REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trudno było zarobić na funduszach akcji w październiku

Krzysztof Stępień

REKLAMA

REKLAMA

Październik nie był okresem łatwych zysków. Choć większość grup funduszy przyniosło zyski, to w żadnym przypadku nie przekroczyły 1%. Najlepiej zaprezentowały się fundusze akcji polskich, które dały zarobić 0,9%. Na drugim biegunie znalazły się podmioty lokujące w małe i średnie spółki, które zakończyły miesiąc z 1,9-proc. stratą

Taka sytuacja to pochodna sytuacji na warszawskiej giełdzie, na której w październiku obserwowaliśmy znaczną polaryzację notowań. O ile największe firmy na fali korzystnych nastrojów na świecie i dzięki środkom płynącym do funduszy lokujących na rynkach wschodzących zyskiwały(WIG20 poszedł w górę o 3,8%), to małe i średnie spółki były w niełasce inwestorów. mWIG40 stracił 1%, a sWIG80 poszedł w dół o 2,5%. Taka sytuacja to pochodna wygórowanych wycen w segmencie mniejszych firm. Inwestorzy nie decydują się windować cen ich akcji dopóki nie przekonają się, że ich kondycja finansowa rzeczywiście się poprawia.

REKLAMA

Wszystkie „misie” na minusie

REKLAMA

W grupie funduszy akcji małych i średnich spółek żaden podmiot nie zakończył października na plusie. Najlepszy stracił 0,1%, najsłabszy – 3,6%. Co ciekawe, autsajderem okazał się fundusz, który w ostatnich miesiącach radził sobie znakomicie. Aviva Investors Małych Spółek przez ostatnie 6 miesięcy zyskał 42,8%. W gronie uniwersalnych funduszy akcji mimo pozytywnego wyniku całej grupy aż 1/3 podmiotów zakończyła miesiąc pod kreską. O ile trójka najlepszych funduszy zarobiła średnio 4,5%, to trzy najsłabsze przyniosły przeciętnie 2,3% straty.

Odwrotne proporcje między ilością funduszy przynoszących zyski i straty mieliśmy w grupie akcji zagranicznych. Tu 2/3 podmiotów było na minusie. Trójka najlepszych poszła w górę średnio o 4,3%, a trzy najgorsze straciły średnio 4,9%. Widać tu było rozdźwięk nie tylko między funduszami inwestującymi na rynkach rozwiniętych i wschodzących. Duże różnice w stopach zwrotu występowały nawet w funduszach dedykowanych emerging markets – skupiające się na europejskich rynkach rozwijających się przynosiły zyski, słabo wypadały te, które koncentrowały się na azjatyckich, czy latynoamerykańskich rynkach wschodzących.

Październik był korzystnym miesiącem dla funduszy papierów dłużnych krajowych, które przeciętnie licząc zaprezentowały się lepiej niż bardziej ryzykowne fundusze stabilnego wzrostu i mieszane. Koniunkturze na rynku naszych obligacji sprzyjały globalne przepływy kapitału, gdzie duże środki trafiały do funduszy papierów skarbowych z rynków wschodzących.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwe trwalsze przesilenie

Ostatnie dni października i pierwsze tego miesiąca przynoszą jednak odwrócenie pozytywnych tendencji na rynkach finansowych. Giełdy przestały reagować na dobre wiadomości, związane głównie z wynikami amerykańskich spółek w III kwartale. To zazwyczaj oznacza wstęp do trwalszego przesilenia. Inwestorzy zaczęli obawiać się, że ze względu na słabość popytu konsumpcyjnego ożywienie gospodarcze nie będzie tak silne, jak w okresach, kiedy gospodarki wychodziły z recesji w poprzednich cyklach koniunkturalnych. Przy wygórowanych wycenach spółek umacnianie się takiego przekonania jest bardzo niebezpieczne. Tym bardziej, że od wiosny tego roku na giełdach nie doszło do silniejszej korekty (na naszym parkiecie największe fale spadkowe miały po ok. 8,6%), a dobrą kondycję rynków giełdowych we wcześniejszych tygodniach zawdzięczaliśmy potężnym napływom kapitału do globalnych funduszy akcji, głównie lokujących na emerging markets. Odwrócenie się kierunku przepływów najczęściej prowadzi do gwałtownych ruchów w dół cen.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

REKLAMA