REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostosowanie lubelskich firm do wymogów ochrony środowiska– Działanie 1.3 RPO WL

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dostosowanie lubelskich firm do wymogów ochrony środowiska– Działanie 1.3 RPO WL
Dostosowanie lubelskich firm do wymogów ochrony środowiska– Działanie 1.3 RPO WL

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach tematy związane z ochroną środowiska naturalnego oraz możliwościami jakie stwarzają odnawialne źródła energii niemal codziennie wypełniają czołówki stron gazet. Unia Europejska mając na uwadze szczególne znaczenie powyższych kwestii zdecydowała o przeznaczeniu specjalnej puli środków dla przedsiębiorców na ten właśnie cel.

W przypadku województwa lubelskiego, przedsiębiorstwa mogą sięgnąć po unijną dotację w zakresie dostosowania do wymogów ochrony środowiska oraz odnawialnych źródeł energii z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Wsparcie jest udzielane w ramach działania 1.4 i ma na celu zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw, które są zobowiązane dostosować swoją infrastrukturę do wymogów ochrony środowiska, zwiększyć wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł energii oraz ograniczyć emisję zanieczyszczeń do powietrza. 

REKLAMA

Zobacz także: Regulaminy przeprowadzania konkursu

Kto może ubiegać się o dotację?

O dofinansowanie projektów w ramach tego działania mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, zdefiniowane zgodnie z przepisami unijnymi. Wymagane jest przy tym, aby projekty o wsparcie których będą ubiegać się MŚP były realizowane na obszarze województwa lubelskiego.

W ramach Działania nie będą wspierane:

  • podmioty wyłączone z uwagi na możliwość uzyskania komplementarnego wsparcia w zakresie tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013;
  • Podmioty wyłączone z uwagi na możliwość uzyskania komplementarnego wsparcia w ramach działań 2.1, 2.4 oraz 2.5 Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich w latach 2007-2013”.

Zapoznaj się z serwisem: Mała firma

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na co można otrzymać dotację?

Działanie to zostało podzielone w zależności od tego na co chcemy pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej. W przypadku projektów polegających na dostosowaniu przedsiębiorstwa do wymogów w zakresie ochrony środowiska (schemat A) będą mogły otrzymać dofinansowanie inwestycje związane m.in. z wdrażaniem Systemów zarządzania środowiskowego, uzyskaniem lub utrzymaniem pozwolenia zintegrowanego, budową małych i średnich jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu, budową i przebudową istniejących sieci ciepłowniczych. W przypadku drugiego rodzaju projektów, tzn. inwestycji związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (schemat B), wsparcie unijne będą mogły otrzymać przedsięwzięcia polegające m.in. na budowie, rozbudowie i modernizacji infrastruktury służącej do produkcji energii odnawialnej oraz umożliwiającej przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, budowie i modernizacji sieci elektroenergetycznych umożliwiających przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. 

Projekty z zakresu schematu B muszą być zgodne z Wojewódzkim Programem Rozwoju Alternatywnych Źródeł Energii dla województwa lubelskiego.

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

REKLAMA

W przypadku projektów realizowanych w ramach schematu A, udział środków unijnych w wysokości wydatków kwalifikowanych wynosi: dla mikro i małych przedsiębiorstw maksymalnie 65%, dla średnich przedsiębiorstw – 55%. Zarówno dla projektów ze schematu A jak i schematu B przyjęto, iż minimalna wartość projektu wynosi co najmniej 143 tys. złotych. Maksymalna wartość projektu w schemacie A jest uzależniona od rodzaju przedsięwzięcia i wynosi odpowiednio: dla projektów polegających na budowie jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu – 10 mln złotych, budowie/modernizacji sieci ciepłowniczych – 20 mln złotych, oraz w przypadku pozostałych projektów ze tego schematu – 8 mln złotych. Maksymalne wartości dla projektów realizowanych ze schematu B są uzależnione od typu inwestycji np. dla projektów zakładających budowę, rozbudowę i modernizacje infrastruktury do produkcji i przesyłu energii odnawialnej – 20 mln złotych, dla inwestycji w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z biomasy lub biogazu – 10 mln złotych itd. Minimalna wartość wsparcia z UE wynosi 85 tys. złotych, maksymalna 4 mln złotych.

Szczegółowy wykaz typów projektów kwalifikujących się do wsparcia w ramach tego działania wraz z listą wydatków kwalifikowanych oraz minimalnymi/maksymalnymi wartościami projektów znajduje się w dokumentacji programowej (Szczegółowy opis priorytetów) oraz w dokumentacji konkursowej (ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie projektów), które są dostępne na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, pod adresem http://www.lawp.lubelskie.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA