Budżet projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
REKLAMA
REKLAMA
Budżet zadaniowy obejmuje przedstawienie kosztów kwalifikowalnych w podziale na koszty bezpośrednie i koszty pośrednie. Dodatkowo wymaga się, aby szczegółowy budżet wraz z wskazaniem kosztów jednostkowych stanowił załącznik do wniosku o dofinansowanie projektu i będzie on podstawą do oceny kwalifikowalności wydatków na etapie weryfikacji wniosku.
REKLAMA
Koszty bezpośrednie to koszty kwalifikowalne poszczególnych zadań realizowanych przez beneficjenta w ramach projektu, które są bezpośrednio związane z tymi zadaniami.
Przeczytaj także: Dotacje unijne na szkolenia i kursy w województwie łódzkim – poddziałanie 8.1.1 POKL
REKLAMA
Koszty pośrednie to koszty związane z obsługą techniczną projektu, których nie można bezpośrednio przyporządkować do konkretnego zadania realizowanego w ramach projektu.
W ramach kosztów bezpośrednich beneficjent wykazuje we wniosku o dofinansowanie projektu rodzaje zadań w ramach projektu, wraz z odpowiednim limitem kosztów, które zostaną poniesione na ich realizację.
Przykładowo, do kosztów bezpośrednich możemy zaliczyć koszty poniesione na zarządzanie projektem, realizację szkoleń, studia podyplomowe, zatrudnienie subsydiowane, staże, badania, rozwój systemów informatycznych, przygotowanie publikacji, upowszechnianie alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia.
Obowiązkowe jest wykazanie zadania odnoszącego się do zarządzania projektem, o ile beneficjent planuje ponosić wydatki w tym zakresie. W przypadku zadania „zarządzanie projektem”, Beneficjent może uznać za kwalifikowane następujące typy wydatków:
- wynagrodzenie koordynatora/kierownika projektu lub innej osoby mającej za zadanie koordynowanie lub zarządzanie projektem;
- wynagrodzenie innego personelu bezpośrednio zaangażowanego w zarządzanie projektem, o ile jego zatrudnienie jest niezbędne dla realizacji projektu;
- wydatki związane z otworzeniem i prowadzeniem rachunku bankowego;
- wydatki związane z ustanowieniem zabezpieczeń prawidłowej realizacji umowy;
- zakup lub amortyzacja sprzętu lub wartości niematerialnych i prawnych oraz zakup mebli niezbędnych do zarządzania projektem;
- działania informacyjno-promocyjne związane z realizacją projektu;
- inne – o ile są bezpośrednio związane z koordynacją i zarządzaniem projektem.
Podmiot dokonujący oceny kwalifikowalności wydatków projektu weryfikuje zasadność i racjonalność kosztów zarządzania projektem wskazanych przez beneficjenta w szczegółowym budżecie projektu.
Przeczytaj także: Dotacje dla wiejskich mikroprzedsiębiorców
REKLAMA
Nie jest zasadnym zatrudnianie personelu projektu do zadań okresowych (np. rekrutacja) lub cyklicznych (np. przygotowywanie wniosków o płatność) na okres dłuższy niż bezpośrednio wynikający ze zlecanych zadań.
Rozliczając poniesione wydatki Beneficjent nie może przekroczyć łącznej kwoty wydatków kwalifikowalnych w ramach projektu wynikającej z zatwierdzonego wniosku o dofinansowanie projektu.
Dopuszczalne jest dokonywanie przez beneficjenta, bez zgody podmiotu będącego stroną umowy, przesunięć w budżecie projektu określonym w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie projektu do 10% wartości środków alokowanych na zadanie, z którego są przesuwane środki oraz na zadanie, na które przesuwane są środki.
Szczegółowe informacje dotyczące konstruowania budżetu zadaniowego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zawierają „Wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” oraz „Zasady finansowania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”. Dokumenty te są dostępne pod adresem strony internetowej: http://www.efs.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.