REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W kwietniu zyskali właściciele jednostek funduszy otwartych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Arent
Rafał Lerski

REKLAMA

REKLAMA

Przeciętna stopa zwrotu funduszy otwartych w kwietniu była dodatnia. W rankingu funduszy przygotowanym przez firmę Expander nie brakuje niespodzianek.

REKLAMA

Wartość środkowa (mediana) miesięcznych stóp zwrotu funduszy polskich akcji praktycznie nie różniła się od zmiany indeksu szerokiego rynku WIG i wyniosła 2%. Imponujący wynik, 5,5% w skali miesiąca, osiągnął fundusz Aviva Investors Nowych Spółek, którego spektrum inwestycyjne obejmuje głównie spółki notowane na giełdzie nie dłużej niż 3 lata. Taka strategia okazała się korzystna nie tylko w okresie minionego miesiąca. Fundusz ten znajduje się też na wysokim, drugim miejscu w grupie, jeżeli weźmiemy pod uwagę dwunastomiesięczne stopy zwrotu.

REKLAMA

Fundusze małych i średnich spółek przyniosły przeciętnie w kwietniu 1,6%. Wynik trochę gorszy niż indeks mWIG40 (2,1%) odzwierciedlający wahania średnich spółek, ale jednocześnie lepszy niż sWIG80 (0,5%), czyli średnia małych spółek notowanych na GPW. Ta rozbieżność wyników indeksów średnich i małych spółek miała z pewnością duże wpływ na to, że pierwsze miejsce w rankingu tej grupy zajął KBC Portfel Akcji Średnich Spółek, dla którego benchmarkiem jest mWIG40. Ale nie bez znaczenia było też oczywiście dobre zarządzanie funduszem. Jego jednostki wzrosły o 3,9%, a więc sporo więcej niż sam indeks.

Niższe stopy zwrotu niż przed miesiącem przyniosły inwestorom fundusze krajowe mieszane. Ze zmienną koniunkturą na warszawskiej giełdzie lepiej poradziły sobie fundusze, które decyzje inwestycyjne podejmują w sposób aktywny. Zarządzający tymi funduszami starają się zwiększać udział akcji w portfelu gdy przewidują wzrosty, oraz ograniczać ich udział na rzecz obligacji w chwilach niepewności. Taka polityka inwestycyjna przyniosła pierwsze miejsce w kwietniu funduszowi Pioneer Aktywnej Alokacji. Jednak jego słaby wynik na tle całej grupy funduszy mieszanych krajowych za ostatnie 3 miesiące wskazuje jak trudnym zadaniem jest próba zidentyfikowania panujących na rynkach trendów w dłuższym terminie.

Czytaj też: Dobry miesiąc dla funduszy nieruchomości

REKLAMA

W grupie funduszy zagranicznych wycenianych w rodzimej walucie, bardzo dobry wynik osiągnął fundusz PKO Amerykańskiego Rynku Akcji. W kwietniu indeks S&P 500 zyskał 1,5% a amerykańska waluta umocniła się do złotego o nieco ponad 3,5%. Ale i tak fundusz zaskoczył, bo wzrósł aż o 6,8%. Fundusz PKO inwestuje głównie w dwa fundusze zarządzane przez Credit Suisse. Jeden z nich, Credit Suisse Equity Fund USA Value, wzrósł w skali miesiąca o ponad 5% i to prawdopodobnie miało największy wpływ na tak dobry wynik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poza tym dobre wyniki w grupie funduszy inwestujących za granicą uzyskali inwestorzy obstawiający akcje przedsiębiorstw z Europy Środkowej i Wschodniej oraz Turcji, czyli obszarów zaliczanych głównie do rynków wschodzących. Wśród rynków rozwinięty dobrze spisały się fundusze koncentrujące się na wspomnianych już akcjach amerykańskich oraz inwestujące w Japonii. Kryzys w Grecji i obawy o jego rozprzestrzenienie się na niektóre kraje strefy euro spowodowały, że źle wypadły fundusze „europejskie”.

Skokiem notowań w grupie krajowych funduszy obligacyjnych zaskoczył SKOK Obligacji. Jednostki funduszu wzrosły w skali miesiąca o 2,8%. Trudno dopatrzeć się przyczyny tak spektakularnej zwyżki, tym bardziej, że mediana stóp zwrotu w tej grupie wyniosła zaledwie 0,2% a następny w rankingu KBC Papierów Dłużnych zanotował zysk w wysokości 0,88%.

Kwiecień ponownie okazał się bardzo dobry dla funduszy Superfund. Superfund Trend Podstawowy wzrósł w skali miesiąca o ponad 10%. Po marcowym 26,7% wzroście najbardziej agresywnej strategii (Superfund C EUR), również w minionym miesiącu fundusz ten kontynuował dobrą passę, zwyżkując tym razem o 4,85%. Po bardzo dobrych wynikach w 2008 roku, Superfund C przez cały 2009 rok stracił blisko 50%. Stąd też ostatnie dane mogą okazać się pierwszą oznaką końca złej passy i sprawić, iż cały 2010 rok ponownie należeć będzie do jednych z nielicznych funduszy oferujących klientom w Polsce strategię hedgingową (typu managed futures).

Początek maja przyniósł mocne spadki na giełdach i lokujący swoje oszczędności w funduszach akcji z pewnością zastanawiają się, jak będą wyglądały wyniki ich inwestycji w przyszłości. Dobre dane makroekonomiczne, które napływały na rynek przez cały kwiecień, wyraźnie pokazują, że trwa ożywienie w światowej gospodarce. Zarówno w Polsce jak i za granicą trwa sezon publikacji wyników finansowych spółek giełdowych za I kwartał. Jak na razie wydają się one potwierdzać dobrą koniunkturę gospodarczą. Mimo to w ostatnich dniach uwaga inwestorów przestała skupiać się na globalnych perspektywach gospodarczych, a zaczęła koncentrować na kłopotach budżetowych niektórych państw strefy euro. Osiągnięte przed paroma dniami porozumienie w sprawie pomocy finansowej dla Grecji, zamiast uspokoić rynki, uświadomiło inwestorom rozmiar problemów i w połączeniu z technicznym wykupieniem rynków akcji dało impuls do wyprzedaży.

Czytaj też: Fundusze przyniosły zyski w kwietniu

Jeżeli kryzys grecki rzeczywiście rozprzestrzeni się na inne państwa lub Grecja nie będzie w stanie przeprowadzić uzgodnionych reform, to spadki kursów mogą oczywiście zagościć na giełdach na dłużej. Jednak wspomniane wyżej wyraźne oznaki wejścia światowej gospodarki w fazę wzrostową cyklu koniunkturalnego, wskazują, że tylko kolejna korekta w trwającym trendzie wzrostowym. Z pewnością wciąż istnieje wiele czynników ryzyka dla ożywienia gospodarczego i w miarę jak inwestorzy będą je zauważać, prowadzić to będzie do fluktuacji cen akcji. Taka sytuacja zwiększy zmienność i raczej w najbliższym czasie należy zapomnieć o dynamicznych i jednostajnych wzrostach kursów z jakimi mieliśmy do czynienia w 2009 roku. Niemniej długoterminowy trend wzrostowy powinien zostać jeszcze przez jakiś czas zachowany.

//g5.infor.pl/p/_files/96000/ranking_fio_kwiecien_2010_25725.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking FIO - kwiecień 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA