| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawo prasowe > Uprawnienia osoby fizycznej związane z naruszeniem jej dóbr osobistych artykułem prasowym

Uprawnienia osoby fizycznej związane z naruszeniem jej dóbr osobistych artykułem prasowym

Często zdarza się, że dobra osobiste osoby fizycznej, chronione zapisami kodeksu cywilnego (dalej k.c.) zostają naruszone poprzez opublikowanie nierzetelnych, nieprawdziwych informacji w artykule prasowym.

Art. 24 §1 k.c. określa katalog uprawnień, które przysługują temu czyje dobro osobiste zostaje naruszone lub zagrożone cudzym bezprawnym działaniem. Jako takie uprawnienia można wskazać:

  • powództwo o zaniechanie - ten czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 18 listopada 2005 r. (IV CK 213/05) o zagrożeniu dobra osobistego w rozumieniu art. 24 § 1 k.c. można mówić, gdy istnieje realna, obiektywnie uzasadniona obawa naruszenia takiego dobra.
  • powództwo o usunięcie skutków naruszenia - w razie dokonanego naruszenia można żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności by złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Żądanie to powinno być skonkretyzowane przez osobę domagającą się ochrony prawnej, w szczególności przez określenie treści oświadczenia, którego złożenia się domaga. 
  • zadośćuczynienie pieniężne lub zapłata odpowiedniej sumy na określony cel społeczny - w razie naruszenia dobra osobistego, pokrzywdzony może żądać zarówno przyznania mu odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego jak i zasądzenia sumy pieniężnej na wskazany przez siebie cel społeczny (art. 448 k.c.). Przesłanką roszczenia o zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny jest wina kwalifikowana sprawcy naruszenia dobra osobistego - mianowicie wina umyślna albo rażące niedbalstwo (wyrok SN z dnia 17 marca 2006 r., I CSK 81/05).

Zapoznaj się z serwisem: Spółki

Należy również zaznaczyć, że prawo przewiduje możliwość tzw. zabezpieczenia powództwa w sprawach o ochronę dóbr osobistych, polegającego na wstrzymaniu rozpowszechniania danej informacji czy materiału do czasu rozpoznania sprawy i uzyskania wyroku.

Chodzi o art. 755 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego stanowiący, że w sprawach przeciwko środkom społecznego przekazu o ochronę dóbr osobistych, sąd odmówi udzielenia zabezpieczenia polegającego na zakazie publikacji, jeżeli zabezpieczeniu sprzeciwia się ważny interes społeczny.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo przewiduje możliwość tzw. zabezpieczenia powództwa w sprawach o ochronę dóbr osobistych, polegającego na wstrzymaniu rozpowszechniania danej informacji czy materiału do czasu rozpoznania sprawy i uzyskania wyroku.
Prawo przewiduje możliwość tzw. zabezpieczenia powództwa w sprawach o ochronę dóbr osobistych, polegającego na wstrzymaniu rozpowszechniania danej informacji czy materiału do czasu rozpoznania sprawy i uzyskania wyroku.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »