REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co grozi za błędy lub brak zgłoszenia INTRASTAT?

Co grozi za błędy lub brak zgłoszenia INTRASTAT
Co grozi za błędy lub brak zgłoszenia INTRASTAT

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli organ administracji celnej wykryje błędy lub inne nieprawidłowości w zgłoszeniu INTRASTAT, może wezwać podmiot zobowiązany do złożenia wyjaśnień lub skorygowania zgłoszenia.

Wezwania można dokonać telefonicznie, faxem, lub w każdy inny dostępny sposób kontaktując się ze sprawozdawcą. Sprawozdawca jest jednocześnie informowany, które elementy zgłoszenia i z jakich powodów wzbudziły wątpliwości pracownika administracji celnej, jednocześnie wyznaczany jest przez administrację celną termin dokonania korekty.

REKLAMA

Administracja celna ma prawo do odstąpienia od wezwania, jeśli uzna, że nakłady, jakie trzeba ponieść dla osiągnięcia zamierzonej korekty są niewspółmiernie wysokie w stosunku do korzyści płynących z jej dokonania.

Wyjaśnienia powinny być udzielone przez zobowiązanego na piśmie. Jednakże administracja może uznać wyjaśnienia telefoniczne (lub inny sposób kontaktu, np: e-mail) za wystarczające. W tym przypadku dokonywane są odpowiednie adnotacje dotyczące ustaleń z podmiotem w Podsystemie INTRASTAT.

Zobacz: Jakie obroty trzeba wykazywać w systemie INTRASTAT?

Administracja celna reaguje również w sytuacjach, gdy osoba zobowiązana nie dokonała zgłoszenia INTRASTAT w terminie lub nie wywiązała się z terminu dokonania korekty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podmiot otrzymuje w tej sytuacji pisemne upomnienie i zobowiązany jest do wypełnienia zaległego obowiązku sprawozdawczego w terminie 7 dni od dnia otrzymania upomnienia. W przypadku prawidłowego doręczenia pierwszego upomnienia i braku reakcji ze strony osoby zobowiązanej, wysyłane jest do niej drugie upomnienie z terminem 7 dniowym od jego doręczenia na złożenie zaległej deklaracji.

Jeśli i to upomnienie nie poskutkuje, organ celny wysyła ostatnie, trzecie pismo upominawcze.

Na osobę zobowiązaną, która, pomimo trzykrotnego upomnienia, nie dokona zgłoszenia INTRASTAT lub wymaganej korekty zgłoszenia, administracja celna może nałożyć karę pieniężną w wysokości 3 000 PLN za każdy okres sprawozdawczy w odniesieniu do każdego rodzaju obrotu. Należność z tytułu wyżej wymienionej kary należy uiścić w terminie 10 dni od daty doręczenia decyzji o jej nałożeniu przez organ celny.

Zobacz serwis: Mała firma

Źródło: Ministerstwo Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA