Jest już projekt nowego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zgłoszeń INTRASTAT
REKLAMA
REKLAMA
W marcu 2010 r. zmieniły się wspólnotowe przepisy dotyczące INTRASTAT. Pisaliśmy już na ten temat w tekście Nowe przepisy dotyczące INTRASTAT.
REKLAMA
Wskutek tych zmian zdezaktualizowało się rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT (Dz. U. Nr 89, poz. 846, z późn.zm.).
Ministerstwo Finansów poinformowało, że do czasu opublikowania rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT, w zakresie dotyczącym Aneksu „A” oraz aneksu „E” do rozporządzenia, należy bezpośrednio stosować przepisy wspólnotowe w nowym brzmieniu.
Omawiany projekt rozporządzenia stanowi właśnie konieczną modyfikację przepisów rozporządzenia z 21 kwietnia 2004 r. i dostosowanie ich do aktualnego prawa UE.
Aneksy „A” i „E” do załącznika nr 3 rozporządzenia zostały zastąpione aneksami w brzmieniu określonym w załącznikach nr 1 i 2 do projektowanego rozporządzenia.
REKLAMA
Projekt zakłada też zmianę brzmienia ust. 6, 10, 11 i 15 części II załącznika nr 3, w których zostały zamieszczone wyjaśnienia, w jakich szczególnych przypadkach zastosowanie mają nowe kody rodzajów transakcji oraz niektóre wprowadzone wyłączenia z obowiązku statystycznego.
Ponadto dodano ust. 18, gdyż w wierszu pierwszym kolumny A aneksu „E” (w brzmieniu nadanym omawianym rozporządzeniem) zostały wprowadzone pojęcia rezydenta i nierezydenta jako podmiotów uczestniczących w obrocie towarowym.
W związku z powyższym konieczne stało się określenie, do jakiej definicji rezydenta i nierezydenta odnoszą się użyte pojęcia. Przyjęto, iż w tym przypadku właściwe będzie odwołanie w tym zakresie do przepisów prawa dewizowego.
Polecamy: Podatki 2010
REKLAMA
W kolumnie B Aneksu „E”, pod kodami transakcji 41, 42, 51 oraz 52, a także w ust.5 części II załącznika nr 3 do rozporządzenia, zostało wprowadzone pojęcie „początkowego państwa członkowskiego”. Pojęcie to zostało użyte w załączniku do ww. rozporządzenia Komisji (UE) nr 96/2010 z dnia 4 lutego 2010 r. w celu wskazania, iż mowa tu o państwie inicjującym procesy wykazywane pod tymi kodami transakcji.
Ponadto w części II „Szczególne przypadki postępowania” dokonano zmiany ust. 5, z uwagi na konieczność doprecyzowania, że towary przywożone lub wywożone po uszlachetnianiu powinny być zgłaszane do systemu INTRASTAT z podaniem nie tylko wartości powierzonych surowców oraz kosztu usługi, lecz także z podaniem wartości wszelkich innych surowców lub materiałów, które zostały zużyte w procesie uszlachetniania.
Z powyższych przyczyn dokonano także zmiany ust. 14 części II załącznika nr 3. Zmiana ma na celu ujednolicenie zasad postępowania w przypadku zwrotów towarów, w stosunku do których uprzednio złożono deklarację INTRASTAT.
Wszystko wskazuje na to, że rozporządzenie w projektowanym kształcie już w maju 2010 r. wejdzie w życie. Omawiane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, bowiem zapisy w nim zawarte mają charakter dostosowawczy do już obowiązujących przepisów rozporządzeń wspólnotowych, bezpośrednio stosowanych we wszystkich państwach członkowskich.
Polecamy: VAT 2010
Źródło: Ministerstwo Finansów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.