reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Co grozi za błędy lub brak zgłoszenia INTRASTAT?

Co grozi za błędy lub brak zgłoszenia INTRASTAT?

Jeżeli organ administracji celnej wykryje błędy lub inne nieprawidłowości w zgłoszeniu INTRASTAT, może wezwać podmiot zobowiązany do złożenia wyjaśnień lub skorygowania zgłoszenia.

Wezwania można dokonać telefonicznie, faxem, lub w każdy inny dostępny sposób kontaktując się ze sprawozdawcą. Sprawozdawca jest jednocześnie informowany, które elementy zgłoszenia i z jakich powodów wzbudziły wątpliwości pracownika administracji celnej, jednocześnie wyznaczany jest przez administrację celną termin dokonania korekty.

Administracja celna ma prawo do odstąpienia od wezwania, jeśli uzna, że nakłady, jakie trzeba ponieść dla osiągnięcia zamierzonej korekty są niewspółmiernie wysokie w stosunku do korzyści płynących z jej dokonania.

Wyjaśnienia powinny być udzielone przez zobowiązanego na piśmie. Jednakże administracja może uznać wyjaśnienia telefoniczne (lub inny sposób kontaktu, np: e-mail) za wystarczające. W tym przypadku dokonywane są odpowiednie adnotacje dotyczące ustaleń z podmiotem w Podsystemie INTRASTAT.

Zobacz: Jakie obroty trzeba wykazywać w systemie INTRASTAT?

Administracja celna reaguje również w sytuacjach, gdy osoba zobowiązana nie dokonała zgłoszenia INTRASTAT w terminie lub nie wywiązała się z terminu dokonania korekty.

Podmiot otrzymuje w tej sytuacji pisemne upomnienie i zobowiązany jest do wypełnienia zaległego obowiązku sprawozdawczego w terminie 7 dni od dnia otrzymania upomnienia. W przypadku prawidłowego doręczenia pierwszego upomnienia i braku reakcji ze strony osoby zobowiązanej, wysyłane jest do niej drugie upomnienie z terminem 7 dniowym od jego doręczenia na złożenie zaległej deklaracji.

Jeśli i to upomnienie nie poskutkuje, organ celny wysyła ostatnie, trzecie pismo upominawcze.

Na osobę zobowiązaną, która, pomimo trzykrotnego upomnienia, nie dokona zgłoszenia INTRASTAT lub wymaganej korekty zgłoszenia, administracja celna może nałożyć karę pieniężną w wysokości 3 000 PLN za każdy okres sprawozdawczy w odniesieniu do każdego rodzaju obrotu. Należność z tytułu wyżej wymienionej kary należy uiścić w terminie 10 dni od daty doręczenia decyzji o jej nałożeniu przez organ celny.

Zobacz serwis: Mała firma

Źródło: Ministerstwo Finansów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama