Uprawnienia osoby fizycznej związane z naruszeniem jej dóbr osobistych artykułem prasowym
REKLAMA
REKLAMA
Art. 24 §1 k.c. określa katalog uprawnień, które przysługują temu czyje dobro osobiste zostaje naruszone lub zagrożone cudzym bezprawnym działaniem. Jako takie uprawnienia można wskazać:
REKLAMA
- powództwo o zaniechanie - ten czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 18 listopada 2005 r. (IV CK 213/05) o zagrożeniu dobra osobistego w rozumieniu art. 24 § 1 k.c. można mówić, gdy istnieje realna, obiektywnie uzasadniona obawa naruszenia takiego dobra.
- powództwo o usunięcie skutków naruszenia - w razie dokonanego naruszenia można żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności by złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Żądanie to powinno być skonkretyzowane przez osobę domagającą się ochrony prawnej, w szczególności przez określenie treści oświadczenia, którego złożenia się domaga.
- zadośćuczynienie pieniężne lub zapłata odpowiedniej sumy na określony cel społeczny - w razie naruszenia dobra osobistego, pokrzywdzony może żądać zarówno przyznania mu odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego jak i zasądzenia sumy pieniężnej na wskazany przez siebie cel społeczny (art. 448 k.c.). Przesłanką roszczenia o zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny jest wina kwalifikowana sprawcy naruszenia dobra osobistego - mianowicie wina umyślna albo rażące niedbalstwo (wyrok SN z dnia 17 marca 2006 r., I CSK 81/05).
Zapoznaj się z serwisem: Spółki
REKLAMA
Należy również zaznaczyć, że prawo przewiduje możliwość tzw. zabezpieczenia powództwa w sprawach o ochronę dóbr osobistych, polegającego na wstrzymaniu rozpowszechniania danej informacji czy materiału do czasu rozpoznania sprawy i uzyskania wyroku.
Chodzi o art. 755 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego stanowiący, że w sprawach przeciwko środkom społecznego przekazu o ochronę dóbr osobistych, sąd odmówi udzielenia zabezpieczenia polegającego na zakazie publikacji, jeżeli zabezpieczeniu sprzeciwia się ważny interes społeczny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.