| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Nowe przepisy dotyczące INTRASTAT

Nowe przepisy dotyczące INTRASTAT

Importerzy i eksporterzy towarów z/do krajów UE powinni zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi INTRASTAT obowiązującymi od marca 2010 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało 9 marca 2010 r., że weszły w życie 2 rozporządzenia Komisji (WE) zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) Nr 1982/2004 wykonujące rozporządzenie (WE) nr 638/2004 w sprawie danych statystycznych Wspólnoty odnoszących się do handlu towarami między Państwami Członkowskimi:

1.         Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 91/2010 z dnia 2 lutego 2010r. zmieniające ww. rozporządzenie w odniesieniu do listy towarów wyłączonych ze statystyk, przekazywania informacji przez administrację podatkową i oceny jakości zmienia m.in. listę towarów wyłączonych ze statystyk dotyczących obrotów handlowych towarami między państwami członkowskimi, które mają być przekazywane do Komisji (Eurostatu).

2.   Rozporządzenie Komisji (UE) Nr 96/2010 z dnia 4 lutego 2010r. zmieniające ww. rozporządzenie w odniesieniu do progu uproszczenia, handlu w podziale na cechy przedsiębiorstw, specyficznego obrotu towarowego oraz kodów rodzajów transakcji wprowadza w załączniku nową listę kodów rodzajów transakcji.

Obecnie trwają prace nad zmianą rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT, która ma na celu dostosowanie przepisów krajowych do nowego brzmienia przepisów wspólnotowych.

W związku z powyższym Ministerstwo Finansów poinformowało, że do czasu opublikowania rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT, w zakresie dotyczącym Aneksu „A” oraz aneksu „E” do rozporządzenia, należy bezpośrednio stosować przepisy wspólnotowe w nowym brzmieniu.

Zobacz serwis: Finanse i rozwój

Według Ministerstwa Finansów użycie kodów rodzajów transakcji wskazanych w Aneksie „E” do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r .  w sprawie zgłoszeń INTRASTAT w obecnym brzmieniu, może skutkować odrzuceniem deklaracji przez system, jako błędnie wypełnionej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »