REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W kwietniu zyskali właściciele jednostek funduszy otwartych

Marek Arent
Rafał Lerski

REKLAMA

REKLAMA

Przeciętna stopa zwrotu funduszy otwartych w kwietniu była dodatnia. W rankingu funduszy przygotowanym przez firmę Expander nie brakuje niespodzianek.

REKLAMA

Wartość środkowa (mediana) miesięcznych stóp zwrotu funduszy polskich akcji praktycznie nie różniła się od zmiany indeksu szerokiego rynku WIG i wyniosła 2%. Imponujący wynik, 5,5% w skali miesiąca, osiągnął fundusz Aviva Investors Nowych Spółek, którego spektrum inwestycyjne obejmuje głównie spółki notowane na giełdzie nie dłużej niż 3 lata. Taka strategia okazała się korzystna nie tylko w okresie minionego miesiąca. Fundusz ten znajduje się też na wysokim, drugim miejscu w grupie, jeżeli weźmiemy pod uwagę dwunastomiesięczne stopy zwrotu.

REKLAMA

Fundusze małych i średnich spółek przyniosły przeciętnie w kwietniu 1,6%. Wynik trochę gorszy niż indeks mWIG40 (2,1%) odzwierciedlający wahania średnich spółek, ale jednocześnie lepszy niż sWIG80 (0,5%), czyli średnia małych spółek notowanych na GPW. Ta rozbieżność wyników indeksów średnich i małych spółek miała z pewnością duże wpływ na to, że pierwsze miejsce w rankingu tej grupy zajął KBC Portfel Akcji Średnich Spółek, dla którego benchmarkiem jest mWIG40. Ale nie bez znaczenia było też oczywiście dobre zarządzanie funduszem. Jego jednostki wzrosły o 3,9%, a więc sporo więcej niż sam indeks.

Niższe stopy zwrotu niż przed miesiącem przyniosły inwestorom fundusze krajowe mieszane. Ze zmienną koniunkturą na warszawskiej giełdzie lepiej poradziły sobie fundusze, które decyzje inwestycyjne podejmują w sposób aktywny. Zarządzający tymi funduszami starają się zwiększać udział akcji w portfelu gdy przewidują wzrosty, oraz ograniczać ich udział na rzecz obligacji w chwilach niepewności. Taka polityka inwestycyjna przyniosła pierwsze miejsce w kwietniu funduszowi Pioneer Aktywnej Alokacji. Jednak jego słaby wynik na tle całej grupy funduszy mieszanych krajowych za ostatnie 3 miesiące wskazuje jak trudnym zadaniem jest próba zidentyfikowania panujących na rynkach trendów w dłuższym terminie.

Czytaj też: Dobry miesiąc dla funduszy nieruchomości

REKLAMA

W grupie funduszy zagranicznych wycenianych w rodzimej walucie, bardzo dobry wynik osiągnął fundusz PKO Amerykańskiego Rynku Akcji. W kwietniu indeks S&P 500 zyskał 1,5% a amerykańska waluta umocniła się do złotego o nieco ponad 3,5%. Ale i tak fundusz zaskoczył, bo wzrósł aż o 6,8%. Fundusz PKO inwestuje głównie w dwa fundusze zarządzane przez Credit Suisse. Jeden z nich, Credit Suisse Equity Fund USA Value, wzrósł w skali miesiąca o ponad 5% i to prawdopodobnie miało największy wpływ na tak dobry wynik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poza tym dobre wyniki w grupie funduszy inwestujących za granicą uzyskali inwestorzy obstawiający akcje przedsiębiorstw z Europy Środkowej i Wschodniej oraz Turcji, czyli obszarów zaliczanych głównie do rynków wschodzących. Wśród rynków rozwinięty dobrze spisały się fundusze koncentrujące się na wspomnianych już akcjach amerykańskich oraz inwestujące w Japonii. Kryzys w Grecji i obawy o jego rozprzestrzenienie się na niektóre kraje strefy euro spowodowały, że źle wypadły fundusze „europejskie”.

Skokiem notowań w grupie krajowych funduszy obligacyjnych zaskoczył SKOK Obligacji. Jednostki funduszu wzrosły w skali miesiąca o 2,8%. Trudno dopatrzeć się przyczyny tak spektakularnej zwyżki, tym bardziej, że mediana stóp zwrotu w tej grupie wyniosła zaledwie 0,2% a następny w rankingu KBC Papierów Dłużnych zanotował zysk w wysokości 0,88%.

Kwiecień ponownie okazał się bardzo dobry dla funduszy Superfund. Superfund Trend Podstawowy wzrósł w skali miesiąca o ponad 10%. Po marcowym 26,7% wzroście najbardziej agresywnej strategii (Superfund C EUR), również w minionym miesiącu fundusz ten kontynuował dobrą passę, zwyżkując tym razem o 4,85%. Po bardzo dobrych wynikach w 2008 roku, Superfund C przez cały 2009 rok stracił blisko 50%. Stąd też ostatnie dane mogą okazać się pierwszą oznaką końca złej passy i sprawić, iż cały 2010 rok ponownie należeć będzie do jednych z nielicznych funduszy oferujących klientom w Polsce strategię hedgingową (typu managed futures).

Początek maja przyniósł mocne spadki na giełdach i lokujący swoje oszczędności w funduszach akcji z pewnością zastanawiają się, jak będą wyglądały wyniki ich inwestycji w przyszłości. Dobre dane makroekonomiczne, które napływały na rynek przez cały kwiecień, wyraźnie pokazują, że trwa ożywienie w światowej gospodarce. Zarówno w Polsce jak i za granicą trwa sezon publikacji wyników finansowych spółek giełdowych za I kwartał. Jak na razie wydają się one potwierdzać dobrą koniunkturę gospodarczą. Mimo to w ostatnich dniach uwaga inwestorów przestała skupiać się na globalnych perspektywach gospodarczych, a zaczęła koncentrować na kłopotach budżetowych niektórych państw strefy euro. Osiągnięte przed paroma dniami porozumienie w sprawie pomocy finansowej dla Grecji, zamiast uspokoić rynki, uświadomiło inwestorom rozmiar problemów i w połączeniu z technicznym wykupieniem rynków akcji dało impuls do wyprzedaży.

Czytaj też: Fundusze przyniosły zyski w kwietniu

Jeżeli kryzys grecki rzeczywiście rozprzestrzeni się na inne państwa lub Grecja nie będzie w stanie przeprowadzić uzgodnionych reform, to spadki kursów mogą oczywiście zagościć na giełdach na dłużej. Jednak wspomniane wyżej wyraźne oznaki wejścia światowej gospodarki w fazę wzrostową cyklu koniunkturalnego, wskazują, że tylko kolejna korekta w trwającym trendzie wzrostowym. Z pewnością wciąż istnieje wiele czynników ryzyka dla ożywienia gospodarczego i w miarę jak inwestorzy będą je zauważać, prowadzić to będzie do fluktuacji cen akcji. Taka sytuacja zwiększy zmienność i raczej w najbliższym czasie należy zapomnieć o dynamicznych i jednostajnych wzrostach kursów z jakimi mieliśmy do czynienia w 2009 roku. Niemniej długoterminowy trend wzrostowy powinien zostać jeszcze przez jakiś czas zachowany.

//g5.infor.pl/p/_files/96000/ranking_fio_kwiecien_2010_25725.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking FIO - kwiecień 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA