REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostosowanie przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim do wymogów ochrony środowiska – działanie 5.3 RPO WK-P

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dostosowanie przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim do wymogów ochrony środowiska – działanie 5.3 RPO WK-P
Dostosowanie przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim do wymogów ochrony środowiska – działanie 5.3 RPO WK-P

REKLAMA

REKLAMA

Prawo krajowe i wspólnotowe nakłada na przedsiębiorców szereg obowiązków wynikających z ochrony środowiska naturalnego. Spełnienie tych wymogów wymaga często poniesienia znacznych nakładów finansowych. Ten artykuł przybliży przedsiębiorcom podstawowe zasady aplikowania o środki unijne na dostosowanie firm do wymogów ochrony środowiska.

Unia Europejska wspiera przedsiębiorców w zakresie dostosowania do wymogów ochrony środowiska. W województwie kujawsko-pomorskim dla przedsiębiorców zainteresowanych tą formą wsparcia przygotowano działanie 5.3 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dotację?

REKLAMA

O dofinansowanie w ramach tego działania mogą ubiegać się wyłącznie małe i średnie przedsiębiorstwa (w rozumieniu regulacji unijnych) mające siedzibę i prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i działające minimum 12 miesięcy. Przez siedzibę wnioskodawcy dopuszcza się również istnienie filii lub oddziału przedsiębiorstwa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Z możliwości ubiegania się o środki unijne z tego działania wyłączone zostały mikro- oraz duże przedsiębiorstwa.

Szczegółowy wykaz podmiotów uprawnionych do ubiegania się o środki unijne każdorazowo zawiera ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 5.3. Ogłoszenie jest zamieszczane na stronie internetowej instytucji organizującej konkurs, w tym przypadku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (http://fundusze.kujawsko-pomorskie.pl).

Przeczytaj także: Jaką drogą pozyskiwać dotacje

Na co można otrzymać dotację?

REKLAMA

Dofinansowanie jest przeznaczone na działania, które pozwolą ograniczyć niepożądany wpływ przedsiębiorstw na środowisko, ograniczyć energochłonność i materiałochłonność procesów produkcyjnych a także ilości wytwarzanych odpadów. Wśród przykładowych typów projektów, które mogą być realizowane w ramach tego działania są m.in. inwestycje polegające na zastosowaniu nowych rozwiązań technologicznych w produkcji lub świadczeniu usług, które przyczyniają się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalnego. Ponadto przewiduje się możliwość wsparcia budowy, przebudowy i rozbudowy instalacji i urządzeń, które sprzyjają oszczędności surowców i energii oraz ograniczeniu emisji szkodliwych substancji. Pomoc może być przeznaczona również na inwestycje związane z zastosowaniem efektywnych systemów zarządzania środowiskiem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach realizowanej inwestycji dofinansowaniu mogą podlegać wydatki związane z przygotowaniem inwestycji na zakup usług świadczonych przez zewnętrznych doradców. Należy tu rozumieć przede wszystkim koszty ponoszone na przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej, technicznej, środowiskowej, przetargowej. Do wydatków kwalifikowanych należą również koszty ponoszone już na etapie realizacji projektu. Wśród nich należy zaliczyć m.in. wydatki związane z dzierżawą pomieszczeń/budynków/gruntów na potrzeby realizacji projektu, wydatki związane z instalacją środków trwałych, zakupem wartości materialnych i prawnych, informacją i promocją czy wynagradzaniem pracowników.

Tylko wydatki nierozerwalnie związane z realizacją projektu mogą otrzymać dofinansowanie. Szczegółowy wykaz wydatków kwalifikowanych zawiera Załącznik VI do Szczegółowego Opisu Priorytetów dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dokument dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Polecamy: ABC funduszy unijnych

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

Dofinansowanie jest przyznawane przedsiębiorcom w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i wielkości obrotów. W przypadku małych przedsiębiorstw dofinansowanie wynosi do 60% wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu, w przypadku średnich przedsiębiorstw do 50% wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu.

Wsparcie będzie udzielane wyłącznie na projekty, które nie dotyczą podstawowego procesu produkcyjnego (świadczenia usług) danego przedsiębiorstwa związanego z ochroną środowiska oraz przetwarzaniem, sortowaniem i utylizacja odpadów.

Przed aplikowaniem o środki w ramach tego działania potencjalny wnioskodawca powinien zapoznać się z aktualnie obowiązującymi dokumentami programowymi, wytycznymi oraz dokumentacją konkursową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA