reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Inwestycje mieszkaniowe wzrosły najszybciej od ponad 2 lat

Inwestycje mieszkaniowe wzrosły najszybciej od ponad 2 lat

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego nowe inwestycje mieszkaniowe w marcu wzrosły o ponad 44% wobec roku poprzedniego. To wyraźny sygnał ożywienia na rynku budownictwa mieszkaniowego.

Marcowe dane dotyczące liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, są tym bardziej optymistyczne, że w marcu przed rokiem miał miejsce duży wzrost liczby nowych inwestycji, zatem statystyka nie była w tym przypadku pomocna. Według danych GUS, w marcu tego roku rozpoczęto budowę 16,2 tys. lokali, o 146% więcej niż w lutym. Wynik ten ostatecznie potwierdza, że styczniowe załamanie w nowych inwestycjach było efektem mroźnej zimy.

Dane o ożywieniu w budownictwie mieszkaniowym potwierdzają też obserwacje Home Broker wskazujące, że na rynek wraca wielu mniejszych deweloperów, którzy na czas kryzysu po prostu wstrzymali działalność. O wyraźnie lepszych wynikach sprzedaży mieszkań w I kwartale informuje też większe spółki, w szczególności deweloperzy giełdowi.

Obraz rynku wciąż psuje niestety to, że inwestycje mieszkaniowe ruszyły tylko w kilku największych miastach. Aż 42% budów rozpoczętych w IV kw. 2009 r. w miastach wojewódzkich przypada na Warszawę. Daleko za nią, z udziałem 14% znalazło się Trójmiasto, a na trzeciej pozycji Kraków (8%).

Niestety aż tak dużego optymizmu, jak w zagregowanych danych dotyczących nowych inwestycji nie można doszukać się w danych dotyczących pozwoleń na budowę. Co prawda w marcu spadkowe tempo wyhamowało do 8,9%, jednak średnio w I kwartale spadek wyniósł ponad 18% rok do roku. To może być zły prognostyk na przyszłość chyba, że spadek wynika stąd, że deweloperzy uzyskali wcześniej pozwolenia dla dużych, wieloetapowych inwestycji. W marcu wydano pozwolenia na budowę 13,7 tys. mieszkań. Pocieszeniem może być fakt, że w stosunku do lutego oznacza to wzrost o ponad 23%. 

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Zaskakująco dobre znów okazały się marcowe dane dotyczące liczby oddanych mieszkań. Wzrost w ponad 26%, do 12,2 tys. mieszkań wygląda imponująco biorąc pod uwagę zahamowanie inwestycji mieszkaniowych w minionych dwóch latach. Danym znów pomogła jednak statyka, czyli wyjątkowo słaby wynik z marca 2009 r. Widać jednak wyraźnie, że liczba oddawanych mieszkań jest znacznie mniejsza od liczby tych, których budowę się właśnie rozpoczyna.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama