REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na czym polega umowa faktoringu?

Podstawą umowy faktoringu jest zakup wierzytelności przedsiębiorcy przez faktora w zamian za kwotę odpowiadającą ich wartości, ale pomniejszoną z reguły o prowizję faktora.

Jak postąpić gdy nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej?

W obrocie gospodarczym strony, zanim przystąpią do zawarcia finalnej transakcji, niejednokrotnie decydują się, aby w pierwszej kolejności podpisać tzw. umowę przedwstępną. Co powinna zawierać umowa przedwstępna? Jakie uprawnienia przysługują stronie gdy kontrahent uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej?

Przedsiębiorcy dla społecznej odpowiedzialności biznesu

Działania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stały się częścią biznesowej rzeczywistości. Co tak naprawdę kryje się za tym pojęciem? Czy mówimy tu o szczerych intencjach czy może jest to kolejny zabieg marketingowy?

Czy można zrezygnować z wykonania umowy?

Każda strona zawierając umowę musi liczyć się z tym, że trzeba będzie ją wykonać. Co jednak w przypadku gdy jeden z kontrahentów nie chce lub nie może tego zrobić ? Czy można zrezygnować z wykonania umowy i bez żądnych konsekwencji odstąpić od jej wykonania ? Czy prawo do odstąpienia od umowy przysługuje każdej ze stron? Czy dotyczy ono każdej umowy?

REKLAMA

Czy można zrezygnować z wykonania umowy?

Każda strona zawierając umowę musi liczyć się z tym, że trzeba będzie ją wykonać. Co jednak w przypadku gdy jeden z kontrahentów nie chce lub nie może tego zrobić ? Czy można zrezygnować z wykonania umowy i bez żądnych konsekwencji odstąpić od jej wykonania ? Czy prawo do odstąpienia od umowy przysługuje każdej ze stron? Czy dotyczy ono każdej umowy?

Kiedy warto zastrzec w umowie zadatek?

Zadatek uznawany jest za skuteczną metodę zabezpieczenia wykonania umowy. Uznaje się, że stanowi on jedną z form odszkodowania na wypadek niewykonania przez drugą stronę umowy. Często jednak kontrahenci nie doceniają znaczenia zadatku, i roli jaką może odegrać, zwłaszcza w sytuacji gdy jedna ze stron nie wykonuje umowy.

Jaki jest biznes Dariusza Michalczewskiego?

Dariusz Michalczewski, były bokser i wielokrotny mistrz świata, jest od wielu lat przedsiębiorcą. Inwestował w wielu branżach, między innymi w gastronomii i nieruchomościach. Obecnie jest twórcą, właścicielem oraz twarzą marki najpopularniejszego w Polsce napoju energetyzującego Tiger Energy Drink. W rozmowie z Kawą mówi o działalności biznesowej w Polsce i za granicą.

Zasady dostępu do akt sądowych

Przeglądanie akt sprawy jest istotne dla strony, która przyłączyła się do postępowania na dalszym etapie sprawy. Dostęp do akt, mimo szeroko rozumianej jawności postępowania, nie jest jednak całkiem dowolny. Kto może z niego skorzystać?

REKLAMA

Oświadczenie woli - interpretacja treści umów

Musimy wiedzieć, że każde zawarcie umowy cywilnoprawnej niesie za sobą konsekwencje prawne. Pomimo coraz większej świadomości prawnej towarzyszącej zawieraniu umów cywilnoprawnych, nadal jednym z najczęściej popełnianych przy tej okazji błędów jest użycie niejednoznacznych sformułowań.

Małe i średnie firmy mogą za darmo stworzyć stronę www i zarejestrować domenę

Już ponad 10 000 firm dołączyło w pierwszych miesiącach do Internetowej Rewolucji, rozpoczynając swoją przygodę z Internetem dzięki inicjatywie Google, PKPP Lewiatan i home.pl, objętej patronatem Ministerstwa Gospodarki.

Prawne bariery przedsiębiorczości

Powstanie spółki akcyjnej

W artykule przedstawiamy uregulowania dotyczące spółki akcyjnej. Ze względu na obszerność problematyki, pierwsza część artykułu dotyczyć będzie zagadnień związanych przede wszystkim z powstaniem spółki.

Rodzaje organów spółki z o.o.

W związku z tym, że spółka z o.o. posiada osobowość prawną, działa ona przez swoje organy, których charakterystyce będzie poświęcony niniejszy artykuł. W sp. z o.o. występują trzy rodzaje organów: zgromadzenie wspólników – uchwałodawczy organ spółki, zarząd – organ wykonawczy i zarządzający oraz rada nadzorcza i ewentualnie także komisja rewizyjna - organy nadzorczo-kontrolne.

Jak utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Sp. z o.o. to dobra forma prawna dla osób chcących prowadzić działalność zarówno w małym rozmiarze, jak i na większą skalę. Spółka ta może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym prawnie dopuszczalnym celu.

Jak to jest ze spółką partnerską?

Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Szczegóły w poniższym artykule.

Uprawnienia wspólników spółki jawnej

Przepisy przewidują liczne uprawnienia wspólników spółki jawnej. Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Może on bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki. Warto także wiedzieć,że za prowadzenie spraw spółki wspólnik nie otrzymuje wynagrodzenia.

Czym jest spółka jawna?

Spółka jawna jest najprostszą organizacyjnie i stanowiącą podstawę dla innych spółek, spółką prawa handlowego. Jest bardzo często spotykana w obrocie.

Co to jest spółka?

Zgodnie ze słownikową definicją, spółka to określony w umowie związek dwóch lub więcej osób mający służyć osiągnięciu wspólnego celu, głównie gospodarczego. W obecnym stanie prawnym, w Polsce możemy spotkać się ze spółkami w rozumieniu prawa cywilnego oraz spółkami w rozumieniu prawa handlowego.

Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO w mazowieckim – część I

Informacje z zakresu kwalifikowania wydatków w ramach danego Programu Operacyjnego są niezbędne do przygotowania dokumentacji i aplikowania o środki unijne.

Finanse na start - case study - część III

W części I opisaliśmy genezę założenia firmy ubiegającej się o dofinansowanie realizacji projektu ze środków unijnych. W części II poznaliśmy charakterystykę projektu realizowanego w ramach POIG. W tej części omówimy etapy realizacji projektu.

Finanse na start - case study - część II

W części I przedstawiliśmy geneza założenia firmy ubiegającej się o dofinansowanie realizacji projektu ze środków unijnych, w tej części opisujemy dalszy rozwój firmy.

Finanse na start - case study - część I

Koniecznie zapoznaj się jak pozyskać środki finansowe z Unii Europejskiej na realizację przedsięwzięcia biznesowego na przykładzie mikroprzedsiębiorstwa z województwa małopolskiego.

Procedura występowania o wsparcie dla projektów z województwa mazowieckiego

Droga do uzyskania dotacji unijnej bywa długa i kręta. Pierwszym krokiem do jej zdobycia jest przygotowanie dokumentacji konkursowej i aplikowanie o środki w ramach ogłoszonego naboru wniosków o dofinansowanie.

Czego nie można dofinansować z UE w projektach z Mazowsza

Podczas przygotowania i realizacji projektu współfinansowanego ze środków unijnych nie wszystkie koszty ponoszone przez przedsiębiorcę mogą zostać uznane za kwalifikowane i podlegać zwrotowi. W takim przypadku koszty niekwalifikowane, czyli niepodlegające dofinansowaniu z UE, przedsiębiorca jest zobligowany pokryć ze środków własnych.

Dotacje unijne na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu

Przedsiębiorcy z Mazowsza zainteresowani pozyskaniem zewnętrznego kapitału na rozwój swojej firmy powinni poszukać możliwości sfinansowania swoich przedsięwzięć z funduszy unijnych.

Wydatki kwalifikowane w projektach na rozpoczęcie działalności gospodarczej w opolskim

Wkrótce ruszy nabór wniosków o dofinansowanie dla osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą przy współudziale środków unijnych. Osoby zainteresowane otrzymaniem takiego wsparcia powinny zwrócić szczególną uwagę na zakres kwalifikowalności wydatków w ramach realizowanego projektu.

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej w województwie opolskim

Osoby fizyczne, które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą w województwie opolskim już niedługo będą mogły to zrobić dzięki funduszom unijnym. Właśnie zostało opublikowane ogłoszenie o naborze wniosków do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

Jak poprawnie przygotować dokumentacje aplikacyjną na doradztwo i udział w targach w lubuskim

W ramach ogłoszonego konkursu przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie na zakup specjalistycznych usług doradczych świadczonych przez zewnętrzne podmioty oraz na udział w targach i misjach gospodarczych zarówno na terenie kraju jak i za granicą. Wszystko to możliwe jest w ramach działania 2.3 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubuskiego.

Unijne pieniądze na promocję regionalnych produktów w łódzkim

Już niedługa rusza nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców zainteresowanych otrzymaniem wsparcia na promocję marek i regionalnych produktów. Pieniądze te będą dostępne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Budżet projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki projektodawca przedstawia zakładane koszty projektu we wniosku o dofinansowanie projektu w formie budżetu zadaniowego. W artykule przedstawię główne zasady dotyczące konstruowania takiego budżetu na potrzeby aplikowania o środki z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Fundusze unijne na „kapitał ludzki” – część III

Oprócz dokumentów programowych, szeregu wytycznych i innych dokumentów określających zasady ubiegania się o dofinansowanie z PO Kapitał Ludzki, dokumentacji konkursowej powinniśmy poświęcić szczególną uwagę.

Loteria promocyjna wymaga zezwolenia

Prowadzę księgowość niedużej hurtowni artykułów pościelowych. Mój szef postanowił, że wśród klientów, którzy w pierwszym półroczu bieżącego roku dokonają zakupów powyżej określonej kwoty, zostanie rozlosowana nagroda w formie wycieczki do Tunezji dla dwóch osób. Ogłoszenie w tej sprawie już od dwóch tygodni wisi w naszej hurtowni, a na wystawionych fakturach dział handlowy przybija dużą pieczątkę informującą odbiorców o promocji. Wczoraj jeden z klientów zapytał w jaki sposób załatwiliśmy pozwolenie na zorganizowanie loterii, czym zarówno szefa jak i mnie wprawił w zdumienie. Żadne z nas nie traktowało tej formy promocji sprzedaży jako loterii. Poproszę o informację czy rzeczywiście to co robimy należy zakwalifikować jako zorganizowanie loterii oraz jakie są skutki podatkowe?

Dotacje dla małych i średnich przedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.3 RPO WL

W ramach unijnego budżetu, część środków przeznaczono na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w regionach. W województwie lubelskim przedsiębiorcy mogą starać się dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.1 RPO WL

Przedsiębiorstwa rozpoczynające funkcjonowanie na konkurencyjnym rynku często zmuszone są do ponoszenia znacznych nakładów finansowych związanych z realizacją nowych inwestycji. Sytuacja ta dotyka zwłaszcza mikroprzedsiębiorców. W odpowiedzi na ich potrzeby, Unia Europejska przygotowała specjalny mechanizm finansowy.

Dotacje dla dolnośląskich mikroprzedsiębiorców - działanie 1.1, schemat 1.1.E

Jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą prowadzącym działalność na obszarze Dolnego Śląska i chcesz pozyskać fundusze na realizacje swojej nowej inwestycji ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej znajdują się podstawowe informacje, których znajomość jest niezbędna do aplikowania o środki unijne.

Dostosowanie lubelskich firm do wymogów ochrony środowiska– Działanie 1.3 RPO WL

W dzisiejszych czasach tematy związane z ochroną środowiska naturalnego oraz możliwościami jakie stwarzają odnawialne źródła energii niemal codziennie wypełniają czołówki stron gazet. Unia Europejska mając na uwadze szczególne znaczenie powyższych kwestii zdecydowała o przeznaczeniu specjalnej puli środków dla przedsiębiorców na ten właśnie cel.

Wsparcie w rozwój e-usług w województwie kujawsko-pomorskim – Działanie 4.3 RPO WK-P

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby wykorzystać możliwości Internetu, aby zwiększyć konkurencyjność i rozwinąć działalność swojej firmy powinni zainteresować się możliwościami jakie oferuje Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dla kogo są środki unijne

Jednym z głównych celów polityki UE jest rozwój kapitału ludzkiego rozumiany przede wszystkim jako wzrost spójności społecznej. Skorzystać na tym może każdy.

Doradztwo dla MŚP w województwie lubelskim – działanie 1.7 RPO WL

Unia Europejska dofinansowuje zakup wyspecjalizowanych usług doradczych, które pozwolą na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw w województwie lubelskim.

Regulaminy przeprowadzania konkursu

Dotacje udzielane MSP współfinansowane ze środków europejskich są rozdzielane w ramach konkursów ogłaszanych przez Instytucje Wdrażające.

Problem kwalifikowalności w funduszach unijnych

Kwalifikowalność dotyczy zarówno projektu, jak i poszczególnych wydatków ponoszonych w ramach projektu. Fakt, że projekt kwalifikuje się do wsparcia, nie oznacza automatycznie, że wszystkie jego komponenty także kwalifikują się do refinansowania.

Efektywne czytanie dokumentacji konkursowej

Pozyskanie środków publicznych przez przedsiębiorstwo powinno zostać poprzedzone szczegółowym zapoznaniem się z kilkoma dokumentami.

Uprawnienia osoby fizycznej związane z naruszeniem jej dóbr osobistych artykułem prasowym

Często zdarza się, że dobra osobiste osoby fizycznej, chronione zapisami kodeksu cywilnego (dalej k.c.) zostają naruszone poprzez opublikowanie nierzetelnych, nieprawdziwych informacji w artykule prasowym.

Naruszenie dóbr osobistych osoby prawnej publikacją prasową

Cechą dóbr osobistych jest to, że prawa z nich wynikające (prawa osobiste) są prawami bezwzględnymi, skutecznymi erga omnes, to jest zarówno w stosunku do osób fizycznych jak i prawnych. Choć prawa te mają charakter niemajątkowy, ich naruszenie pociąga za sobą, niejednokrotnie skutki majątkowe. Szczególnie może to dotyczyć osób prawnych.

Firmy spóźniają się z zapłatą faktur

Polskie firmy otrzymują rocznie około 15 tys. faktur, które potwierdzają zakup. Jednak obowiązujące metody pracy powodują, że duża ilość faktur nie zostaje zapłacona na czas.

Firmy negatywnie oceniają pracę z fakturami

Ponad 40 proc. polskich firm narzeka na konieczność pracy z fakturami - wynika z Ogólnopolskiego Badania Obiegu Faktur Kosztowych, zrealizowanego przez firmę Kolibro przy wsparciu merytorycznym konsultantów ObiegFaktur.pl.

Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności finansowej

Wskaźnik bieżący płynności finansowej (Wp), pozwala ocenić w jakim stopniu firma jest w stanie spłacać bieżące zobowiązania wobec dostawców oraz innych wierzycieli np. banku kredytującego.

Wybrane miary oceny sytuacji majątkowej firmy

W ostatnich latach pojawiło się wiele tekstów omawiających miary ekonomicznej oceny firmy. Zarówno autorzy polscy jak i zagraniczni na ogół bardzo profesjonalnie traktują temat i podręczniki te bywają kopalniami wiedzy o wskaźnikach, miernikach ekonomicznych oraz o ich zastosowaniu. Paradoksalnie, w małych i średnich firmach mało się wykorzystuje opisaną tam wiedzę.

Dokumentacja na wsparcie elektronicznego biznesu - działanie 8.2 POIG

Aplikując o środki unijne na wsparcie elektronicznego biznesu w ramach działania 8.2 POIG musimy pamiętać, że podczas oceny naszej dokumentacji możemy zostać poproszeni o jej uzupełnienie lub poprawienie.

Dofinansowanie na założenie własnego biznesu

Dofinansowanie z Unii Europejskiej to szansa dla przedsiębiorców, którzy marzą o założeniu własnego biznesu, ale nie mają na to środków.

REKLAMA