REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobry miesiąc dla funduszy nieruchomości

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Kwiecień okazał się udany dla właścicieli jednostek funduszy z rynku nieruchomości, zyskali oni w tym miesiącu od 1,3 do 5,5%

Takie wyniki udało się uzyskać mimo, że zmiany indeksów WIG-Budownictwo i WIG-Deweloperzy nie były imponujące. Pierwszy w kwietniu zyskał 1,4%, drugi poszedł symbolicznie w górę. W II połowie kwietnia ze składu uczestników WIG-Deweloperzy został usunięty Immoeast, zagraniczna spółka notowana w Warszawie, która wcześniej miała znaczący wpływ na zachowanie indeksu.

REKLAMA

GTC ciągnęło wyniki w dół, a PBG w górę

Korzystną okolicznością była dobra koniunktura na rynkach naszego regionu, na których działa większość opisywanych funduszy. Istotna była ponadto selekcja spółek. Powodów do radości nie mieli ci, którzy trzymali papiery GTC (obecnie najważniejszej spółki w indeksie WIG-Deweloperzy, która ma w nim 40-proc. udział czy Polimeksu-Mostostalu (drugiej najbardziej znaczącej firmie w WIG-Budownictwo, z 20-proc. udziałem), które miniony miesiąc zakończyły wyraźnie pod kreską. Sporych zysków przysporzyło natomiast PBG, zwyżkując o blisko 9%.

Zwyżka dużych deweloperów

W przypadku mniejszych firm różnice w zachowaniu kursów też były znaczne. Najwięksi deweloperzy mieszkaniowi byli bardzo silni. Dom Development zwyżkował w kwietniu o ponad 10%, jeszcze mocniej w górę poszedł Polnord, a blisko 9% zyskał J.W. Construction. Słabiej wypadł Gant, który wypracował 4% zysku. Podobnie zaprezentowała się druga najbardziej licząca się w WIG-Deweloperzy firma, czyli Echo. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Rynek nieruchomości

Spółki budowlane jednymi z najsilniejszych na GPW

REKLAMA

D kupna akcji firm powiązanych z rynkiem nieruchomości skłania inwestorów nadzieja na przezwyciężenie spowolnienia, w jakim znalazło się budownictwo. Kwietniowe badanie koniunktury w tym sektorze przyniosło pierwszy raz od jesieni 2008 r. przewagę korzystnych ocen nad negatywnymi, co zapowiada stopniowe wychodzenie z dołka, w jakim znalazł się w I kwartale tego roku, w dużym stopniu za sprawą ciężkiej zimy.

W tym roku spółki budowlane należą do najsilniejszych na warszawskim parkiecie. Deweloperzy mieszkaniowi mają się też bardzo dobrze. Na obrazie indeksu WIG-Deweloperzy negatywnie waży słabe zachowanie GTC, dewelopera z segmentu komercyjnego. Nie bez znaczenia dla dobrej postawy walorów przedsiębiorstw budowlanych jest to, że słabo wypadały w II połowie minionego roku. Licząc od końca kwietnia 2009 r. WIG-Budownictwo zyskał jedynie 22% i pod tym względem był lepszy tylko od WIG-Informatyka i WIG-Telekomunikacja.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Wyniki funduszy i subfunduszy inwestujących w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości (%)

Nazwa funduszu

Kwiecień

3M

Od początku roku

12M

Allianz Budownictwo 2012

3,2

14,6

14,3

21,7

Arka Rozwoju Nowej Europy

6,0

9,9

12,9

70,6

BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej

6,7

14,3

12,0

39,1

DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki

1,3

13,3

17,1

33,4

DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa

1,9

13,5

11,7

34,5

ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości

2,6

10,3

9,0

37,9

Udany początek roku dla wszystkich funduszy

Na całym rynku funduszy inwestycyjnych największe zyski przyniosły fundusze akcji uniwersalnych, które średnio zyskały 2,2%. Podmioty małych i średnich spółek wzrosły przeciętnie w takim samym stopniu, jak mieszane – o 1,6%. Fundusze stabilnego wzrostu pozwoliły zarobić średnio 0,8%, dłużne polskie 0,2%, a gotówkowe i pieniężne 0,3%. W skali tego roku zyski rozciągają się od 2,1% na najbardziej bezpiecznych podmiotach gotówkowych i pieniężnych do 12,6% na funduszach akcji małych i średnich firm.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA