REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rośnie popularność kont oszczędnościowych

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Konta oszczędnościowe zyskują na popularności. Zdeponowane na nich środki wzrosły w ciągu ostatniego roku o 30 proc.

REKLAMA

Trudno już znaleźć bank, który nie miałby w swojej ofercie konta oszczędnościowego. Ostatnio wprowadziły je Bank BPH, a nieco wcześniej Bank DnB NORD. Jako, że kont oszczędnościowych przybywa rośnie też zgromadzona na nich kwota. Kiedy nieco ponad rok temu, w maju 2008 roku, przeprowadzaliśmy podobne szacunki, Polacy trzymali na tych kontach ok. 50 mld zł. Teraz jest to o 15 mld zł więcej. To oznacza, że co czwarta złotówka z oszczędności Polaków w bankach leży na koncie oszczędnościowym. Według danych NBP na koniec czerwca osoby prywatne na depozytach terminowych miały 187,3 mld zł. Jeśli do tego dodamy te 65 mld zł to daje nam kwotę 252,3 mld zł oszczędności w bankach. Środki zgromadzone na kontach oszczędnościowych stanowią więc jedną czwartą tej kwoty.

REKLAMA

Ta wartość rośnie nie tylko z powodu coraz szerszej oferty banków. Do tego dochodzi jeszcze atrakcyjna wysokość oprocentowania proponowanego przez banki. Najlepsze konta oszczędnościowe przynoszą nawet 6 proc. w skali roku, a to kusi klientów do deponowania na nich środków.

REKLAMA

W Citibanku nowe środki wpłacane na konto mają oprocentowanie wynoszące 6,06 proc. Taka sama stawka jest na rachunku oszczędnościowym w Eurobanku, ale tu dodatkowo mamy dzienną kapitalizację, czyli możliwość uniknięcia podatku Belki, więc efektywne oprocentowanie jest wyższe. Oferowanie takich antypodatkowych produktów to zresztą najnowszy trend w ofercie depozytowej banków. Dzienna kapitalizacja powoduje, że dopisywane odsetki to stosunkowo nieduże kwoty. Jeśli nie przekraczają one 2,49 zł, to na skutek zaokrąglenia podatek od zysków wynosi… zero złotych. Takie rozwiązanie oprócz Eurobanku wprowadził Kredyt Bank, i BPH, a ostatnio Polbank, który zresztą oferuje najwyższe na rynku oprocentowanie, bo aż 6,5 proc.

To co przyciąga klientów do kont oszczędnościowych, to oprócz oprocentowania dość swobodny dostęp do zgromadzonych środków. Generalna zasada jest taka, że raz w miesiącu można wypłacić pieniądze bez żadnych dodatkowych kosztów, a co najważniejsze bez utraty odsetek. Kolejne wypłaty w miesiącu mogą już być płatne, choć znajdziemy też banki, które w ogóle nie pobierają tych opłat. Ponadto klienci mogą dopłacać nawet bardzo małe sumy w dowolnej chwili, inaczej niż w przypadku lokat, gdzie trzeba dysponować minimalną kwotą np. 500 zł. Oprócz tego konta oszczędnościowe są dobrze dostosowane do preferencji osób zakładających depozyty, bo i tak najchętniej wybierają one krótkoterminowe lokaty.

Konta oszczędnościowe to również atrakcyjny produkt z punktu widzenia banków. Ograniczenie płynności w postaci opłat za wybieranie środków więcej niż raz w miesiącu powoduje, że konta stale zasilone są określoną kwotą pieniędzy. Co więcej bank może mieć z tytułu tych ponadplanowych wypłat dodatkowe przychody, inaczej niż przy zrywanych lokatach. Poza tym konta zakładane są na czas nieokreślony, więc migracja klientów może być mniejsza niż w przypadku lokat terminowych. Można się więc spodziewać, że konta oszczędnościowe nadal będą ważnym i atrakcyjnym produktem w bankowej ofercie, a zgromadzona na nich kwota wciąż będzie rosła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oferta banków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA