REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobry miesiąc dla funduszy nieruchomości

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Kwiecień okazał się udany dla właścicieli jednostek funduszy z rynku nieruchomości, zyskali oni w tym miesiącu od 1,3 do 5,5%

Takie wyniki udało się uzyskać mimo, że zmiany indeksów WIG-Budownictwo i WIG-Deweloperzy nie były imponujące. Pierwszy w kwietniu zyskał 1,4%, drugi poszedł symbolicznie w górę. W II połowie kwietnia ze składu uczestników WIG-Deweloperzy został usunięty Immoeast, zagraniczna spółka notowana w Warszawie, która wcześniej miała znaczący wpływ na zachowanie indeksu.

REKLAMA

GTC ciągnęło wyniki w dół, a PBG w górę

Korzystną okolicznością była dobra koniunktura na rynkach naszego regionu, na których działa większość opisywanych funduszy. Istotna była ponadto selekcja spółek. Powodów do radości nie mieli ci, którzy trzymali papiery GTC (obecnie najważniejszej spółki w indeksie WIG-Deweloperzy, która ma w nim 40-proc. udział czy Polimeksu-Mostostalu (drugiej najbardziej znaczącej firmie w WIG-Budownictwo, z 20-proc. udziałem), które miniony miesiąc zakończyły wyraźnie pod kreską. Sporych zysków przysporzyło natomiast PBG, zwyżkując o blisko 9%.

Zwyżka dużych deweloperów

W przypadku mniejszych firm różnice w zachowaniu kursów też były znaczne. Najwięksi deweloperzy mieszkaniowi byli bardzo silni. Dom Development zwyżkował w kwietniu o ponad 10%, jeszcze mocniej w górę poszedł Polnord, a blisko 9% zyskał J.W. Construction. Słabiej wypadł Gant, który wypracował 4% zysku. Podobnie zaprezentowała się druga najbardziej licząca się w WIG-Deweloperzy firma, czyli Echo. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Rynek nieruchomości

Spółki budowlane jednymi z najsilniejszych na GPW

REKLAMA

D kupna akcji firm powiązanych z rynkiem nieruchomości skłania inwestorów nadzieja na przezwyciężenie spowolnienia, w jakim znalazło się budownictwo. Kwietniowe badanie koniunktury w tym sektorze przyniosło pierwszy raz od jesieni 2008 r. przewagę korzystnych ocen nad negatywnymi, co zapowiada stopniowe wychodzenie z dołka, w jakim znalazł się w I kwartale tego roku, w dużym stopniu za sprawą ciężkiej zimy.

W tym roku spółki budowlane należą do najsilniejszych na warszawskim parkiecie. Deweloperzy mieszkaniowi mają się też bardzo dobrze. Na obrazie indeksu WIG-Deweloperzy negatywnie waży słabe zachowanie GTC, dewelopera z segmentu komercyjnego. Nie bez znaczenia dla dobrej postawy walorów przedsiębiorstw budowlanych jest to, że słabo wypadały w II połowie minionego roku. Licząc od końca kwietnia 2009 r. WIG-Budownictwo zyskał jedynie 22% i pod tym względem był lepszy tylko od WIG-Informatyka i WIG-Telekomunikacja.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Wyniki funduszy i subfunduszy inwestujących w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości (%)

Nazwa funduszu

Kwiecień

3M

Od początku roku

12M

Allianz Budownictwo 2012

3,2

14,6

14,3

21,7

Arka Rozwoju Nowej Europy

6,0

9,9

12,9

70,6

BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej

6,7

14,3

12,0

39,1

DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki

1,3

13,3

17,1

33,4

DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa

1,9

13,5

11,7

34,5

ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości

2,6

10,3

9,0

37,9

Udany początek roku dla wszystkich funduszy

Na całym rynku funduszy inwestycyjnych największe zyski przyniosły fundusze akcji uniwersalnych, które średnio zyskały 2,2%. Podmioty małych i średnich spółek wzrosły przeciętnie w takim samym stopniu, jak mieszane – o 1,6%. Fundusze stabilnego wzrostu pozwoliły zarobić średnio 0,8%, dłużne polskie 0,2%, a gotówkowe i pieniężne 0,3%. W skali tego roku zyski rozciągają się od 2,1% na najbardziej bezpiecznych podmiotach gotówkowych i pieniężnych do 12,6% na funduszach akcji małych i średnich firm.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA