reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Dobry miesiąc dla funduszy nieruchomości

Dobry miesiąc dla funduszy nieruchomości

Kwiecień okazał się udany dla właścicieli jednostek funduszy z rynku nieruchomości, zyskali oni w tym miesiącu od 1,3 do 5,5%

Takie wyniki udało się uzyskać mimo, że zmiany indeksów WIG-Budownictwo i WIG-Deweloperzy nie były imponujące. Pierwszy w kwietniu zyskał 1,4%, drugi poszedł symbolicznie w górę. W II połowie kwietnia ze składu uczestników WIG-Deweloperzy został usunięty Immoeast, zagraniczna spółka notowana w Warszawie, która wcześniej miała znaczący wpływ na zachowanie indeksu.

Korzystną okolicznością była dobra koniunktura na rynkach naszego regionu, na których działa większość opisywanych funduszy. Istotna była ponadto selekcja spółek. Powodów do radości nie mieli ci, którzy trzymali papiery GTC (obecnie najważniejszej spółki w indeksie WIG-Deweloperzy, która ma w nim 40-proc. udział czy Polimeksu-Mostostalu (drugiej najbardziej znaczącej firmie w WIG-Budownictwo, z 20-proc. udziałem), które miniony miesiąc zakończyły wyraźnie pod kreską. Sporych zysków przysporzyło natomiast PBG, zwyżkując o blisko 9%.

W przypadku mniejszych firm różnice w zachowaniu kursów też były znaczne. Najwięksi deweloperzy mieszkaniowi byli bardzo silni. Dom Development zwyżkował w kwietniu o ponad 10%, jeszcze mocniej w górę poszedł Polnord, a blisko 9% zyskał J.W. Construction. Słabiej wypadł Gant, który wypracował 4% zysku. Podobnie zaprezentowała się druga najbardziej licząca się w WIG-Deweloperzy firma, czyli Echo. 

Zobacz też: Rynek nieruchomości

D kupna akcji firm powiązanych z rynkiem nieruchomości skłania inwestorów nadzieja na przezwyciężenie spowolnienia, w jakim znalazło się budownictwo. Kwietniowe badanie koniunktury w tym sektorze przyniosło pierwszy raz od jesieni 2008 r. przewagę korzystnych ocen nad negatywnymi, co zapowiada stopniowe wychodzenie z dołka, w jakim znalazł się w I kwartale tego roku, w dużym stopniu za sprawą ciężkiej zimy.

W tym roku spółki budowlane należą do najsilniejszych na warszawskim parkiecie. Deweloperzy mieszkaniowi mają się też bardzo dobrze. Na obrazie indeksu WIG-Deweloperzy negatywnie waży słabe zachowanie GTC, dewelopera z segmentu komercyjnego. Nie bez znaczenia dla dobrej postawy walorów przedsiębiorstw budowlanych jest to, że słabo wypadały w II połowie minionego roku. Licząc od końca kwietnia 2009 r. WIG-Budownictwo zyskał jedynie 22% i pod tym względem był lepszy tylko od WIG-Informatyka i WIG-Telekomunikacja.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Nazwa funduszu

Kwiecień

3M

Od początku roku

12M

Allianz Budownictwo 2012

3,2

14,6

14,3

21,7

Arka Rozwoju Nowej Europy

6,0

9,9

12,9

70,6

BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej

6,7

14,3

12,0

39,1

DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki

1,3

13,3

17,1

33,4

DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa

1,9

13,5

11,7

34,5

ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości

2,6

10,3

9,0

37,9

Na całym rynku funduszy inwestycyjnych największe zyski przyniosły fundusze akcji uniwersalnych, które średnio zyskały 2,2%. Podmioty małych i średnich spółek wzrosły przeciętnie w takim samym stopniu, jak mieszane – o 1,6%. Fundusze stabilnego wzrostu pozwoliły zarobić średnio 0,8%, dłużne polskie 0,2%, a gotówkowe i pieniężne 0,3%. W skali tego roku zyski rozciągają się od 2,1% na najbardziej bezpiecznych podmiotach gotówkowych i pieniężnych do 12,6% na funduszach akcji małych i średnich firm.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama