| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Nowe przepisy dotyczące INTRASTAT

Nowe przepisy dotyczące INTRASTAT

Importerzy i eksporterzy towarów z/do krajów UE powinni zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi INTRASTAT obowiązującymi od marca 2010 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało 9 marca 2010 r., że weszły w życie 2 rozporządzenia Komisji (WE) zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) Nr 1982/2004 wykonujące rozporządzenie (WE) nr 638/2004 w sprawie danych statystycznych Wspólnoty odnoszących się do handlu towarami między Państwami Członkowskimi:

1.         Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 91/2010 z dnia 2 lutego 2010r. zmieniające ww. rozporządzenie w odniesieniu do listy towarów wyłączonych ze statystyk, przekazywania informacji przez administrację podatkową i oceny jakości zmienia m.in. listę towarów wyłączonych ze statystyk dotyczących obrotów handlowych towarami między państwami członkowskimi, które mają być przekazywane do Komisji (Eurostatu).

2.   Rozporządzenie Komisji (UE) Nr 96/2010 z dnia 4 lutego 2010r. zmieniające ww. rozporządzenie w odniesieniu do progu uproszczenia, handlu w podziale na cechy przedsiębiorstw, specyficznego obrotu towarowego oraz kodów rodzajów transakcji wprowadza w załączniku nową listę kodów rodzajów transakcji.

Obecnie trwają prace nad zmianą rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT, która ma na celu dostosowanie przepisów krajowych do nowego brzmienia przepisów wspólnotowych.

W związku z powyższym Ministerstwo Finansów poinformowało, że do czasu opublikowania rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT, w zakresie dotyczącym Aneksu „A” oraz aneksu „E” do rozporządzenia, należy bezpośrednio stosować przepisy wspólnotowe w nowym brzmieniu.

Zobacz serwis: Finanse i rozwój

Według Ministerstwa Finansów użycie kodów rodzajów transakcji wskazanych w Aneksie „E” do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r .  w sprawie zgłoszeń INTRASTAT w obecnym brzmieniu, może skutkować odrzuceniem deklaracji przez system, jako błędnie wypełnionej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »