1 zł w bankomatach sieci Millennium; 5 zł w pozostałych

1020

24

120 zł

INVEST-BANK

2% min. 4,50 zł

924

30

135 zł

Euro Bank

3% min 4,95 zł

174

30

149 zł

Bank Millennium

Cash4you, BZ WBK - 1 zł, pozostałe 5 zł

578

30

150 zł

Bank BPH

6 zł

36

216 zł

* mnożnik to ilość wypłat z obcych bankomatów w ciągu roku oszacowany na podstawie wielkości sieci bezprowizyjnych bankomatów
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA