REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostosowanie przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim do wymogów ochrony środowiska – działanie 5.3 RPO WK-P

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dostosowanie przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim do wymogów ochrony środowiska – działanie 5.3 RPO WK-P
Dostosowanie przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim do wymogów ochrony środowiska – działanie 5.3 RPO WK-P

REKLAMA

REKLAMA

Prawo krajowe i wspólnotowe nakłada na przedsiębiorców szereg obowiązków wynikających z ochrony środowiska naturalnego. Spełnienie tych wymogów wymaga często poniesienia znacznych nakładów finansowych. Ten artykuł przybliży przedsiębiorcom podstawowe zasady aplikowania o środki unijne na dostosowanie firm do wymogów ochrony środowiska.

Unia Europejska wspiera przedsiębiorców w zakresie dostosowania do wymogów ochrony środowiska. W województwie kujawsko-pomorskim dla przedsiębiorców zainteresowanych tą formą wsparcia przygotowano działanie 5.3 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dotację?

REKLAMA

O dofinansowanie w ramach tego działania mogą ubiegać się wyłącznie małe i średnie przedsiębiorstwa (w rozumieniu regulacji unijnych) mające siedzibę i prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i działające minimum 12 miesięcy. Przez siedzibę wnioskodawcy dopuszcza się również istnienie filii lub oddziału przedsiębiorstwa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Z możliwości ubiegania się o środki unijne z tego działania wyłączone zostały mikro- oraz duże przedsiębiorstwa.

Szczegółowy wykaz podmiotów uprawnionych do ubiegania się o środki unijne każdorazowo zawiera ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 5.3. Ogłoszenie jest zamieszczane na stronie internetowej instytucji organizującej konkurs, w tym przypadku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (http://fundusze.kujawsko-pomorskie.pl).

Przeczytaj także: Jaką drogą pozyskiwać dotacje

Na co można otrzymać dotację?

REKLAMA

Dofinansowanie jest przeznaczone na działania, które pozwolą ograniczyć niepożądany wpływ przedsiębiorstw na środowisko, ograniczyć energochłonność i materiałochłonność procesów produkcyjnych a także ilości wytwarzanych odpadów. Wśród przykładowych typów projektów, które mogą być realizowane w ramach tego działania są m.in. inwestycje polegające na zastosowaniu nowych rozwiązań technologicznych w produkcji lub świadczeniu usług, które przyczyniają się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalnego. Ponadto przewiduje się możliwość wsparcia budowy, przebudowy i rozbudowy instalacji i urządzeń, które sprzyjają oszczędności surowców i energii oraz ograniczeniu emisji szkodliwych substancji. Pomoc może być przeznaczona również na inwestycje związane z zastosowaniem efektywnych systemów zarządzania środowiskiem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach realizowanej inwestycji dofinansowaniu mogą podlegać wydatki związane z przygotowaniem inwestycji na zakup usług świadczonych przez zewnętrznych doradców. Należy tu rozumieć przede wszystkim koszty ponoszone na przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej, technicznej, środowiskowej, przetargowej. Do wydatków kwalifikowanych należą również koszty ponoszone już na etapie realizacji projektu. Wśród nich należy zaliczyć m.in. wydatki związane z dzierżawą pomieszczeń/budynków/gruntów na potrzeby realizacji projektu, wydatki związane z instalacją środków trwałych, zakupem wartości materialnych i prawnych, informacją i promocją czy wynagradzaniem pracowników.

Tylko wydatki nierozerwalnie związane z realizacją projektu mogą otrzymać dofinansowanie. Szczegółowy wykaz wydatków kwalifikowanych zawiera Załącznik VI do Szczegółowego Opisu Priorytetów dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dokument dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Polecamy: ABC funduszy unijnych

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

Dofinansowanie jest przyznawane przedsiębiorcom w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i wielkości obrotów. W przypadku małych przedsiębiorstw dofinansowanie wynosi do 60% wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu, w przypadku średnich przedsiębiorstw do 50% wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu.

Wsparcie będzie udzielane wyłącznie na projekty, które nie dotyczą podstawowego procesu produkcyjnego (świadczenia usług) danego przedsiębiorstwa związanego z ochroną środowiska oraz przetwarzaniem, sortowaniem i utylizacja odpadów.

Przed aplikowaniem o środki w ramach tego działania potencjalny wnioskodawca powinien zapoznać się z aktualnie obowiązującymi dokumentami programowymi, wytycznymi oraz dokumentacją konkursową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA