REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne na wsparcie małych przedsiębiorstw w małopolskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Fundusze unijne na wsparcie małych przedsiębiorstw w małopolskim
Fundusze unijne na wsparcie małych przedsiębiorstw w małopolskim

REKLAMA

REKLAMA

Tylko do 19 maja br. trwa nabór projektów na wsparcie inwestycyjne małych przedsiębiorstw w województwie małopolskim. Przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem wsparcia powinni niezwłocznie przygotować wnioski o dofinansowanie i aplikować o środki unijne przed wskazanym terminem.

REKLAMA

Pieniądze unijne są do rozdysponowania w ramach konkursu ogłoszonego przez Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości w ramach działania 2.1 "Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw", Schemat A "Bezpośrednie wsparcie inwestycji w MŚP". Wyłonione do dofinansowania projekty powinny tworzenia silnego i konkurencyjnego sektora MŚP. Konkurs ma charakter zamknięty – przyjmowanie wniosków planowane jest do 19 maja br. do godziny 16.00. W artykule przedstawione zostaną podstawowe zagadnienia związane z aplikowaniem o środki unijne w tego działania. Przed podjęciem decyzji o ubieganie się o środki unijnego w ramach trwającego konkursu powinniśmy szczegółowo zapoznać się z obowiązującą dokumentacją konkursową.

REKLAMA

Dokumentacja konkursowa dla działania 2.1, Schemat A jest dostępna na stronie internetowej Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, które pełni w konkursie rolę Instytucji Pośredniczącej II stopnia. Dokumenty są do pobrania ze strony internetowej MCP: http://www.mcp.malopolska.pl

Przeczytaj także: Wsparcie małych przedsiębiorstw w województwie małopolskim – dokumentacja

Kto może ubiegać się o dotację?

O dofinansowanie projektów w ramach tego konkursu będą mogły ubiegać się wyłącznie małe przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów unijnych. Warto przypomnieć, że to na wnioskodawcy ciąży obowiązek sprawdzenia czy dany projekt kwalifikuje się do wsparcia w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przedsiębiorca starający się o udzielenie wsparcia unijnego może złożyć tylko jeden wniosek do dofinansowanie projektu w ramach danego konkursu organizowanego dla danego schematu A.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na co mogę otrzymać dotację?

REKLAMA

Konkurs ma na celu wybór do dofinansowania projektów inwestycyjnych poprawiających konkurencyjność małych przedsiębiorstw, poprzez unowocześnienie sposobu ich działania i oferty. Potencjalny katalog projektów, które mogą otrzymać dofinansowanie w ramach konkursu jest szeroki i mogą one polegać na np. rozbudowie i nabyciu przedsiębiorstwa, działaniach mających na celu dokonywanie zasadniczych zmian produkcji lub procesu produkcyjnego, zmianie stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych, organizacyjnych na sprzyjające poprawie środowiska naturalnego oraz BHP, unowocześnieniu wyposażenia, zmianie wyrobu i usługi, w tym także zmianie w sposobie świadczenia usług, modernizacji środków produkcji.

Szczegółowy wykaz przykładowych typów projektów, które mogą otrzymać dofinansowanie zawiera Uszczegółowienie Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz Regulamin Konkursu.

Polecamy serwis Umowy

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

W ramach tego konkursu do rozdysponowania pomiędzy małe przedsiębiorstwa jest kwota ponad 46 mln zł. Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych dla projektów inwestycyjnych małych przedsiębiorstw wynosi 40%.

Dla projektu lokalizowanych na terenie powiatu brzeskiego, dąbrowski, gorlicki, limanowski, nowosądecki, proszowicki, tarnowski, maksymalny udział dofinansowania może zostać podniesiony do wysokości 45% kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Oznacza to, że pozostałą kwotę przedsiębiorca powinien zapewnić sobie sam, we własnych zakresie (odpowiednio 60% lub 55%). W ramach konkursu przyjęto, że minimalna kwota wsparcia wynosi 100 tys. złotych, maksymalna 1 mln złotych. Należy dodać, że dofinansowanie projektów w ramach konkursu może odbywać się wyłącznie na zasadzie refundacji poniesionych już kosztów. Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu, przy założeniu dochowania wszystkich terminów dotyczących poszczególnych etapów oceny wniosków ustalony został na sierpień 2010 r.

O dofinansowanie ubiega się przedsiębiorca realizujący swój projekt na terenie powiatu o niskim wskaźniku przedsiębiorczości tzn. w powiecie brzeskim. Realizacja projektu ma polegać na zmianie systemu produkcji tak, aby wytwarzana przez niego stolarka okienna była bardziej konkurencyjna na rynku poprzez np. lepsze wyciszenie pomieszczeń. W takim przypadku wnioskodawca będzie mógł otrzymać refundacje poniesionych na ten cel kosztów (np. zakup nowych maszyn produkcyjnych) w wysokości do 45% kosztów kwalifikowalnych w projekcie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA