reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Ile naprawdę kosztują konta internetowe

Ile naprawdę kosztują konta internetowe

Konta internetowe często są reklamowane jako bezpłatne. W praktyce nie jest jednak tak różowo. Nawet jeśli bezpłatne jest prowadzenie konta lub przelewy, to zapłacić trzeba za kartę lub wypłaty z obcych bankomatów. Z analizy Expandera wynika, że tylko w Euro Banku uzyskane odsetki z nawiązką pokrywają ponoszone opłaty.

Rachunki oszczędnościowo rozliczeniowe, czyli RORy najczęściej nie mają nic wspólnego z oszczędzaniem. Ich oprocentowanie wynosi zwykle zaledwie 0,1% lub odsetki w ogóle nie są naliczane. W rezultacie w ciągu roku suma odsetek rzadko przekracza 1 zł. Tymczasem tylko za korzystanie z konta często trzeba zapłacić ponad 5 zł miesięcznie. Koszt powiększają jeszcze opłaty za: kartę, przelewy zlecane w oddziale oraz wypłaty z „obcych” bankomatów. W rezultacie klient w ciągu roku dopłaca do korzystania z tradycyjnego ROR nawet ok. 700 złotych.

Istnieje jednak sposób na zaoszczędzanie pieniędzy wydawanych na prowizje bankowe. Może w tym pomóc otwarcie rachunku internetowego. W przygotowanym przez Expandera zestawieniu aż 12 takich ofert pozwala korzystać z konta za mniej niż 50 zł rocznie. Jest to możliwe ponieważ w wielu bankach konta internetowe są prowadzone bezpłatnie lub opłaty można stosunkowo łatwo uniknąć. Często bezpłatne są również zlecane przez Internet przelewy. Część z tych kont posiada również wysokie oprocentowanie. W rezultacie na najlepszym koncie w naszym zestawieniu – Koncie Online prowadzonym przez Euro Bank – wysokość uzyskanych odsetek przekracza nawet wysokość poniesionych kosztów.

Założenia rankingu:

Przeanalizowano ofertę wybranych przez banki kont przeznaczonych dla klientów korzystających z usług bankowych głównie za pośrednictwem Internetu.
Przy obliczaniu rocznego kosztu korzystania z nich założono, że co miesiąc:

  • na konto wpływa 2000 zł
  • klient zleca 5 przelewów do innego banku przez Internet
  • wykonuje 5 płatności kartą na kwotę 100 zł każda
  • średnie miesięczne saldo wynosi 1000 zł

Dla oszacowania kosztów dokonywania wypłat z obcych bankomatów założono, że maksymalnie 12 razy w roku (raz w miesiącu) klient jest zmuszony jest wypłacić z „obcego” bankomatu kwotę 100 zł. Faktyczna liczba wypłat obciążona prowizją zależy od liczby bankomatów bezprowizyjnych będących w ofercie banku. Poniższa tabela pokazuje zastosowaną zasadę.

Ponieważ Bank Millennium i BZ WBK stosują obniżoną opłatę dla wybranych sieci założono, że:

  • w Millennium z 11 wypłat 3 zostały wykonane w sieciach z obniżoną opłatą
  • w BZ WBK z 10 wypłat 1 została wykonana w sieci z obniżoną opłatą.

W Toyota Banku i Volkswagen Bank direct założono jedną wypłatę w roku ze względu na to, że możliwość korzystania ze wszystkich bankomatów jest nieznacznie ograniczona.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama