REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostosowanie lubelskich firm do wymogów ochrony środowiska– Działanie 1.3 RPO WL

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dostosowanie lubelskich firm do wymogów ochrony środowiska– Działanie 1.3 RPO WL
Dostosowanie lubelskich firm do wymogów ochrony środowiska– Działanie 1.3 RPO WL

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach tematy związane z ochroną środowiska naturalnego oraz możliwościami jakie stwarzają odnawialne źródła energii niemal codziennie wypełniają czołówki stron gazet. Unia Europejska mając na uwadze szczególne znaczenie powyższych kwestii zdecydowała o przeznaczeniu specjalnej puli środków dla przedsiębiorców na ten właśnie cel.

W przypadku województwa lubelskiego, przedsiębiorstwa mogą sięgnąć po unijną dotację w zakresie dostosowania do wymogów ochrony środowiska oraz odnawialnych źródeł energii z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Wsparcie jest udzielane w ramach działania 1.4 i ma na celu zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw, które są zobowiązane dostosować swoją infrastrukturę do wymogów ochrony środowiska, zwiększyć wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł energii oraz ograniczyć emisję zanieczyszczeń do powietrza. 

REKLAMA

Zobacz także: Regulaminy przeprowadzania konkursu

Kto może ubiegać się o dotację?

O dofinansowanie projektów w ramach tego działania mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, zdefiniowane zgodnie z przepisami unijnymi. Wymagane jest przy tym, aby projekty o wsparcie których będą ubiegać się MŚP były realizowane na obszarze województwa lubelskiego.

W ramach Działania nie będą wspierane:

 • podmioty wyłączone z uwagi na możliwość uzyskania komplementarnego wsparcia w zakresie tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013;
 • Podmioty wyłączone z uwagi na możliwość uzyskania komplementarnego wsparcia w ramach działań 2.1, 2.4 oraz 2.5 Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich w latach 2007-2013”.

Zapoznaj się z serwisem: Mała firma

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na co można otrzymać dotację?

Działanie to zostało podzielone w zależności od tego na co chcemy pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej. W przypadku projektów polegających na dostosowaniu przedsiębiorstwa do wymogów w zakresie ochrony środowiska (schemat A) będą mogły otrzymać dofinansowanie inwestycje związane m.in. z wdrażaniem Systemów zarządzania środowiskowego, uzyskaniem lub utrzymaniem pozwolenia zintegrowanego, budową małych i średnich jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu, budową i przebudową istniejących sieci ciepłowniczych. W przypadku drugiego rodzaju projektów, tzn. inwestycji związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (schemat B), wsparcie unijne będą mogły otrzymać przedsięwzięcia polegające m.in. na budowie, rozbudowie i modernizacji infrastruktury służącej do produkcji energii odnawialnej oraz umożliwiającej przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, budowie i modernizacji sieci elektroenergetycznych umożliwiających przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. 

Projekty z zakresu schematu B muszą być zgodne z Wojewódzkim Programem Rozwoju Alternatywnych Źródeł Energii dla województwa lubelskiego.

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

REKLAMA

W przypadku projektów realizowanych w ramach schematu A, udział środków unijnych w wysokości wydatków kwalifikowanych wynosi: dla mikro i małych przedsiębiorstw maksymalnie 65%, dla średnich przedsiębiorstw – 55%. Zarówno dla projektów ze schematu A jak i schematu B przyjęto, iż minimalna wartość projektu wynosi co najmniej 143 tys. złotych. Maksymalna wartość projektu w schemacie A jest uzależniona od rodzaju przedsięwzięcia i wynosi odpowiednio: dla projektów polegających na budowie jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu – 10 mln złotych, budowie/modernizacji sieci ciepłowniczych – 20 mln złotych, oraz w przypadku pozostałych projektów ze tego schematu – 8 mln złotych. Maksymalne wartości dla projektów realizowanych ze schematu B są uzależnione od typu inwestycji np. dla projektów zakładających budowę, rozbudowę i modernizacje infrastruktury do produkcji i przesyłu energii odnawialnej – 20 mln złotych, dla inwestycji w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z biomasy lub biogazu – 10 mln złotych itd. Minimalna wartość wsparcia z UE wynosi 85 tys. złotych, maksymalna 4 mln złotych.

Szczegółowy wykaz typów projektów kwalifikujących się do wsparcia w ramach tego działania wraz z listą wydatków kwalifikowanych oraz minimalnymi/maksymalnymi wartościami projektów znajduje się w dokumentacji programowej (Szczegółowy opis priorytetów) oraz w dokumentacji konkursowej (ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie projektów), które są dostępne na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, pod adresem http://www.lawp.lubelskie.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA