REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest już projekt nowego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zgłoszeń INTRASTAT

Zgłoszenia INTRASTAT
Zgłoszenia INTRASTAT

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT. Do czasu jego uchwalenia należy stosować bezpośrednio przepisy wspólnotowe w aktualnym brzmieniu.

W marcu 2010 r. zmieniły się wspólnotowe przepisy dotyczące INTRASTAT. Pisaliśmy już na ten temat w tekście Nowe przepisy dotyczące INTRASTAT.

REKLAMA

Wskutek tych zmian zdezaktualizowało się rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT (Dz. U. Nr 89, poz. 846, z późn.zm.).

Ministerstwo Finansów poinformowało, że do czasu opublikowania rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT, w zakresie dotyczącym Aneksu „A” oraz aneksu „E” do rozporządzenia, należy bezpośrednio stosować przepisy wspólnotowe w nowym brzmieniu.

Omawiany projekt rozporządzenia stanowi właśnie konieczną modyfikację przepisów rozporządzenia z 21 kwietnia 2004 r. i dostosowanie ich do aktualnego prawa UE.

Aneksy „A” i „E” do załącznika nr 3 rozporządzenia zostały zastąpione aneksami w brzmieniu określonym w załącznikach nr 1 i 2 do projektowanego rozporządzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Projekt zakłada też zmianę brzmienia ust. 6, 10, 11 i 15 części II załącznika nr 3, w których zostały zamieszczone wyjaśnienia, w jakich szczególnych przypadkach zastosowanie mają nowe kody rodzajów transakcji oraz niektóre wprowadzone wyłączenia z obowiązku statystycznego.

Ponadto dodano ust. 18, gdyż w wierszu pierwszym kolumny A aneksu „E” (w brzmieniu nadanym omawianym rozporządzeniem) zostały wprowadzone pojęcia rezydenta i nierezydenta jako podmiotów uczestniczących w obrocie towarowym.

W związku z powyższym konieczne stało się określenie, do jakiej definicji rezydenta i nierezydenta odnoszą się użyte pojęcia. Przyjęto, iż w tym przypadku właściwe będzie odwołanie w tym zakresie do przepisów prawa dewizowego.

Polecamy: Podatki 2010

REKLAMA

W kolumnie B Aneksu „E”, pod kodami transakcji 41, 42, 51 oraz 52, a także w ust.5 części II załącznika nr 3 do rozporządzenia, zostało wprowadzone pojęcie „początkowego państwa członkowskiego”. Pojęcie to zostało użyte w załączniku do ww. rozporządzenia Komisji (UE) nr 96/2010 z dnia 4 lutego 2010 r. w celu wskazania, iż mowa tu o państwie inicjującym procesy wykazywane pod tymi kodami transakcji.

Ponadto w części II „Szczególne przypadki postępowania” dokonano zmiany ust. 5, z uwagi na konieczność doprecyzowania, że towary przywożone lub wywożone po uszlachetnianiu powinny być zgłaszane do systemu INTRASTAT z podaniem nie tylko wartości powierzonych surowców oraz kosztu usługi, lecz także z podaniem wartości wszelkich innych surowców lub materiałów, które zostały zużyte w procesie uszlachetniania.

Z powyższych przyczyn dokonano także zmiany ust. 14 części II załącznika nr 3. Zmiana ma na celu ujednolicenie zasad postępowania w przypadku zwrotów towarów, w stosunku do których uprzednio złożono deklarację INTRASTAT.

Wszystko wskazuje na to, że rozporządzenie w projektowanym kształcie już w maju 2010 r. wejdzie w życie. Omawiane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, bowiem zapisy w nim zawarte mają charakter dostosowawczy do już obowiązujących przepisów rozporządzeń wspólnotowych, bezpośrednio stosowanych we wszystkich państwach członkowskich.

Polecamy: VAT 2010

Źródło: Ministerstwo Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA