reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > W kwietniu zyskali właściciele jednostek funduszy otwartych

W kwietniu zyskali właściciele jednostek funduszy otwartych

Przeciętna stopa zwrotu funduszy otwartych w kwietniu była dodatnia. W rankingu funduszy przygotowanym przez firmę Expander nie brakuje niespodzianek.

Wartość środkowa (mediana) miesięcznych stóp zwrotu funduszy polskich akcji praktycznie nie różniła się od zmiany indeksu szerokiego rynku WIG i wyniosła 2%. Imponujący wynik, 5,5% w skali miesiąca, osiągnął fundusz Aviva Investors Nowych Spółek, którego spektrum inwestycyjne obejmuje głównie spółki notowane na giełdzie nie dłużej niż 3 lata. Taka strategia okazała się korzystna nie tylko w okresie minionego miesiąca. Fundusz ten znajduje się też na wysokim, drugim miejscu w grupie, jeżeli weźmiemy pod uwagę dwunastomiesięczne stopy zwrotu.

Fundusze małych i średnich spółek przyniosły przeciętnie w kwietniu 1,6%. Wynik trochę gorszy niż indeks mWIG40 (2,1%) odzwierciedlający wahania średnich spółek, ale jednocześnie lepszy niż sWIG80 (0,5%), czyli średnia małych spółek notowanych na GPW. Ta rozbieżność wyników indeksów średnich i małych spółek miała z pewnością duże wpływ na to, że pierwsze miejsce w rankingu tej grupy zajął KBC Portfel Akcji Średnich Spółek, dla którego benchmarkiem jest mWIG40. Ale nie bez znaczenia było też oczywiście dobre zarządzanie funduszem. Jego jednostki wzrosły o 3,9%, a więc sporo więcej niż sam indeks.

Niższe stopy zwrotu niż przed miesiącem przyniosły inwestorom fundusze krajowe mieszane. Ze zmienną koniunkturą na warszawskiej giełdzie lepiej poradziły sobie fundusze, które decyzje inwestycyjne podejmują w sposób aktywny. Zarządzający tymi funduszami starają się zwiększać udział akcji w portfelu gdy przewidują wzrosty, oraz ograniczać ich udział na rzecz obligacji w chwilach niepewności. Taka polityka inwestycyjna przyniosła pierwsze miejsce w kwietniu funduszowi Pioneer Aktywnej Alokacji. Jednak jego słaby wynik na tle całej grupy funduszy mieszanych krajowych za ostatnie 3 miesiące wskazuje jak trudnym zadaniem jest próba zidentyfikowania panujących na rynkach trendów w dłuższym terminie.

Czytaj też: Dobry miesiąc dla funduszy nieruchomości

W grupie funduszy zagranicznych wycenianych w rodzimej walucie, bardzo dobry wynik osiągnął fundusz PKO Amerykańskiego Rynku Akcji. W kwietniu indeks S&P 500 zyskał 1,5% a amerykańska waluta umocniła się do złotego o nieco ponad 3,5%. Ale i tak fundusz zaskoczył, bo wzrósł aż o 6,8%. Fundusz PKO inwestuje głównie w dwa fundusze zarządzane przez Credit Suisse. Jeden z nich, Credit Suisse Equity Fund USA Value, wzrósł w skali miesiąca o ponad 5% i to prawdopodobnie miało największy wpływ na tak dobry wynik.

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Expander CFA, Expander

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Urawski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama