Jakie obroty trzeba wykazywać w systemie INTRASTAT?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Innymi słowy rejestrowane są towary, które są wprowadzane na terytorium statystyczne Polski z terytorium statystycznego innego państwa członkowskiego (przywóz), lub wyprowadzane są z polskiego terytorium statystycznego na terytorium statystyczne innego państwa członkowskiego (wywóz).
REKLAMA
Rejestracji w systemie INTRASTAT podlegają, tzw. towary wspólnotowe. Towary wspólnotowe zgodnie z definicją zawartą w art. 2 lit. d rozporządzenia nr 638/2004 z dnia 31.03.2004 to:
a) towary uzyskane w całości na obszarze celnym Wspólnoty, bez udziału towarów z krajów trzecich lub terytoriów zewnętrznych, które nie wchodzą w skład obszaru celnego Wspólnoty;
b) towary z krajów trzecich lub terytoriów zewnętrznych, które nie wchodzą w skład obszaru celnego Wspólnoty, które zostały dopuszczone do swobodnego obrotu w Państwie Członkowskim
c) towary uzyskane na obszarze celnym Wspólnoty, albo z towarów których mowa tylko w punkcie b) albo towarów, towarów których mowa w punkcie a) i b).
Zobacz: Firma w kryzysie: Formuła Wilcoxa-Gamblera, a zagrożenie bankructwem firmy
Wszystkie pozostałe towary uważa się za towary niewspólnotowe.
Towary, które należy zgłaszać do systemu INTRASTAT, nie muszą być przedmiotem transakcji handlowych pociągających za sobą płatności. Jednym słowem z punktu widzenia statystyki handlu zagranicznego, w tym systemu INTRASTAT, ważne jest przemieszczenie towarów przez granicę niezależnie od form płatności, które zakłada
transakcja handlowa.
Obroty i towary wyłączone z systemu INTRASTAT
REKLAMA
Z systemu INTRASTAT wyłączony jest obrót usługami, z wyjątkiem transakcji uszlachetniania. Zgłoszeniu nie podlegają także towary w tranzycie, o ile w drodze do kraju przeznaczenia nie mają miejsca zatrzymania i operacje niezwiązane bezpośrednio z transportem towaru.
Polskie przedsiębiorstwo sprzedaje towar francuskiemu przedsiębiorstwu. Towar ten dostarczany jest z Polski do Francji przez terytorium Niemiec. Jeżeli nie wystąpi przerwa w transporcie na terenie Niemiec i nie nastąpi np. przeładunek towaru, przepakowanie lub podobna operacja nie mająca bezpośredniego związku z transportem lub zmieniająca status prawny towaru, to deklaracja INTRASTAT jest wystawiana tylko we Francji (przywóz) i Polsce (wywóz).
Jeżeli nastąpi przerwa w transporcie i wykonane zostaną określone czynności, wówczas do statystyki jest zgłaszany: we Francji przywóz z Niemiec, w Niemczech wywóz do Francji oraz w Niemczech przywóz z Polski, a w Polsce wywóz do Niemiec.
Towar jest kupiony przez polskie przedsiębiorstwo w Niemczech i sprzedany rosyjskiemu odbiorcy. Towar bezpośrednio z Niemiec jest transportowany tranzytem przed Polskę do Rosji (bez przerwy w transporcie). Deklaracja INTRASTAT nigdzie nie jest wystawiana. Podmiot niemiecki wystawia dokument SAD na wysłane towary, które przejeżdżają przez Polskę na dokumentach tranzytowych. Transakcja nie jest rejestrowana w polskiej statystyce.
Oprócz opisanych wyżej generalnych wyłączeń istnieje jeszcze lista towarów i obrotów traktowanych w sposób szczególny, które nie podlegają zgłoszeniu w systemie INTRASTAT. Obejmuje ona następujące przypadki:
a) złoto monetarne;
b) środki płatnicze obejmujące prawne środki płatnicze i papiery wartościowe, w tym płatności za usługi, takie jak usługi pocztowe, podatki, opłaty za użytkowanie;
c) towary przeznaczone do użycia czasowego lub po takim użyciu (np. wynajem, wypożyczenie, leasing operacyjny), pod warunkiem spełnienia wszystkich następujących warunków:
- uszlachetnianie nie jest ani nie było planowane ani wykonywane,
- spodziewany czas trwania użycia czasowego nie był ani nie będzie dłuższy niż 24 miesiące,
- wywozy/przywozy nie muszą być deklarowane jako dostawy/nabycia dla celów podatkowych;
d) towary przemieszczane pomiędzy:
- państwem członkowskim i jego enklawami terytorialnymi w innych państwach członkowskich, oraz
- państwem członkowskim i mieszczącymi się na jego terytorium enklawami innych państw członkowskich lub organizacji międzynarodowych.
Do enklaw terytorialnych zalicza się ambasady oraz krajowe siły zbrojne stacjonujące poza terytorium macierzystego kraju;
e) towary używane jako nośniki informacji, w tym oprogramowanie;
f) oprogramowanie pobrane z internetu;
g) towary dostarczane bezpłatnie, które same w sobie nie są przedmiotem transakcji handlowej, pod warunkiem że przemieszczane są wyłącznie w celu przygotowania lub wsparcia zamierzonej transakcji handlowej przez zademonstrowanie cech towarów lub usług, takie jak:
- materiały reklamowe,
- próbki handlowe;
h) towary przeznaczone do naprawy i po naprawie oraz części zamienne, które są ujęte w planie napraw, oraz wymienione części wadliwe;
i) środki transportu przemieszczające się w trakcie wykonywania pracy, w tym wyrzutnie statków kosmicznych podczas wystrzeliwania statków kosmicznych.
Zobacz serwis: Finanse i rozwój
Źródło: Ministerstwo Finansów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.