reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Bank zapłaci klientom za korzystanie z konta

Bank zapłaci klientom za korzystanie z konta

Teoretycznie większość kont internetowych jest prowadzona bezpłatnie. Jeśli jednak uwzględnimy opłaty za kartę, przelewy, wypłaty z bankomatu, to okazuje się, że tak całkiem bezpłatne jest tylko dbNet oferowane przez Deutsche Bank. Klient Alior Banku może nawet zyskać o 4,6 zł więcej odsetek niż zapłaci za konto, ale pod warunkiem, że skorzysta z lokaty nocnej. Najdroższe konto internetowe oferuje natomiast Bank Millennium. Roczny koszt korzystania z niego to 256,50 zł.

W najnowszym rankingu kont internetowych przygotowanym przez Expandera zwyciężył Alior Bank. Klient tego banku płaci tylko 36 zł rocznie (3 zł miesięcznie) za korzystanie z karty. Zyskuje natomiast aż 40,60 zł odsetek, jeśli skorzysta z Lokaty Nocnej, w ramach której połowa środków na rachunku jest oprocentowania na poziomie 8% w skali roku. W rezultacie to bank płaci klientowi za korzystanie z konta 4,6 zł rocznie. Bardzo dobrze wypadła również oferta Deutsche Banku. W przypadku oferowanego przez niego rachunku dbNet właściwie nie można mówić o kosztach korzystania, gdyż wszystkie podstawowe dyspozycje nie są obciążone opłatą. Konto jest prowadzone bezpłatnie. Wydanie i korzystanie z karty również, ale pod warunkiem, że klient wykona nią przynajmniej jedną płatność w miesiącu. Bezpłatne są również przelewy zlecane przez Internet i wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju i za granicą. W zamian za brak opłat bank nie nalicza jednak odsetek od środków zgromadzonych na tym koncie.

Założenia rankingu:

Expander przeanalizował ofertę 24 kont. Są wśród nich typowe konta internetowe, czyli w tych bankach, które nie posiadają typowych oddziałów (np. mBank, Volkswagen Bank direct).
W tradycyjnych bankach uwzględniliśmy natomiast rachunki, które banki te oferują osobom zainteresowanym bankowością internetową.

Przy obliczaniu kosztu korzystania z nich założyliśmy, że co miesiąc:

  • na konto wpływa 2000 zł
  • klient zleca 5 przelewów przez internet
  • wykonuje 5 płatności kartą na kwotę 100 zł każda
  • średnie miesięczne saldo wynosi 1000 zł
  • klient wykonuje co miesiąc 3 wypłaty gotówki z bankomatu po 100 zł każda. Liczba tych wypłat w roku odbywa się w bankomatach obcych zostało oszacowane na podstawie ilości bezprowizyjnych bankomatów. Jeśli bank oferuje od 1 do 1000 bezprowizyjnych bankomatów, to rocznie klient płaci za 30 wypłat. Jeśli jest ich od 1000 do 2000 - za 24 wypłaty, jeśli od 2000 do 3000 – za 12 wypłat, jeśli 3000 do 4000 – za 6 wypłat, a powyżej 4000 – za 3 wypłaty.

Warto również wyróżnić „Konto Online” Euro Banku, które o włos przegrało z ofertą Alior i Deutsche Banku. Roczny koszt korzystania z tego pierwszego to jedynie 0,5 zł. Co prawda suma opłat ponoszonych przez klienta to 41,40 zł, ale koszt ten jest niwelowany przez wysokie odsetki. Oprocentowanie tego konta wynosi bowiem aż 5,05% w skali roku. Wyższe odsetki nalicza jedynie BOŚ na Koncie Wyjątkowym (do 8%), ale opłaty za jego prowadzenie są na tyle wysokie, że znalazło się ono dopiero na 18 miejscu. Podczas, gdy ponad połowa kont z naszego zestawienia jest prowadzona bezpłatne, to BOŚ nalicza aż 19 zł miesięcznie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Expander

Źródło:

Własne
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama